اولین گواهی سهم استیو جابز از شرکت اپل، به فروش گذاشته شده است

استیو جابز در سال 1980

آیا دوست دارید تکه‌ای از تاریخ تکنولوژی را صاحب شوید؟ البته این را هم بگوییم که برای بدست آوردن این تکه، باید درآمد خیلی خیلی خوبی داشته باشید. به تازگی اولین گواهی سهم اپل که تنها به مؤسس و مدیرعامل این شرکت، یعنی استیو جابز اعطا شده بود، با قیمت هنگفت 195,000 دلار به فروش گذاشته شده است. مطمئناً در نگاه اول پرداخت این مبلغ در ازای یک تکه کاغذ ممکن است کاری احمقانه به نظر آید، اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که این کاغذ در واقع تکه‌ای از تاریخ تکنولوژی بوده و از این بابت بسیار ارزشمند است.

گواهی سهم اپلبه گزارش Silicon Beat این گواهی در واقع اولین سند از این نوع است که به استیو جابز اعطا شده بود. گواهی مذکور بعدها از یک سطل زباله پیدا شد و الان هم توسط یکی از دلال‌های اسناد کمیاب به فروش گذاشته شده است.

تاریخ 1981 که بر روی سند حک شده است، نشان می‌دهد که این گواهی اندکی پس از عمومی شدن اپل در سال 1980، به استیو جابز اعطا شده است. شایان ذکر است دلالی که گواهی مورد اشاره را به فروش گذاشته است، Moments in Time نام دارد.

استیو جابز و اولین مکینتاشگفته شده که این گواهی سهم تا سال 1985 که استیو جابز مجبور به ترک اپل گردید، از دیوار اتاق وی آویخته شده بود. پس از خروج استیو جابز از اپل نیز مدیرعامل جدید این شرکت، آقای جان اسکالی (John Sculley)، اتاق وی را تمیز کرده و تمامی وسایل آن را به همراه این گواهی سهم داخل سطل زباله ریخته است. اما یکی از کارمندان اپل این برگه را از سطل زباله برداشته و به مدت 31 سال نزد خود نگه داشته است.

کارمند مذکور که نامش فاش نشده است، الان این گواهی سهم را از طریق Moments in Time به فروش گذاشته و خود شخصآً جلو نیامده است. البته وی نامه‌ای محضری را به این گواهی ضمیمه کرده که صحت آن را تأیید می‌کند و در واقع این نامه محضری تنها مدرکی است که داستان مذکور را اثبات می‌کند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید