فلای تودی

آرشیو ملی وب ایران راه اندازی می‌شود

«طرح آرشیو ملی وب ایران» با هدف ذخیره سازی محتوای سایت‌های فارسی و همچنین در دسترس قرار دادن اطلاعات این سایت‌ها در اختیار کاربران، در دستور کار قرار گرفته است و گفته می‌شود که فراخوان این طرح نیز به زودی اعلام می‌شود.

آرشیو ملی وب ایران یکی از زیر پروژه‌های تعریف شده برای طرح جستجوگر ایرانی خواهد بود که به کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تولید خواهد شد. شورای راهبردی جستجوگر ملی (جویشگر بومی) تا قبل از این در ارتباط با ایجاد یک دیتاسنتر و همچنین یک موتور جستجوی ایرانی فراخوانی را ارسال و از آن حمایت کرده بود.

ظاهراً در فاز بعدی این پروژه قرار است موضوعاتی همچون آرشیو ملی ایران، خدمات متنوع مکان محور بر بستر موبایل و وب (مکان یاب و جی پی اس)، توسعه خدمات جستجوی ویدیو، توسعه خدمات جستجوی صوت، شبکه‌های اجتماعی بومی، جستجوگرهای خاص منظوره (جستجوی افراد بر حسب پیشنهاد)، تجمیع و به‌روزرسانی داده بومی پرکاربرد و همچنین توسعه ابزارها و زیرساخت‌های تحلیل داده به جهت حوزه سلامت فراخوان‌هایی صادر شود. بعد از اعلام رسمی فراخوان، مدل فنی و اقتصادی آن دستورالعمل‌های حمایتی در جهت ایجاد و تولید این طرح از سوی پیشوایان آن ارائه خواهد شد تا اقدامات لازم به جهت راه اندازی آن انجام شود.

طرح آرشیو ملی وب ایرانتا بدین لحظه، شورای راهبری جویشگر بومی در ارتباط با مواردی نظیر راهبردها و سیاست‌های طرح جویشگر بومی (شامل اهداف راهبردی، اهداف کمی و راهبردهای طرح)،  برنامه عملیاتی طرح (تقسیم بندی انتظارات طرح در سه اولویت، اقدامات پیش رو) ، پیشرفت طرح از منظر حوزه های مورد انتظار در طرح (انتظارات طرح، درصد پیشرفت وزنی هریک)، وضعیت هزینه کرد هریک تاکنون و عملکرد بودجه ای آن تصمیم گیری کرده است.

ارائه برنامه زمان بندی برای مشخصه فنی مورد انتظار هر طرح و پیش نیاز فراخوان هر پروژه، بررسی وضع موجود آن در کشور و تحلیل دستاوردهای طرح به ازای هر پروژه، از اقداماتی است که در راستای تکمیل طرح جویشگر بومی، قرار است انجام شود.

منبع مهر
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد