مرورگر اپرا به یک کنسرسیوم چینی به قیمت 600 میلیون دلار فروخته شد

مرورگر اپرا به یک کنسرسیوم چینی به قیمت 600 میلیون دلار فروخته شد

بعد از یک معامله‎ی 1.2 میلیارد دلاری که به سرانجام نرسید، شرکت اپرا اکثریت محصول خود را به یک کنسرسیوم چینی به قیمت 600 میلیون دلار فروخت. خریداران این مرورگر، به رهبری شرکت امنیتی و تحقیقاتی Qihoo 360، کسب و کار مرورگر اپرا، اپلیکیشن‎های عملکرد و حریم خصوصی آن، مجوزهای فناوری آن و مهم‎تر از همه نام آن را می‎خرند. این شرکت نروژی بخش مصرف‎کننده‎ی خود را از جمله اپلیکیشن‎ها و بازی‎های اپرا و Opera TV حفظ خواهد کرد. این بخش مصرف‎کننده دارای 560 کارمند است ولی این شرکت اعلام نکرده که سرنوشت 1109 کارمند دیگرش چه خواهد بود.

خبر معامله‎ی ابتدایی روز جمعه اعلام شد ولی نتوانست تایید نهاد رگلاتوری را به دست آورد. با آن‎که  مدیرعامل اپرا لارس بویلسان با اظهار ناامیدی از عدم انجام این معامله سخت می‎گفت، اعلام کرد که “ما اعتقاد داریم که معامله‎ی جدید برای کارمندان اپرا و سهام‎داران این شرکت بسیار خوب است.” این معامله توسط هیئت مدیره‎ی شرکت اپرا به تصویب رسیده است و این شرکت حالا 18 ماه فرصت دارد تا طبق گفته‎ی وب‎سایت Techcrunch به دنبال نام جدیدی برای خود باشد.

مرورگر اپرا
مرورگر اپرا

این شرکت در واقع بیشتر 616 میلیون دلار درآمد خود را از محصولات بخش مصرف‎کننده نظیر Opera TV و سایر محصولات در می‎آورد که طی این معامله آن‎ها را حفظ کرده است. بویلسان می‎گوید “به خاطر سهام‎داران اپرا ما تقریبا یک چهارم شرکت را به قیمت 600 میلیون دلار می‎فروشیم، که برای این قسمت از کسب و کار ما قیمت جلب کننده‎ای است.”

اپرا با در اختیار داشتم سهم 1.9 درصدی از بازار مرورگرها، پنجمین مرورگر محبوب دستگاه‎های رومیزی است ولی در بازار موبایل یک آمار قابل توجه 10 درصدی را در اختیار دارد. این شرکت به خصوص در بخش موبایل مبتکر بوده است و قابلیت مسدودسازی تبلیغات، فشرده‎سازی داده‎ها و ویدئو و یک وی‎پی‎ان داخلی در مرورگر را معرفی کرده است. مشخص نیست که صاحبان جدید این مرورگر به این روند ادامه خواهند داد یا نه، ولی مدیرعامل فعلی اپرا گفته می‎شود که تحت مالکیت افراد جدید رئیس شرکت خواهد بود. گرچه این معامله هم‎چنان باید منتظر تایید نهاد رگلاتوری باشد.