آی پینز

اپل به صورت پیش‌فرض فلش را در مرورگر سافاری 10 غیرفعال خواهد کرد

«مایا آنجلو» شاعر و نویسنده پرآوازه‌ی آمریکایی می‌گوید: «هرگز کسانی که شما برایشان یک گزینه هستید را تبدیل به اولویت خود نکنید» . اگر فلش هم یک انسان بود قطعاً باید چنین حرفی را به او هم می‌زدیم؛ چرا که به‌تازگی اپل اعلام کرده در مرورگر سافاری 10 اولویت استفاده از فلش را به کمترین حد خود خواهد رساند.

ریکی موندلو یکی از مهندسین کمپانی اپل در وبلاگ WebKit مطلب جالبی را منتشر کرده است که بر اساس آن کمپانی اپل تصمیم گرفته به صورت پیش‌فرض ادوبی فلش را در مرورگر سافاری 10 به حالت غیرفعال درآورد. این نسخه از مرورگر اپل در پاییز پیش رو و هم‌زمان با عرضه سیستم عامل macOS به صورت رایگان عرضه خواهد شد.

اگر شما وارد یک وب‌سایت شوید که دارای دو نسخه فلش و HTML5 باشد، مرورگر سافاری 10 به صورت پیش‌فرض HTML5 را برمی‌گزیند. اما اگر قصد ورود به یک صفحه را داشته باشید که برای نمایش نیازمند تنها فلش است، یک پیام به صورت پاپ آپ به نمایش درخواهد آمد و از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید برای این وب‌سایت از فلش استفاده کنید یا خیر! شما با 3 گزینه روبه‌رو خواهید بود. گزینه نخست Cancel است که در اصل عدم اجازه به اجرای فلش است. گزینه دوم Use Once برای اجرا تنها در همین مورد و عدم اجرا در سایر موارد است و همچنین گزین سوم نیز Use Every Time خواهد بود که با انتخاب آن همیشه این وب‌سایت همراه با فلش برای شما به نمایش درخواهد آمد.

حذف فلش در مرورگر سافاری 10

در این زمینه مرورگرهای مایکروسافت و گوگل نیز اقداماتی را انجام داده‌اند. شما تنها قادر به تماشای یک المان اصلی فلش نظیر ویدیو یا بازی در مرورگر اج خواهید بود و در کروم نیز از اواخر سال جاری به‌طور کلی تبلیغات فلش مسدود خواهد بود.

کمپانی اپل برای حفظ امنیت کاربران موبایلی نیز در کنفرانس WWDC 2016 اعلام کرده است که تمامی اپلیکیشن‌های آی او اس برای اتصال به اینترنت از یکم ژانویه سال آینده (2017) نیازمند اتصال امن HTTPS خواهند بود. این بدان معنا خواهد بود که توسعه دهندگان برای ورود به پلتفرم کوپرتینویی‌ها به اپلیکیشن ATS نیازمند خواهند بود.

منبع engadget
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد