نگاهی به ویژگی‌های جدید اندروید مارشملو ۶٫۰: کنترل صوتی برنامه‌ها، حالت Doze و بیشتر

نگاهی به قابلیت های جدید اندروید مارشملو: کنترل صوتی برنامه ها، حالت Doze و بیشتر
نگاهی به قابلیت های جدید اندروید مارشملو: کنترل صوتی برنامه ها، حالت Doze و بیشتر

چند ماهی از انتشار نسخه آزمایشی اندروید ۶٫۰ مارشمالو می گذرد و تا حدودی با ویژگی های این سیستم عامل آشنا هستیم. اما گوگل تعدادی از قابلیت های قابل توجه آن را به طور اختصاصی برای مراسم رو گذشته در نظر گرفته بود که همراه با معرفی نکسوس های جدید درباره آنها نیز صحبت کرد.

جذاب ترین قابلیتی که در این نسخه از اندروید به آن پرداخته شده، دستیار صوتی گوگل می باشد، که بسیار سریع تر از گذشته کار می کند. علاوه بر این، از این پس می توان برای کنترل نمودن برنامه ها نیز از این دستیار صوتی استفاده کرد. به طور مثال می توان با کمک صوت، از گوگل ناو درخواست باز کردن برنامه ها را داد. تمامی توسعه دهندگان می توانند از این قابلیت در برنامه های خود استفاده کنند، مانند ایستگاه رادیویی NPR، که پس از به اجرا در آمدن، مشخصات مورد علاقتان را برای پخش موسیقی از شما می پرسد.

هر دو کمپانی گوگل و اپل در زمینه دستیار صوتی بر روی سیستم عامل های اندروید و آی‌او‌اس رقابت بسیاری دارند، اما با این رویه، اگر دست توسعه دهندگان به استفاده از این قابلیت گرم شود، با احترام به سیری، می توان شاهد آن بود تا گوگل از نظر دستیارهای صوتی در زمینه قابلیت ها، از اپل سبقت بگیرد.

از تغییرات و امکانات جدیدی که به اندروید مارشمالو اضافه گردیده، می توان از Doze نام برد. حالت Doze تلفن همراه را به خواب عمیقی فرو می برد. این بدان معناست که مصرف باطری گوشی،زمانی که از آن استفاده ای نمی کنید، به حداقل خواهد رسید. گوگل ادعا می کند که این قابلیت طول عمر باطری نکسوس ۵ را ۳۰ درصد افزایش داده است.

گوگل بخش اعلانات اندروید را به حالت گذشته برگردانده است و مانند قبل با کشیدن از بالا به پایین صفحه نمایش، آن را مشاهده خواهید کرد. همچنین گشت و گذار بین صفحات مختلف اندروید و جستجو در گوشی بسیار سریع تر از قبل شده است.

اندروید مارشمالو هفته آینده در دسترس صاحبان نکسوس قرار می گیرد. و همانند گذشته، دیگر گوشی های اندرویدی می بایست مدت زمان بیشتری را برای دریافت نسخه جدید، منتظر بمانند.