تفاوت هارد دیسک‌های HDD با SSD در چیست؟

اگر قصد قدرتمند سازی کامپیوتر و یا ارتقاء لپتاب خود را به یک مدل جدیدتر و قدرتمندتر دارید، ممکن است آشنایی زیادی با اجزای اصلی تشکیل دهنده کامپیوتر نداشته باشید که باعث افزایش سرعت کلی سیستم میشوند. اجزایی که بسته به نیاز شما مانند اجرای بروزترین بازی‌ها، اجرای اپلیکیشن‌های سنگین و یا تماشا کردن فیلم و انجام امور ساده متفاوت هستند.

اگر به مشخصات لپتاپ‌های جدید نگاهی انداخته باشید، متوجه شده اید که به جای هارد دیسک‌های HDD از انواع دستگاه‌های ذخیره سازی SSD و یا تلفیقی از هردو آنها با هم استفاده شده است.این در حالیست که در اغلب کامپیوتر‌های شخصی قدیمی از هارد دیسک‌های HDD استفاده می‌شود. دیجی رو در این مطلب قصد دارد تا به معرفی هردونوع درایو ذخیره ساز ذکر شده پرداخته و آن دو را با یکدیگر مقایسه کند.پس با ما همراه باشید.

تفاوت HDD و SSD

HDD مخفف Hard Disk Drive یک دستگاه مکانیکی همراه با یک سیستم چرخش سنتی است که به عنوان یک دستگاه ذخیره سازی استفاده می‌شود.
درواقع تمامی اطلاعات نظیر ویندوز، فایلها و … بر روی این هارد ذخیره می‌شوند. این هاردها به خاطر به خاطر پوشش مغناطیسی موجود بر روی آن است که حتی هنگام خاموش و روشن کردن کامپیوتر، تمام اطلاعات شما را ذخیره کرده اند و هنگامی که قصد فراخوانی اطلاعات خود را از روی آن داشته باشید، یک بازوی مکانیکی بر روی دیسکت درحال چرخش قرار گرفته و سپس اطلاعات شما در دسترس قرار خواهند گرفت.

تفاوت HDD و SSD

SSD مخفف Solid State Drive حافظه ای ست که در آن بر خلاف هارد درایوها از هیچ قطعه متحرکی استفاده نگردیده است و در شکل گیری آنها از حافظه های مبتنی بر فلش استفاده شده است که برتری اصلی آن نسبت به هارد درایو‌ها نیز همین موضوع است. استفاده از حافظه های مبتنی بر فلش در SSD ها باعث می شود تا زمان تاخیر به میزانی حداقلی رسد و گرمای تولید شده نیز کاهش چشم گیری پیدا کند. درواقع باید گفت که تمامی این مسائل باعث کاهش مصرف انرژی و همچنین سبک‌تر شدن وزن این حافظه ها نسبت به هارد دیسک ها می شود. تنها ایرادی که می‌توان به SSD ها گرفت، قیمت بسیار بالای آنها نسبت به هارد درایوها است.

در جدول زیر می‌توانید مقایسه دقیق بین این دو حافظه ذخیره سازی را مشاهده نمایید:

مشخصه HDD SSD
مصرف انرژی – باتری بیش از 6 الی 7 وات 2 الی 3 وات
سرعت بازکردن فایل پاینتر از مدل SSD 30% سریعتر از HDD
زمان راه اندازی ویندوز 10 2 دقیقه 25 ثانیه
تولید گرما بیشتر از SSD بسیار کم
خرابی 1.5 میلیون ساعت کارکرد 2 میلیون ساعت کارکرد
سرعت کپی کردن 50 الی 120 مگابایت درثانیه بیش از 200 مگابایت دثانیه
لرزش هر از گاهی بدون لرزش
صدا صدای نسبتاً کم کاملاً بی صدا
ظرفیت بین 320 گیگابایت تا 2 ترابایت تا 768 گیگابایت
رمزگذاری FDE FDE
هزینه هرگیگ حدود 0.10 $ هرگیگ حدود 1.50 $

 

لینک کوتاه http://bit.ly/2Nv7CMN
  • مطلب کوتاه، مفید و بسیار عالی نوشته شده بود.
    همیشه ماها دنباله یه مطلب کوتاه و مفید هستیم، این دقیقاً همون بود. 🙂

  • >