بزودی کروم بوک‌ها قادر به اجرای نرم افزارهای ویندوز خواهند بود

بزودی کروم بوک قادر به اجرای نرم افزارهای ویندوز خواهند بود
بزودی کروم بوک قادر به اجرای نرم افزارهای ویندوز خواهند بود

کروم بوک در ابتدا برای اجرای برنامه‌های تحت وب ساخته شدند اما به مرور زمان قدرت‌های نهفته در آن آشکار شدند. مدتی است که خبر از امکان نصب و اجرای برنامه‌های پلی استور بر روی کروم بوک‌ها رو شنیده‌ایم، اما نظرتان در مورد اجرای برنامه‌های ویندوز بر روی آن چیست؟ CodeWeavers شرکتی است که توانسته به واسطه پشتیبانی از نرم افزارهای اندروید در سیستم عامل کروم، یک ویژگی بسیار وسوسه انگیز و هیجانی را به این سیستم عامل بیاورد. این ویژگی قابلیت اجرای برنامه‌های ویندوز در سیستم عامل‌های کروم و در کمال شگفتی اندروید است. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، این توسعه دهندگان بسیار از این دستاورد به هیجان آمده‌اند!

CrossOver-Chromebook-Featured-1040x580

CodeWeavers محصولی با عنوان CrossOver تولید کرده که بر اساس پروژه متن باز Wine لینوکس توسعه یافته است. این پروژه نرم افزاری برای کاربران مک و لینوکس امکان استفاده از نرم افزارهای ویندوز در این دو سیستم عامل بدون نیاز به ماشین مجازی یا بوت دوگانه را فراهم می‌کند و حالا یک نسخه آزمایشی نیز برای اندروید وجود دارد. بنابراین با وجود پشتیبانی کروم بوک از نرم افزارهای اندرویدی، CodeWeavers نشان داد که برنامه‌های ویندوز قابل اجرا بر روی کروم بوک نیز هست.

بنابراین تا زمانی که می‌توانید از نرم افزارهای اندروید بر بستر کروم بوک استفاده کنید، خواهید توانست نرم افزارهای قدرتمند ویندوزی را نیز تجربه کنید. در حال حاضر یک ویدیو از اجرای نرم افزار استیم و بازی Limbo منتشر شده که بر روی یک کروم بوک دارای پردازنده اینتل (که به نظر می‌رسد Acer R11 باشد) اجرا شده است. گرچه نسخه اندرویدی بازی Limbo نیز وجود دارد اما CodeWeavers می‌گوید که این نسخه ویندوزی آن بوده که از طریق نرم افزار استیم ویندوز نصب شده است. توسعه دهندگان این نرم افزار کاربردی می گویند که CrossOver به طور کامل از DirectX 9، ماوس و کیبورد و صدا پشتیبانی می‌کند. اگر شما هم علاقه مند به آزمایش CrossOver هستید می‌توانید با توسعه دهندگان آن تماس بگیرید. البته توجه کنید که برای اجرای CrossOver نیازمندیم دستگاه اندرویدی یا کروم بوک مبتنی بر پردازنده‌های اینتل هستید.