آموزش ساخت وب سایت از مبتدی تا حرفه ای به زبان ساده (جلسه اول)

How to build a website
آموزش ساخت وب سایت

آموزش ساخت وب سایت از مبتدی تا حرفه ای به زبان ساده:

اگر به خاطر داشته باشید در مقدمه آموزش ساخت وب سایت با دامنه، هاست و ابزارهایی که قصد کار با آنها را داریم، آشنا شدیم .اگر برای خود دامنه و هاست تهیه کرده باشید این آموزش را تا آخر دنبال کنید تا دریابید ساخت یک سایت در حال حاضر چقدر ساده می تواند باشد.

خوب وقتی دامنه و هاست تهیه کردید باید این دو را به هم متصل کنید، به طوری که با وارد کردن نام دامنه در مرورگر از طریقی بتوان به اطلاعات هاست و سرور ارتباط برقرار کرد.این ارتباط را NS ها ایجاد می کند.برای اعمال تنظیمات باید از شرکتی که هاست و یا سرور را خریداری کرده اید اطلاعات NS را بگیرید احتمالا آنها به شما حروفی مانند اسم وب سایتشان می دهند که با ‘NS’ شروع شده است.به تصویر زیر دقت کنید اینها NS های سایت گوگل می باشند که از طریق وب سایت whois قابل مشاهده است.digiro (3)

خوب بعد از بدست آوردن NS ها باید وارد پنل دامنه خریداری شده شوید اگر دامنه ‘ir’  ثبت کرده باشید با وارد شدن به سایت ایرنیک می توانید NS هایی که شرکت هاستینگ در اختیار شما گذاشته را وارد کنید. کافی است از قسمت فهرست، وارد منوی دامنه ها > دامنه های من، شوید و با زدن فلش کوچک کنار نام دامنه (NS) اطلاعت را مطابق با تصویر زیر و NS های هاست خود وارد کنید.

digiro (2)

digiro (4)

digiro (1)

بعد از ذخیره اطلاعات NS، برای دسترسی به هاست از طریق دامنه تا 24 ساعت منتظر بمانید تا تغییرات به صورت کامل اعمال شود.

خوب تا به اینجای کار دامنه با سرور ارتباط دارد و کافی است شروع به ریختن اطلاعات روی هاست خود کنید.در خرید هاست دو نوع پنل محبوب وجود دارد: دایرکت ادمین و سی پنل، این دو پنل در واقع روی سیستمم عامل نصب می شود تا کاربران بتوانند بسیار سریع تر و راحت تر به اطلاعات هاست خود دست پیدا کنند.

سی پنل: در صورتی که در زمان خریداری هاست  پتل Cpnal در اختیار شما قرار گرفته است کافی است برای دسترسی به پنل نام دامنه را به همراه کد دسترسی وارد کنید برای مثال ‘google.com:2082’ عدد 2082 در بیشتر هاستینگ ها ثابت می باشد.در صفحه ی باز شده، نام کاربری و رمز عبوری که سرویس دهنده(هاستینگ) در اختیار شما گذاشته است را وارد کنید تا وارد کنترل پنل هاست خود شوید.

cpanel login

دایرکت ادمین: اما اگر هاست شما پنل دایرکت ادمین را دارد نگران نباشید فقط کافی است نام دامنه را به این شکل وارد کنید ‘google.com:2222’، تا صفحه ای ورود به پنل باز شود.

directadmin login

توجه: مراقب باشید رمز عبور خود را بیش از 3 بار اشتباه وارد نکنید چون بعد از آن، بیشتر پنل ها جلوی دسترسی شما را می گیرند تا مجبور شوید به پشتیبانی هاست خود مراجعه کنید 🙂

در حالت کلی کنترل پنل سی پنل رابطه کاربری گرافیکی تر و جذابی دارد و امکانات بسیار بیشتری در آن در دسترس می باشد. اما دایرکت ادمین سبک تر است اما راحتی و امکانات سی پنل را ندارد.

خوب حالا می خواهیم سیستم مدیریت محتوا وردپرس را دانلود کنیم و در هاست خود بارگذاری کنیم. وردپرس در حالت فشرده کمتر از 7 مگابایت حجم دارد.بنابراین از اینجا آخرین نسخه وردپرس فارسی را دانلود کنید.حالا یک فایل فشرده با فرمت ZIP در اختیار داریم، در فایل تغییراتی ایجاد نکنید و وارد پنل هاست خود شوید.

دایرکت ادمین:

زمانی که وارد پنل دایرکت ادمین می شوید، گزینه های مختلفی وجود دارد، به آنها توجه نکنید، با بیشتر آنها در زمان استفاده آشنا خواهید شد.روی گزینه ‘File Manager’  کلیک کنید تا وارد قسمت فایلهای هاست خود شوید.

directadmin

بعد از وارد شدن به فایل منیجر، چندین پوشه به صورت پیش فرض وجود دارد، به آنها توجه نکنید و وارد پوشه Public_html شوید.

Public_html: این پوشه نوعی دایرکتوری اصلی هاست و دامنه شما می باشد به طوری که به کل فایلهای این پوشه می توان (در صورت داشتن دسترسی )از طریق دامنه دست پیدا کرد.

خوب در پوشه  Public_html باید فایل فشرده وردپرس را بارگذاری کنیم. بعضی از ارائه دهنده های هاست چند فایل به صورت پیش فرض داخل این دایرکتوری قرار می دهند که می توانند مفید واقع شوند. در صورتی که فایلی در این پوشه وجود داشت آنها را به حال خود رها کنید و روی گزینه ‘upload file to curent directory’ کلیک کنید تا صفحه بارگذاری اطلاعات باز شود.

روی یکی از گزینه های Choose File کلیک کرده و فایل فشرده وردپرس را انتخاب کنید و برای شروع آپلود فایل، گزینه Upload File را فشار دهید. کمی منتظر بمانید(بسته به سرعت اینترنت) تا فایل وردپرس به صورت کامل در هاست بارگذاری شود.(درصد آپلود فایل از پایین صفحه-سمت چپ مشخص است).

directadmin

بعد از کامل شدن بارگذاری فایل، صفحه ای با موضوع موفقیت آمیز بودن آپلود نشان داده می شود که می توان برای رفتن به صفحه اصلی یا دایرکتوری رو گزینه ‘here’ کلیک کرد.

directadmin

خوب بعد از بارگذاری فایل وردپرس، باید آن را از حالت فشرده خارج کنیم.طبق تصویر زیر روی گزینه ‘Extract’ کلیک کنید.directadmin

در صفحه باز شده یک بار دیگر روی دکمه ‘Extract’ کلیک کنید.

directadmin

خوب با نمایان شدن این صفحه یعنی عمل خارج کردن فایل از حالت فشرده موفیت آمیز بوده است.روی دکمه برگشت مرورگر کلیک کنید تا به پوشه Public_html بازگردید.

directadmin

directadmin

خوب راه زیادی باقی نمانده است و فقط کافی است فایلهای وردپرس را از پوشه اصلی خارج کنیم. وارد پوشه wordpress شوید و از سمت چپ روی گزینه select کلیک کنید تا فایل ها انتخاب شوند.برای سپردن فایلها به حافظه، در پایین صفحه،دکمه Add to Clipboard را فشار دهید و با زدن دکمه برگشت مرورگر و یا گزینه ‘ Up a level/… ‘به دایرکتوری Public_html باز گردید.

directadmin

در این صفحه کافی است روی دکمه Move Clipboard File here کلیک کنید و در صفحه شناور نمایش داده شده ،Ok را انتخاب کنید، تا کل فایلهای پوشه وردپرس به پوشه Public_html منتقل شوند.

directadmin

حالا می توانید پوشه و فایل فشرده WordPress را تیک بزنید و با کلیک بر روی گزینه Delete آنها را پاک کنید.

directadmin

سی پنل:

خوب در سی پنل اوضاع کمی فرق دارد و بسیار سریع تر می توان فایلی روی هاست بارگذاری کرد.زمانی که وارد کنترل پنل می شوید، روی گزینه  ‘File Manager’  کلیک کنید تا وارد قسمت فایلهای هاست خود شوید.

cpanel

 

اگر صفحه ای به شکل زیر برای شما باز شد، برای اینکه وارد روت اصلی سایت خود شوید، گزینه ‘Web Root‘ را انتخاب کنید و روی دکمه Go کلیک کنید.

cpanel

خوب حالا باید فایل وردپرس را در هاست بارگذاری کنیم، برای اپلود فایل از قسمت بالا روی گزینه Upload کلیک کنید، تا بنجره ی جدیدی باز شود.

cpanel

در این قسمت روی گزینه Choose File کلیک کنید و فایل فشرده وردپرس را از رایانه خود انتخاب کنید.

cpanel

cpanel

خوب کمی صبر کنید تا فایل به صورت کامل در هاست بارگذاری شود.بعد از اینکه پیام Complete در پنجره شناور سمت راست نمایان شد می توانید، پنجره آپلود را ببندید و به صفحه قبل بازگردید.

cpanel

cpanel

خوب حالا برای نمایش فایل بارگذاری شده کافی است بر روی گزینه ‘Reload‘ کلیک کنید تا پنجره تازه (رفرش) شود.

cpanel into 10

cpanel

حالا باید فایل وردپرس را از حالت فشرده خارج کنیم. روی آن کلیک کنید و از بالا روی دکمه Extract کلیک کنید.

cpanel

در پنجره شناور ظاهر شده بدون هیچ تغییری روی دکمه Extract File کلیک کنید تا فایل ها از حالت فشرده خارج شوند و بعد در پنجره شناور ظاهر شده، روی دکمه close کلیک کنید.

cpanel

در آخرین مرجله باید فایلهای وردپرس را از پوشه خارج کنیم. روی  پوشه wordpress دوبار کلیک کنید تا وارد آن شوید و بعد کل فایهای داخل آن را با موس انتخاب(select) کنید.

cpanel

کلیک راست کرده و گزینه Move را انتخاب کنید. در پنجره شناور ظاهر شده، در قسمت آدرس wordpress را پاک کرده و روی گزینه Move File کلیک کنید.

cpanel

خوب همانطور که می بینید فایلها از پوشه وردپرس برداشته شدند. با زدن گزینه Up One Level به دایرکتوری Public_html بازگردید. حالا می توانید روی پوشه خالی WordPress و فایل فشرده آن کلیک راست کنید و گزینه Delete را بزنید.

cpanel back

در زمانی که می خواهید فایلی را در سی پنل حذف کنید در پنجره ظاهر شده یک گزینه وجود دارد که اگر مربع آن را تیک دار کنید، فایلها به صورت کامل پاک می شوند و قابل بازیافت نیستند اما در صورتی که مربع فاقد تیک باشد، می توانید در صورت نیاز فایلهای پاک شده را از قسمت Trash بازیافت کنید.

cpanel delete file

خوب تا به اینجا آموزش را به خاطر بسپارید، شما یک جلسه دیگر تا راه اندازی وب سایت فاصله دارید.در جلسه آینده یاد می گیرید چگونه برای وردپرس پایگاه داده درست کنید و اولین سایت خود را راه اندازی خواهید کرد.

در صورتی که با مشکل و یا سوالی روبه رو شدید در قسمت پرسش و پاسخ آن را با ما در میان بگذارید.

تهیه شده در دیجی رو

5 دیدگاه

  1. این روش در کل خوب و مفید هستش فقط میخواستم ببینم چند قسمت هستش و چطور باید قسمت های بعد رو پیدا کرد و یا اینکه میشه برای من ایمیل کنید؟
    با تشکر از اینکه وقت خود را صرف بالا بردن اطلاعات افراد میکنید.

  2. سلام خیلی خوب هستش مرسی اما یک خواهشی دارم برای این دو جلسه مثالی تعریف کنید مثلا یک شرکت ایکسی رو که داخل ایران هست و داخل هر مرحله عنوانش کنید تا من کاربر بتونم بعضی از گزینه هاشو راحت و بدون خطا و کاربدی پر کنم مخصوصا جلسه دوم

  3. سلام
    خسته نباشید و خداقوت اساسی خدمت شما عرض میکنم، مقاله شما درمورد راه اندازی سایت بسیار کامل و عالی بود و از این که با قراردادن تصاویر قسمت به قسمت انجام کار را توضیح دادین بسیار متشکرم، ما به خوبی میدانیم که تولید چنین مطالبی بسیار زمانبر و هزینه بر است، برای همین از شما بابت ارائه این مقاله مفید و کامل تشکر می کنیم و بهتون خسته نباشید میگیم.
    موفق باشید.

Comments are closed.