رشد چشمگیر بازار کامپیوترهای دسکتاپ در آمریکا

رشد بازار کامپیوترهای دسکتاپ در آمریکا

با سرازیر شدن لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و گوشی‌های تلفن همراه در سال‌های اخیر و نه‌چندان دور، بازار PCها دچار رکود شد. اما از قرار معلوم این روند عوض‌شده است و رونقی نسبتاً خوبی دوباره به این بازار برگشته است. گزارش‌ها نشان از افزایش محموله‌های PC در بازار آمریکا آن‌هم برای اولین بار در سال جاری خبر می‌دهد. Gartner از رشد 1.4  درصدی و IDC از رشد 4.9  درصدی خبر می‌دهد. اگرچه معلوم نیست چه اتفاقی باعث شده تا رونق دوباره به این بازار بازگردد. شاید یک دلیل آن نقش اقتصاد قوی ایالات‌متحده در جهان باشد. البته کارشناسان احتمالاً یک دلیل دیگر آن را افزایش فروش به دستگاه‌های دولتی و سایر بخش‌ها اشاره می‌دانند.

البته این رشد تنها در آمریکا اتفاق افتاده و در سایر نقاط جهان علی‌رغم رشد بازار، با کاهش نیز مواجه شده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که تحویل محموله‌ها در سراسر جهان چیزی بین 4.5 تا 5.2 درصد کاهش‌یافته است. البته این کاهش آنچنان‌هم بد نیست. چون کارشناسان پیش‌بینی کاهش بیشتری را داشتند، آن‌هم چیزی در حدود 7.4 درصد. اما هنوز برای انتظار بازگشت رونق به بازار PC کمی زود است. هنوز چندان رونقی در اقتصاد سایر کشورها مشاهده نمی‌شود و گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها هنوز در اولویت بالاتری برای خریداران هستند. به نظر می‌رسد لنوو دلیل بیشتری برای نگرانی دارد. آن‌هم به این خاطر که سهم از بازار لنوو کاهش بسیاری در مقابل با شرکت HP داشته است.

با این وجود نباید نیمه پر لیوان را فراموش کرد. بااین‌حال کارشناسان دید خوبی نسبت به بازار PC ندارند و نسبت به رکود بیشتر در این بازار هشدار می‌دهند. ازآنجایی‌که به‌زودی به‌روزرسانی به ویندوز 10 برای کاربران قیمتی در حدود 119 دلار خواهد داشت، درواقع نوید این را می‌دهد که کاربران کامپیوترهای  دسکتاپ باید به دنبال جایگزین کردن و یا ارتقا سخت‌افزاری سیستم خود باشند. همچنین شرکت‌های مختلف به دنبال خرید کامپیوترهایی هستند که توانایی سازگاری با ویندوز 10 را داشته باشد. جدای از اما و اگرهای مختلف، بازار PC بعد از چندین درصد کاهش در سال‌های قبل، توانسته رشد خوبی را در نیمه دوم امسال رقم بزند.

 

آمار رشد PC در آمریکا آمار رشد PC در آمریکا