کوالکام جزئیات تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ را منتشر کرد

snapdragon 820

بعد از شکست مفتضحانه چیپست اسنپدراگون ۸۱۰ به علت گرم شدن بیش از حد ، کوالکام می خواهد با ارائه تراشه رده بالا اسنپدراگون ۸۲۰ کاربران و تولید کنندگان را آرام کند و اعتبار گذشته خود را بازپس گیرد.

بعد از انتشار شایعات و اطلاعات اسنپدراگون ۸۲۰ در ماه های اخیر، حالا کوالکام خود به میدان آمده و جزئیاتی از آخرین نسل از تراشه هایش را منتشر ساخته است.

متاسفانه کوالکام آمادگی لازم را ندارد تا اطلاعاتی درباره سی پی یو اسنپ ۸۲۰ ارائه کند اما جزئیات بیشتری در مورد عملکرد گرافیکی و پردازنده جدید سیگنال تصویر(ISP) را منتشر کرده است.

به خاطر داشته باشید اسنپدراگون ۸۲۰ اولین تراشه ۶۴ بیتی کوالکام می باشد.

پردازده گرافیکی Adreno 530

افزایش ۴۰ درصدی عملکرد گرافیکی Adreno 530 در اسنپدراگون ۸۲۰، اولین موردی است که باید درباره این تراشه بدانید.با این حال مصرف انرژی این پردازنده بیشتر نشده بلکه ۴۰ درصد مصرف انرژی کمتری نیز دارد.

Adreno-530-GPU-details

اگر نگاهی به ویژگی های درونی Adreno 530 بیاندازیم.از نظر رابط های برنامه کاربردی این پردازنده از OpenGL ES 3.1 و Android Extension Pack پشتیبانی می کند و در بعضی از پلتفرم ها نیز انتظار می رود از OpenGL ES 3.2 هم پشتیبانی کند.

Adreno-530-GPU-details (1)

شایان ذکر است که این تراشه جدید قادر خواهد بود خروجی ۴K با سرعت ۶۰ فریم در ثانیه ( از طریق رابط HDMI 2.0 ) را ارائه کند و اجازه می دهد ویدیو های ۴k را با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه به صورت وایرلس استریم کرد.

طیف جدیدی از پردازنده تصویر(ISP)

پردازنده تصویر(ISP) جدیدی با تراشه اسپدراگون ۸۲۰ ارائه خواهد شد که اجازه میدهد کیفیت تصاویر بهبود قابل ملاحظه ای داشته باشند.شاید این کلمات کمی نامفهوم باشد به همین دلیل کوالکوم تصویری از چگونگی کارکرد ISP جدید نشان داد.حالا این پردازنده می تواند به چند دوربین رسیدگی کند و سه سنسور با رزولوشن ۲۵ مگاپیکسل در سرعت ۳۰ فریم را به طور هم زمان پردازش کند.

Qualcomm-Spectra-ISP-840x446

انتظار می رود کوالکام  تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ را به صورت ۱۶ نانومتری از سال ۲۰۱۶ به تولید انبوه برساند و تا آن زمان باید منتظر ماند و دید اپل با چیپ A9 و سامسونگ با سری ۷ Exynos در مقابل این تراشه چه حرفهایی برای گفتن دارند.