ناسا برای به دام انداختن شهاب سنگ‎ها به کمک نیاز دارد!

ناسا چندی قبل اعلام کرد که برنامه‎ای برای به دام انداختن شهاب‎سنگ‎ها و قرار دادن آن‎ها در مدار بین زمین و ماه در دست اجرا دارد. شاید این طرح کمی شبیه فیلم‎های علمی – تخیلی به نظر برسد ولی ناسا واقعا قصد انجام چنین کاری را دارد. در همین راستا ناسا از شرکت‎های فعال در زمینه هوا – فضا درخواست کمک کرده است و این شرکت‎ها می‎توانند پیشنهادات خود را درباره جنبه‎های گوناگون این برنامه عظیم برای ناسا ارسال کنند.

پروژه شکار شهاب سنگ که با نام ARM شناخته می‎شود دارای دو مرحله متفاوت است. مرحله اول بخش روباتیک پروژه است که در سال 2021 با پرتاب یک روبات شروع می‎شود. این روبات باید بتواند یک شهاب سنگ را به مدار بین زمین و ماه بکشاند. در مرحله دوم ناسا تیم تحقیقاتی را برای جمع آوری نمونه‎ها بر روی سطح شهاب سنگ مذکور فرود می‎آورد. انتظار می‎رود مرحله دوم در سال 2028 شروع شود و فضاپیمای اوریون برای انتقال فضانوردان به شهاب سنگ مورد استفاده قرار گیرد.

arm-optionb-carrying-asteroidناسا از ماه آینده میلادی پیشنهادات مربوط به این پروژه را دریافت خواهد کرد. هم‎چنین محققان می‎توانند برای عضویت در تیم تحقیقاتی مربوط به جنبه‎های فنی مرحله روباتیک اقدام نمایند که 3 تا 5 سال طول خواهد کشید. در آخرین قدم نیز ناسا اقدام به دریافت فرم ثبت نام افرادی می‎کنند که قصد دارند برای جمع آوری نمونه به سطح شهاب سنگ ارسال شوند.

تاکنون مشخص نشده است که ناسا چرا از شرکت‎های خصوصی دیگر برای انجام پروژه خود کمک می‎گیرد. احتمال دارد هزینه زیاد این پروژه که رقمی میان 1.25 تا 1.4 میلیارد دلار است، موجب جهت گرفتن ناسا به سوی دیگر شرکت‎ها شده باشد. دولت آمریکا قبل از این اعلام کرده بود که قصد ندارد از این برنامه فضایی حمایت مالی کند. جزئیات بیشتر درباره پروژه ARM در 24 شهریور ماه اعلام می‎شود.