شبکه ملی اطلاعات رسماً رونمایی شد

همان‌طور که روز گذشته اعلام کردیم، امروز یکشنبه 8 شهریور ماه، همگی پس از 11 سال انتظار شاهد رونمایی از فاز نخست شبکه ملی اطلاعات با شاخص‌های استقلال، امنیت، سرعت بالا و کیفیت مناسب اتصال اینترنت بودیم.

شبکه ملی اطلاعات، شبکه‌ای مبتنی بر پروتکل اینترنتی یا همان IP همراه با سوئیچ، مسیریاب و سرور داده‌ها است. با توجه به این شبکه، درخواست‌های دسترسی که از داخل کشور ارسال می‌شود و همچنین اخذ اطلاعاتی که در دیتاسنترهای داخلی نگه‌داری می‌شود، از خارج کشور مسیریابی نخواهد شد تا بدین ترتیب در سرعت دریافت و ارسال اطلاعات پیشرفت شگرفی حاصل شود.

به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت، فاز نخست شبکه ملی اطلاعات ایران با حضور معاون نخست رئیس جمهوری، وزیر ارتباطات، دبیر شورای عالی فضای مجازی و جمعی دیگر از مقامات اجرایی امروز در محل وزارت ارتباطات افتتاح شد. برای نخستین بار مصوبات مربوط به اجرای این پروژه سال 1384 نگاشته شد اما به جهت کم توجهی مسئولین این پروژه تا آغاز دولت یازدهم هرگز به اجرا در نیامد. در همین راستا راه اندازی شبکه ملی اطلاعات با توجه به ماده 46، به قانون برنامه پنجم توسعه راه یافت تا بیش از پیش بر اهمیت این قضیه تأکید شود.

مسئولین دولت یازدهم با روی کار آمدن و ورود این پروژه به قانون پنجم توسعه معتقد بودند که دولت‌های گذشته تنها 15 درصد از این قانون را پیش برده‌اند. حال امروز زمان آن فرا رسیده است تا این دولت در اواخر دوره نخست ریاست خود پس از 11 سال انتظار، ز این پروژه ملی و بسیار مهم رونمایی کند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع تسنیم
مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.