GoPro یک دوربین واقعیت مجازی کوچک طراحی کرد!

دوربین واقعیت مجازی کوچک ساخت شرکت GoPro

تاکنون ماجراجویی‎های شرکت GoPro در رابطه با دوربین‎های واقعیت مجازی منحصرا برای افراد حرفه‎ای بوده است. اوایل سال جاری میلادی، مدیرعامل این شرک نیک وودمن، اشاره به یک دوربین مجازی کوچکتر و بیشتر مناسب مصرف‎کنندگان عادی داشت که احتمالا در حال ساخت است و تمام اخباری که در این رابطه وجود داشت به همین گفته ختم می‎شد. ولی حالا مشخص شده است که چنین دوربینی وجود دارد و شما می‎توانید در سطور زیر بیشتر در جریان آن قرار بگیرید.

هفته‎ی گذشته، این شرکت یک ویدئوی تبلیغاتی منتشر کرد که در آن نتیجه‎ی کاری که قسمتی از قرارداد با مجریان مسابقات MotoGP است نشان داده می‎شود. این ویدئو بیان کننده‎ی داستان پدر و پسر موتورسیکلت سواری به اسم رندی و داکوتا مامولا است که در رابطه با تحول دوربین‎های روی موتورسیکلت‎ها صحبت می‎کنند. کمتر از یک دقیقه از شروع ویدئو، داکوتا بیان می‎کند که اولین موتور ‎سواری است که یک دوربین واقعیت مجازی، دوربین GoPro را” حمل می‎کند. این ویدئو سپس دوربین را نشان می‎دهد که به پشت یک موتورسیکلت متصل است.

شاید ممکن است بگویید که “این بهترین راه‎حل سفارشی برای موتورسیکلت‎های مسابقه است!” یقینا، ولی داشتن یک تک دوربین مجازی در یک قاب در عوض چندین دوربین GoPro هیجان‎انگیز است. جدا از این، شرکت مذکور دوربین‎های معمولی نیز برای مسابقات MotoGP می‎سازد.

این دوربین در قالب شکل کوچکتری که دارد شبیه به دو لنز می‎آید که پشت به پشت روی یک پایه قرار گرفته‎اند و فیدهای دریافتی خود را روی یک تک دوربین ارسال می‎کنند. این ویدئو نشان می‎دهد که بدنه زیر شاسی مخفی شد هاست ولی به نظر می‎رسد که این دوربین نصف اندازه‎ی یک دوربین استاندارد GoPro باشد (البته این گفته تنها تصور است). سخت نیست که تصور کنیم که لنزها بدنه‎ی دوربین را به نحوی فشرده‎ کرده‎اند تا با محصولی نه چندان بزرگتر از دوربین Hero4 Black روبرو نباشیم.

این اولین باری نیست که شرکت GoPro این دوربین واقعیت مجازی خود را به نمایش گذاشته است، این دوربین قسمتی از به‎روزرسانی “راه‎حل‎های سفارشی” آزمایشی این شرکت در فروردین ماه بود. البته باید اشاره داشت که این دوربین واقعیت مجازی کوچکتر استفاده شده روی موتور سیکلت‎ها بر اساس دوربین Hero4 Black است، ولی با توجه به اندازه‎ی نسبی بدنه، بعید است که لنزهای آن قادر به گرفتن ویدئوهای 4K باشند.

دوربین واقعیت مجازی شرکت GoPro
دوربین واقعیت مجازی شرکت GoPro

برای به کار گرفتن این دوربین به عنوان یک دوربین مستقل نیاز به عمر باتری قابل توجه و دو سنسور خواهد بود، بنابراین باید صبر کرد و دید تا در فرآیند تبدیل این محصول به شکل نهایی چه بخش‎های حذف و یا به چه نحو تعادل ایجاد خواهد شد.

البته باید گفت هنوز خبری رسمی در رابطه با این‎که یک دوربین واقعیت مجازی برای مصرف‎کننده وجود دارد یا نه، به چشم نمی‎خورد ولی شرکت GoPro تمامی زحمت لازم را کشیده است و این دوربین یک پلت‎فرم رسانه‎ا‎ی آماده و منتظر به همراه تمامی بخش نرم‎افزاری ممکن را در اختیار دارد پس باید در عوض جمله‎ی “آیا این محصول برای مصرف کننده ارائه خواهد شد؟” عبارت “چه زمان این کار صورت خواهد گرفت؟” را به کار ببریم. سوال در رابطه با زمان انجام این کار واقعا بزرگ است. با توجه به این‎که دوربین Karma هم‎چنان در صف انتظار برای عرضه قرار دارد و دوربین Hero5 در پیش رو است، شرکت GoPro برای عرضه‎ی دو محصول خود به بازار آمادگی لازم را دارد. بنابراین، یک محصول سوم، که ممکن است رقیبی برای پرچم‎دار خود این شرکت باشد، ممکن است گزینه‎ای باشد که به احتمال زیاد به سال 2017 موکول شود.