مایکروسافت دیتاسنتر‌های خودش را برای بهره وری بهتر در زیر آب قرار داد

دیتاسنتر مایکروسافت زیر آب

کمپانی مایکروسافت اعلام کرد که برای بهره وری هرچه بهتر، دیتاسنتر‌های سرویس فضای ابری خودش را در زیر آب قرار داده است. به واسطه این پروژه و از طریق فیبر‌های نوری، اطلاعات به خشکی منتقل خواهد شد.

محققین این کمپانی مشغول کار بر روی پروژه “ناتیک” هستند که یک کشتی تستی را در کف اقیانوس قرار داده و دیتاسنتر‌ها را درون آن برقرار نموده اند. نام این کشتی برگرفته از یک شخصیت معروف بازی Halo مخصوص کنسول اکس باکس “لیونا فیلپات” می‌باشد.

از آنجا که قدرت پردازنده‌های کامپیوتری دیتاسنتر‌ ها به مقدار زیادی خنک کننده جهت کاهش دمای محیط احتیاج دارد، فیسبوک و گوگل دیتاسنتر‌های خودشان را در کشور‌های سرد شمال اروپا بنا نهادند و مایکروسافت نیز عمق دریا را هدف قرار داده است.

بر اساس گزارش منتشر شده، مایکروسافت در مراحل اولیه این پروژه قرار گرفته و اگر این روش موثر واقع شود، مسیر دو ساله ساخت دیتاسنتر را به مدت 90 روز کاهش دهد. این در حالیست که یک بخش آزمایشی از پروژه ناتیک در بازه زمانی 105 روزه در ارتباط با انتقال دیتاسنتر‌ ها به عمق 90 متری دریا با موفقیت‌های زیادی همراه بوده است. پروژه جدید مایکروسافت دارای دو بعد می‌باشد. نخستین بعد آن انتقال دیتاسنتر‌ها از سطح خاکی به سطح دریا بوده و دومین بعد آن نیز انتقال آنها به سطح زیر زمین بوده است.

دیتاسنتر‌ها استفاده‌های زیادی نظیر میزبانی ویدیو آنلاین یا نرم افزار دارند و کمپانی‌های بزرگ اینترنتی دنیا در راه ساخت این دیتاسنتر‌ها تلاش بیشماری را انجام داده اند. در حال حاضر کمپانی مایکروسافت بیش از 100 دیتاسنتر مختلف را در سرتاسر جهان مدیریت می‌کند و قصد دارد تا یک دیتاسنتر جدید را در قاره اروپا به راه بی اندازد. به گزارش نیویورک تایم، کمپانی مایکروسافت بیش از ۱۵ میلیارد دلار جهت راه اندازی دیتاسنتر‌های خودش در سراسر جهان هزینه کرده است.