فلای تودی

نگاهی کلی به دنیای تکنولوژی در واپسین لحظه‌های سال 2015

سال به سال دنیای تکنولوژی در حال پیشرفت بوده و هیچ‌کس نمی‌تواند مانع این پیشرفت خیره‌کننده باشد. حال در لحظه‌های پایانی سال میلادی درست در جای که ۲۰۱۵ رو به اتمام است و سال ۲۰۱۶ با تمامی اتفاقات پیش ‌بینی نشده اش پشت درب‌ها ایستاده، بیایید نگاهی کلی به دنیای تکنولوژی در سال 2015 داشته باشیم.

 دنیای گوشی های هوشمند

تولیدکنندگان

در سال 2015 تولیدکنندگان جدیدی وارد دنیای بزرگ گوشی‌های هوشمند شدند و تولیدکنندگان بزرگی نیز خداحافظی کردند. همچین میزان سهم کمپانی‌های مختلف از بازار دستخوش تغییراتی شد. براساس آخرین گزارشات منتشر شده از سوی IDC، سامسونگ به عنوان بزرگترین تولیدکننده و دارای بیشتر سهم از بازار گوشی های هوشمند در صدر جدول ایستاده و اپل با کمی فاصله پشت سر این اندروید سوار جا خوش کرده است. بعد از این دو کمپانی قدرتمند، به ترتیب هواوی، شیائومی و لنوو که حالا با موتورولا ادغام شده، مقام های سوم تا پنجم را از آن خود دارند. این پنچ کمپانی در مجموع ۵۵٫۲ درصد از بازار را در اختیار گرفته‌اند و باقی سهم بازار گوشی های هوشمند یعنی ۴۴٫۸ درصد، در دست دیگر تولیدکنندگان می‌باشد.

کمپانی سه ماهه سوم سال 2014 سه ماهه سوم سال 2015 تغییر
Samsung 23.9% 23.8% -0.1%
Apple 11.8% 13.5% 1.7%
Huawei 5.0% 7.5% 2.5%
Lenovo + Moto 5.1% 5.3% 0.2%
Xiaomi 5.2% 5.2% 0.00%
Others 49.0% 44.8% -4.2%

میزان اشتراک در بازار

سامسونگ

galaxy-s6-edge-pricing-revealed بعد از گذشت مدت طولانی‌ای از کاهش درآمد سامسونگ موبایل، بالاخره کر‌ه‌ای‌ها در سه ماه سوم سال ۲۰۱۵ با مدیریت صحیح توانستند درامد خود را افزایش داده و کمبودهای گذشته را جبران نمایند. گلکسی اس ۶ و گلکسی اس ۶ اج پرچمداران سامسونگ در سال جاری بودند که توانستند با طراحی متفاوتی نسبت به پیشینیان خود نظر کاربران بسیاری را جلب کنند. مدتی بعد، گلکسی نوت ۵ به همراه گلکسی اس ۶ اج پلاس روانه بازار شد و همچنین سری جدید گلکسی A نیز توانست موفقیت خوبی در بازار کسب کند. سامسونگ با وجود رقیبان بسیار خود در سال ۲۰۱۵ توانست جایگاه خود را حفظ کرده و به عنوان قدرتمندترین تولیدکننده‌ی دیوایس‌های اندرویدی و دارنده‌ی پر تنو‌ع‌ترین محصولات، در صدر جدول بایستد.

apple-tim-cookبه نظر شما نمی‌توان سال ۲۰۱۵ را برای اپل فوق العاده دانست؟! در این سال این کمپانی جدا از فروش میلیون‌ها آیفون و شکست چندین رکورد، اولین نسخه‌ی ساعت هوشمند خود، یعنی اپل واچ را روانه بازار کرد و در مدت زمان کمی میلیون‌ها دلار درآمد را از آن خود کرد. با وجود اینکه این کمپانی تنها ۲۰ درصد از بازار گوشی‌های هوشمند را در اختیار داشته اما این مقدار به گوشی‌های تولیدی گران‌قیمت و پرچمدار این کمپانی اختصاص دارد و به همین دلیل در سال جاری ۹۵ درصد از سود صنعت موبایل را به جیب زده و فقط ۵ درصد را برای دیگر تولیدکنندگان باقی گذاشته است! به نوعی می‌توان سود فروش هر آیفون را برابر با جمع سود فروش چندین گوشی اندرویدی دانست!


هواوی

huawei-yu
هواوی با رشد ۸۱ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۴ حالا ۷٫۱ درصد از بازار گوشی‌های هوشمند را در اختیار داشته و با فاصله کمی نسبت به رقیب خود لنوو ۵٫3 درصدی، مقام سوم تولیدکنندگان اندروید را در دست دارد. شاید بتوان گفت اگر لنوو اینطور پیش رود و هواوی کاری نکند به زودی جایگاه خود را به رقیب خود واگذار خواهد کرد. جایگاهی که برای بدست آوردنش تلاش بسیاری کرده است. این دو کمپانی به همراه شیائومی سه تولیدکننده برتر چینی به شما می‌روند که در لیست ۵ کمپانی برتر جهان نیز قرار گرفته‌اند، که این موضوع را می‌توان برای کشور چین یک افتخار دانست!

لنوو

yang-yuanqing-2-304xx4000-2667-0-67

لنوو که حالا صاحب موتورلا شده با 0.1 درصد سهم بیشتر از شیائومی در سه ماهه سوم سال 2015 سهم بازار 5.3 درصد را از آن خود کرده است. این کمپانی نسبت به سال گذشته 0.2 درصد رشد داشته و بسیاری از اپراتورهای تلفن همراه را ترغیب کرده است تا گوشی هایش را به صورت قرار دادی به دست مشتریان خود برسانند. این کمپاین در سال 2015 کمپانی موتورلا را با قیمت مناسبی از گوگل خرید و باید دید در آینده از آن چگونه استفاده خواهد کرد.


شیائومی

apples-biggest-rival-in-china-sold-out-its-new-phone-in-just-3-minutesشیائومی با گوشی های بسیار مناسبی وارد رقابت با سایر تولیدکنندگان شد و با بهترین آنها یعنی سری پرچمداران Mi 5 خود را در دل کاربران بسیاری جای داد. شیائومی دیگر به عنوان یک کمپانی قدرتمند قلمداد می شود و بسیاری آن را اپل چین می‌نامند! محصولات با کیفیتی تولید می‌کند و قیمت مناسبی برای آنها در نظر می‌گیرد. همانطور که گفته شد شیائومی تا سه ماهه سوم سال 2015 در حدود 5.2 درصد از بازار گوشی‌های هوشمند را در اختیار خود داشته که ممکن است این عدد در سه ماهه چهارم با افزایش روبه‌رو شود.

حال اجازه دهید به 5 کمپانی دیگر لیست‌مان بپردازیم که رتبه های ششم تا دهم را در دست دارند. اچ تی سی، ال جی، سونی، مایکروسافت و بلک بری.
کمپانی سه ماهه سوم سال 2015
LG 4.60%
Sony 3.10%
Microsoft 2.20%
HTC 2.00%
BlackBerry 0.30%

ال جی

lgال جی را می‌توان یکی از کمپانی‌های رو به رشد در بازار تلفن‌های هوشمند قلمداد کرد. این کمپانی در سال 2015 مسیر پر فراز و نشیبی را پشت سر می‌گذارد. در حالی که در سه ماهه سوم سال 2015 فروش کلی ال جی 6 درصد و فروش آن در ایالات متحده 12 درصد، نسبت به همین بازه در سال گذشته رشد را نشان می‌دهد، اما تقاضای کم مردم به گوشی‌های این کمپانی در کشور خودش کمی موقعیت را برایش دشوار کرده است و باعث شده درآمد این کمپانی نسبت به سال گذشته 21 درصد افت داشته باشد.

سونی

1810332اینطور که پیداست سونی روی سری آخر گوشی‌های خود حساب ویژه‌ای باز کرده است. چرا که امکان دارد این کمپانی با عدم موفقیت سری اکسپریا زد 5 از دنیای گوشی‌های هوشمند خداحافظی کند، چیزی که به نظر نمی‌رسد برای طرفداران این کمپانی خبر خوشی باشد. با این حال سونی در آخرین اطلاعات انتشار یافته، 3.1 درصد از بازار گوشی های هوشمند را در اختیار خود گرفته، که نسبت به سال گذشته 15.2 درصد افت فروش را نشان می‌دهد. با این حال سونی به آینده امیدوار است و با ساخت کارخانه‌ جدیدی در تایوان می خواهد شانس خود را بیش از پیش افزایش دهد.


مایکروسافت

Microsoft-Revealed-Two-New-Smartphones-Lumia-950-Lumia-950-XL-with-Windows-10-at-Eventمایکروسافت با خرید نوکیا ریسک بزرگی نمود. این کمپانی برای بدست آوردن نوکیا مبلغی در حدود 7.6 میلیارد دلار هزینه کرد و در سال جاری قرارداد خرید آن تکمیل و نام نوکیا از لومیاهای جدید به کلی حذف شد. سال 2015 را می‌توان برای طرفداران مایکروسافت خوب دانست اما برای نوکیایی ها…! اکنون این کمپانی با سهم 2.2 درصدی خود، چشم امید به موفقیت لومیا 950 و برادر بزرگترش دوخته تا سهم خود را در بازار گوشی‌های هوشمند افزایش دهد.


اچ تی سی

id470175اچ تی سی با وجود تلاش‌های بسیارش نتوانست کاری از پیش ببرد. این کمپانی گوشی‌های پرچمدار خوبی روانه بازار کرد اما اسقبال کاربران از آنها بسیار سرد بود. در آخرین اطلاعات منتشر شده، اچ تی سی تنها 2 درصد از بازار گوشی‌های هوشمند در سطح جهان را در اختیار خود داشته و این کمپانی امید دارد تا سری جدید گوشی‌های وان A9 و وان ایکس به موفقیتی رسیده تا موجب رها شدن این کمپانی از خطر ورشکستگی شود.


بلک بری

blackberry-john-chenدر دهمین رتبه بلک بری قرار دارد که حال چندان خوشی ندارد. کمپانی محبوب قاره آمریکا دیگر حتی در خانه خود نیز بیگانه است چه رسد در کشورهای دیگر! بلک بری با سهم 0.30 درصد در لبه پرتگاه ایستاده و کمپانی های مختلف برای تصاحب آن دندان تیز کرده‌اند. این کمپانی به اجبار برای رها شدن از باتلاقی که در آن گرفتار است، برای اولین اقدام به تولید گوشی‌ای با سیستم عامل اندروید کرده است تا شاید بتواند کشتی به گل نشسته‌اش را تکانی بدهد!

سهم و فروش در بازار جهانی

از تولیدکنندگان که بگذریم، نوبت به بازار کلی گوشی‌های هوشمند می‌رسد؛ بازار جهانی اسمارت‌فون‌ها ۶٫۸ درصد رشد سالیانه را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد به طوری که در سه ماه سوم سال جاری ۳۵۵ میلیون گوشی هوشمند فروخته شده است. این تعداد فروش از علاقه شدید کاربران به تعویض گوشی‌های هوشمند خود نشات می گیرد و همچنین روند رو به رشد تولید گوشی‌هایی با قیمت مناسب نیز باعث شده مقدار فروش گوشی‌های غیر قراردادی ( آنلاک) نسبت به تحت قرارداد اپراتورها بیشتر از گذشته شود.

در حالی که هنوز اطلاعاتی از سه ماهه پایانی سال 2015 دردسترس نیست، اما اطلاعات سه ماه سوم نشان می‌دهد که سامسونگ هنوز هم با تمام قدرت فرمانروای بلامنازع بازار اسمارت‌فون ها می‌باشد و به دنبال آن اپل، لنوو، هواوی، شیائومی به ترتیب در پله‌های دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند. در ادامه جدول تعداد فروش هر کمپانی آمده است.

کمپانی سه ماهه اول سه ماهه دوم سه ماهه سوم جمع
Samsung 82.4m 73.2m 84.5m 240.1m
Apple 61.2m 47.5m 48m 156.7m
Huawei 17m 29.9m 26.5m 73.4m
Lenovo + Moto 18.8m 16.2m 18.8m 53.8m
Xiaomi 15.3m 17.9m 19.3m 52.5m
LG 15.4m 14.1m 15m 44.5m
MS 9.3m 10.5m 8.6m 28.4m
Sony 7.9m 7.2m 7.2m 27m
HTC 5m 4.5m ? 9.5m
BB 1.1m 800k ? 1.9m

بازار سیستم عامل‌های موبایل

بازار سیستم عامل‌های موبایل همچنان با قدرت تمام در اختیار اندروید می‌باشد. این سیستم عامل با سهم 57 درصدی از بازار سیستم‌عامل‌های گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها در مقام اول ایستاده است و ای او اس نیز با سهم 34.88 درصدی خود، آن را دنبال می‌کند. این دو سیستم عامل بیشترین سهم سیستم عامل‌های موبایلی را در دست خود دارند و در مقام سوم با فاصله زیادی ویندوفون با سهم 3.14 درصد، ایستاده است. بلک بری با کاهش سهم خود به 1.17 درصد در سال 2015 بعد از سیمبین و جاوا ME در مقام ششم قرار دارد و دیگر سیستم عامل ها نیز در حدود 1 درصد از بازار را در اختیار خود دارند.

بازار سیستم عامل‌های موبایل

دنیای سیستم‌های دسکتاپ

سیستم عامل دسکتاپ

در آخرین اطلاعات که منتشر شده، مایکروسافت اذعان داشته ویندوز 10 در حدود 200 میلیون کابر فعال دارد اما در حال حاضر آمار دقیقی از آن در دست نیست و ما مجبور هستیم به آمار ماه نوامبر سال 2015 اکتفا کنیم.

براساس این آمار ویندوز 7 با سهم 56.11 درصد همچنان فرمانروای بازار سیستم عامل‌های دسکتاپ است اما با انتشار ویندوز 10 در حال از دست دادن سهم خود می‌باشد. به دنبال ویندوز 7 در مقام دوم ویندوز 8.1 با سهم 11.15 درصد و در مقام سوم ویندوز اکس پی قرار دارد. اگر آمار مایکروسافت را در نظر بگیریم باید مقام دوم را متعلق به ویندوز 10 دانست اما در این آمار این نسخه از ویندوز 9 درصد از بازار را در اختیار دارد و به مقام چهارم بسنده کرده است. همچنین ویندوز 8 با سهم 2.88 درصدی مقام پنجم را از آن خود کرده است. همانطور که می‌بینید 5 جایگاه اول این آمار متعلق به ویندوز می‌باشد.سیستم عامل دسکتاپاز 5 جایگاه اول که عبور کنیم نوبت به سیستم عامل مک اپل می‌رسد که نسخه‌ی 10.11 آن با سهم 2.66 درصد و نسخه‌ی 10.10 آن با سهم 2.45 درصد در پله های ششم و هفتم ایستاده‌اند.

لینوکس با اینکه در چند سال گذشته رشد داشته اما هنوز نتوانسته سهم خود را به 2 درصد هم برساند و تا ماه نوامبر تنها 1.62 درصد از بازار سیستم عامل ها را از آن خود کرده است. باقی سیستم عامل‌ها نیز 5.15 درصد از بازار را در اختیار دارند تا 100 درصد بازار کامل شود!

سیستم عامل دسکتاپ

بازار فروش سیستم‌های PC

فروش سیستم‌های پی سی همچنان با مشکل روبه رو است. فروش این سیستم‌ها در حدود 7.7 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و مقام های اول تا پنجم از آن کمپانی‌های لنوو، اچ پی، دل، اپل و ایسر می‌باشد. اپل را می توان در سال 2015 موفق ترین کمپانی تولیدکننده سیستم‌های PC دانست چرا که این کمپانی فروش خوبی را در بازار ایالات متحده تجربه کرده است.

idc_pc_shipments_q3_2015

دنیای بازی و کنسول‌ها

سهم بازار کنسول‌ها

2015 را می توان یکی از بهترین سال‌ها برای طرفدارای بازی‌ها دانست. در این سال بازی‌های بسیاری منتشر شد و کمپانی مایکروسافت و سونی کنسول‌های نسل هشتم خود را روانه بازار کردند و وارد رقابت با Wii U شدند.سهم بازار کنسول های نسل هشتمی

این سه کمپانی توانستند بیش از 60 میلیون کنسول در سراسر جهان به فروش برسانند. در رقابت بین پلی‌استیشن 4 و اکس باکس وان تا به این لحظه برنده سونی بوده که توانسته است 33.16 میلیون PlayStation 4 به دست کاربران برساند و مقام اول را از آن خود کند. در مقام دوم کنسول‌های نسل هشتم Xbox One قرار دارد که به فروش 18.06 میلیون دست یافته است و کنسول Wii U با فروش 11.69 میلیون، در مقام سوم سری کنسول‌های نسل هشتم ایستاده است.

کنسول نسل میزان فروش نسل
PlayStation 4 (PS4) 1 33.16 8
Xbox One (XBO) 2 18.06 8
Wii U (WiiU) 3 11.69 8

پرفروش‌ترین بازی‌ها

1- Counter Strike

در سطح جهان عنوان پرفروش ترین بازی به Counter Strike اختصاص دارد که طبق آمار تعداد 5.634.096 کپی از آن به فروش رسیده است. این بازی چهارمین نسل از بازی های Counter می‌باشد که برای اولین بار در سال 2012 منتشر شد. این بازی در دسترس بازیکنان کنسول‌های اکس باکس 360، پلی استیشن 3، ویندوز و OS قرار دارد.

Counter Strike

2- Grand Theft Auto V

در رتبه بعدی بازی “Grand Theft Auto V.” قرار دارد که با فروش 3.595.901  توانسته موفقیت چشمگیری در دنیای بازی‌ها کسب کند. اولین نسل از این بازی در سال 2008 با عنوان “Grand Theft Auto IV”  منتشر شد. هم اکنون این بازی بر روی پلی استیشن 3، 4 اکس باکس 360 و وان و سیستم عامل ویندوز قابل اجرا می‌باشد

Grand Theft Auto V

3- Fallout 4

 سومین جایگاه لیست‌ بازی‌ها برتر به “Fallout 4” اختصاص دارد که در آخرین آمار منتشر شده، تعداد 2.187.649  کپی از آن به فروش رسیده است. این بازی قابلیت اجرا بر روی سیستم عامل ویندوز و کنسول‌های اکس باکس وان و پلی استیشن 4 را دارا بوده که هم اکنون با قیمت 50 دلار به فروش می‌رسد.Fallout 4

دنیای اینترنت

سهم موبایلی موتورجستجوها

اگر بخواهیم بگوییم تا سالیان سال نمی توان رقیبی برای گول پیدا کرد، بی راه نگفته‌ایم. موتورجستجوی گوگل در آخرین اطلاعات منتشر شده تا نوامبر سال 2015 در دنیای مویابل ها بیش از 94 درصد از جستجو ها را به خود اختصاص داده و چیزی برای دیگر جستجوگرها  باقی نگذاشته است. در مقام دوم یاهو با سهم 3.51 درصدی قرار دارد که می توان آن را متعلق به بینگ دانست چرا که یاهو در حال حاضر از نتایج این موتور جستجو قدرت می‌گیرد. با این حال خود بینگ نتوانسته بیش از 1.28 درصد از جستجو ها را ازآن خود نماید.سهم موبایلی موتورجستجوها

سهم دسکتاپ موتورجستجوها

در سیستم های دسکتاپ کمی اوضاع برای بینگ بهتر است این موتور جستجو با سهم 12.14 درصدی بعد از گوگل 70.69 درصدی مقام دوم را از آن خود کرده و یاهو با 7.91 درصد سهم به مقام سوم رضایت داده است. در مقام چهارم نیز موتور جستجوی غیر آشنای Baidu با سهم 6.95 درصد قرار دارد و باقی سهم‌ها نیز به موتور جستجوهای دیگر از جمله  ASK و AOL می رسد که در مجموع 1 درصد را در اختیار خود دارند.سهم دسکتاپ موتورجستجوها

در پایان ما نیز همچون شما به انتظار می نشینیم تا تغییرات دنیای تکنولوژی در سال 2016  شاهد باشیم. پس در سال جدید نیز با دیجی رو همراه باشید.

منابع‌ای که ما را برای آماده‌سازی این مقاله یاری کردند:

مطالب پیشنهادی
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین
حسین
6 سال قبل

بسیار ممنون

علی
علی
6 سال قبل

خیلی عالی و مفید بود ممنون

ارتان
ارتان
6 سال قبل

واقعا عاللللللي بود خسته نباشید

ایوب
ایوب
6 سال قبل

جالب یود