دلیل افت کیفیت اینترنت خانگی مخابرات مشخص شد

«کامران کاظمی» معاون شرکت مخابرات تهران در مصاحبه جدید خود دلایل اختلال در سرویس اینترنت خانگی پرسرعت (ADLS) مخابرات را تشریح کرده است.

کاظمی با بیان اینکه هم اکنون نحوه سرویس‌دهی به مشترکان مخابرات، از اینترنت نامحدود و غیرحجمی به اینترنت حجمی تغییر یافته است، اضافه کرد که در این بین برخی از مشترکانی که قراردادهایشان مربوط به سال‌های قبل است همچناشن از اینترنت نامحدود استفاده می‌کنند. این موضوع دلیلی بر به وجود آمدن مشکلات متعددی در نحوه سرویس‌دهی مخابرات شده است.

معاون شرکت مخابرات تهران با بیان آن که سقف زمانی قراردادهای فی ما بین مخابرات و مشترکان یک ساله است اشاره کرد:

چنانچه مشترک نسبت به تمدید قرارداد خود پس از یک سال اقدام نکند، این قرارداد به صورت اتوماتیک برای سال بعد نیز تمدید می‌شود؛ به همین دلیل مشترکانی که از اینترنت نامحدود استفاده می‌کنند و قراردادشان مربوط به سال‌های قبل است، همچنان از این قرارداد بهره می‌برند. استفاده غیرمنصفانه برخی از این مشترکان سبب شده که درصد بسیاری از پهنای باند اینترنت در تهران به این تعداد مشترک اختصاص پیدا کند.

با توجه به قرارداد شرکت مخابرات تهران با کاربران اینترنت پرسرعت، هر کاربر می‌تواند از ضریب اشتراک یک به هشت استفاده کند و در این قرارداد، میزان دانلود و مصرف مشخص است؛ با این حال کاربر امکان استفاده تا ۴۰ درصد بیشتر از این پهنای باند در نظر گرفته شده را نیز دارد اما مشکلی که هم‌اکنون وجود دارد، این است که برخی کاربران رقم بسیار بیشتری را از این میزان پهنای باند استفاده می‌کنند.

به طور مثال مشترکی که اینترنت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه مصرف می‌کند، امکان دانلود ۵ گیگابایت پهنای باند را دارد اما شاهد هستیم که برخی از این مشترکان تا ۴۴ گیگابایت پهنای باند دانلود می‌کنند؛ این مصرف غیرمنصفانه برای برخی مشترکانی که سرعت اینترنتشان تا مگابیت در ثانیه است، بیش از هزار گیگابایت برآورد می‌شود. حدود ۴۰ هزار مشترک اینترنت در تهران و البرز به صورت غیرمنصفانه از پهنای باند استفاده می‌کنند که این موضوع خسارت بسیاری را برای مخابرات به همراه دارد.

در حال حاضر اینترنت مخابرات از نظر فنی با مشکل و قطعی مواجه نیست و تنها افت کیفیت از سوی مشترکان گزارش می‌شود که آن هم به جهت سوء استفاده و مصرف غیر منصفانه برخی از مشترکان از پهنای باند در دانلود است. چنین موضوعی باعث می‌شود تا اینترنت سایر مشترکان نیز تحت شعاع قرار گرفته و با افت همراه شود. هرچند که به زودی با این مشترکان مذاکراتی صورت خواهد گرفت تا اینترنت خود را از نامحدود به حجمی تغییر دهند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع mehrnews
مطالب مرتبط
4 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
فرشاد
3 سال قبل

معنی اینترنت نامحدودم فهمیدیم

سیروس
3 سال قبل

برا چی روی انتخاب کاربرا اجبار ایجاد میکنن…سیستم و رویه خودشون رو تغییر بدن…طرف ۱۲۸ خریده چرا سرعت ۵ مگ باید باشه اون وقت؟ مملکت ما آخر باید ملت پاسخگو باشن و محروم بشن ..مسئولا فقط همین رو بلدن

علی
3 سال قبل

واقعا که,اینم شد دلیل؟واقعا خجالت نمیگشن همچین چیزایی تحیل مردم میدن؟فکر کردن مردم متوجه نمیشن,کجای دنیا اینجوریه خدا میدونه,واقعا که

حامد
3 سال قبل

فقط غلط کردم نت از مخابرات از ناچاری خریدم.بخداقسم حاظرم صدوهزارتومن پولمو ببخشم برم از جایی غیراز مخابرات بخرم.سرعتش درحدحلزونه.پشتیبانی هم صففففففر