سونی و پاناسونیک تلویزیون‌های 8K خود را برای المپیک 2020 آماده می‌کنند

تلویزیون‌های 8K سونی و پاناسونیک

بازی‌های المپیک 2016 ریو به تازگی به پایان رسیده و ژاپنی‌ها از همین الان خود را مهیای برگزاری المپیک 2020 می‌کنند. در چند وقت اخیر شاهد اتفاقات و انتشار اخبار بعضاً عجیبی نیز درباره این بازی‌ها بوده‌ایم. از ظاهر شدن شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، در نقش ماریو گرفته تا شایعه ساخت مدال‌های المپیک بعدی از ضایعات گوشی‌های هوشمند! اما به نظر می‌رسد کمپانی‌های مطرح ژاپنی در زمینه تکنولوژی، قصد دارند تا محصولی خاص را به مناسبت برگزاری بازی‌های المپیک توکیو معرفی نمایند و آن هم چیزی نیست جز تلویزیون‌های 8K.

لوگوی بازی‌های المپیک 2020 توکیوبر اساس گزارشی که اخیراً وب‌سایت Nikkei منتشر کرده، دو شرکت‌ ژاپنی سونی و پاناسونیک که سابقه بسیار خوبی در زمینه ساخت تلویزیون‌ دارند، با پخش کننده‌های مطرحی مانند NHK وارد همکاری شده‌اند تا تکنولوژی پخش تصاویر تلویزیونی را ارتقا داده و آماده پذیرایی از دقت تصویری خارق‌العاده 8K کنند. این دقت تصویری بسیار بالا، چهار برابر وضوح بهتری نسبت به ویدیوهای باکیفیت 4K کنونی ارائه داده و همچنین 16 برابر بهتر از دقت تصویری 1080p عمل خواهد کرد.

مقایسه دقت تصویری 8K با 4kدقت تصویری 8K در بازی‌های المپیک 2016 ریو مورد آزمایش قرار گرفت و کمپانی NHK بخش‌هایی کوچکی از این رویداد را با این وضوح تصویری بسیار بالا ضبط و ارسال کرده بود. اما با توجه به تعداد بسیار محدود تلویزیون‌های 8K کنونی (اولین تلویزیون 8K، اکتبر سال گذشته (مهر 94) توسط شارپ معرفی شد که قیمتی برابر 160,000 دلار دارد)، NHK مجبور شد تا نمایشگرهایی را در اماکن عمومی تعبیه کرده و دقت تصویری 8K را به معرض دید مخاطبان بگذارد. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که کمپانی NHK پیش از این نیز سابقه پیشرو بودن در ارائه تکنولوژی‌های نسل نو را داشته و در دهه 1980 شروع به استفاده از دقت تصویری HD در پخش تصاویر تلویزیونی نمود (بیش از یک دهه قبل از فراگیر شدن این دقت تصویری).

تلویزیون 8Kهمچنین Nikkei گزارش داده که سونی قصد دارد تا فروش تلویزیون‌های 8K خود را از سال 2020 آغاز کند و این در حالی است که پاناسونیک هنوز هیچ تاریخی برای ورود تلویزیون‌های تولیدی خود ارائه نکرده است. بر طبق اخبار منتشر شده، این دو شرکت ژاپنی از همکاری با یکدیگر در زمینه توسعه این تکنولوژی جدید بسیار راضی هستند و شاید یکی از دلایل این امر این است که بازار تلویزیون‌های 8K در حال حاضر چندان از پتانسیل بالایی برای رقابت برخوردار نیست. در همین حال کمپانی NHK اعلام کرده که پخش گسترده تصاویر 8K را از سال 2018 آغاز خواهد کرد. با تمام این تفاسیر حتی اگر ژاپنی‎ها هم پیش‌نیازهای لازم برای مشاهده ویدیوهای 8K را تا قبل از سال 2020 آماده کنند، به احتمال فراوان کاربران سایر نقاط دنیا به این زودی‌ها نمی‌توانند از این تکنولوژی جدید بهره‌مند شوند.