آیا میدانستید اپل اولین فروشنده آیفون نیست!

اپل بنیان‌گذار نام‌هایی همچون آی‌پاد، آی مک و همچنین اولین فروشنده این وسایل الکترونیک بود. ولی این داستان در رابطه با آیفون کمی فرق می‌کند. درواقع آیفون قبل‌تر از معرفی آن در سال ۲۰۰۷ وجود داشته است و مردم از آن برای تماس‌های صوتی و دسترسی به اینترنت استفاده می‌کردند. اما چگونه ممکن است؟ با دیجی رو همراه باشید تا به اصل داستان پی ببرید.

اولین وسیله الکترونیکی که آیفون نامیده شد، در سال ۱۹۹۸ میلادی توسط یک شرکت مستقر در کالیفرنیا به نام InfoGear به عنوان یک تلفن لمسی همراه با دسترسی به اینترنت به بازار معرفی شد. البته این تلفن یک تلفن هوشمند نبود. حداقل با آن درکی که ما از تلفن‌های هوشمند داریم مطابق نبود. در حقیقت آیفون متعلق به شرکت InfoGear یک تلفن رومیزی همراه با ویژگی‌هایی چون صفحه لمسی سیاه و سفید مقاومتی ( با سایز ۶۴۰ در ۴۸۰ پیکسل همراه با قلم)، یک کیبورد QWERTY کشویی، دسترسی به ایمیل و اینترنت و 2 مگابایت حافظه رم ( قابلیت ذخیره حداقل ۲۰۰ آدرس ایمیل) بود. این تلفن با قیمتی کمتر از ۵۰۰ دلار به فروش رفت. همچنین برای دسترسی به اینترنت باید هزینه ماهیانه ۹٫۹۵ دلار (۱۹٫۹۵ دلار برای دسترسی به اینترنت نامحدود) برای آن را پرداخت می‌کردید.

اما به نظر می‌رسید آیفون متعلق به شرکت InfoGear بسیار جلوتر از زمان خود بود. به همین خاطر پس از یک طراحی دوباره در سال ۱۹۹۹، تولید این آیفون‌ها متوقف شد. اما این آخر داستان آیفون نبود. در اوایل سال ۲۰۰۰، شرکت InfoGear توسط شرکت Cisco (یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در زمینه شبکه در حال حاضر) خریداری شد. به تبعیت این خریداری نام و نشان تجاری این شرکت نیز خریداری شد. در آغاز سال ۲۰۰۶ شرکت Cisco از نام Linksys iPhone برای تلفن‌های VoIP خود استفاده کرد.

تنها یک سال بعد و در روزهای آغازین سال ۲۰۰۷، استیو جابز اولین تلفن همراه هوشمند به نام iPhone را معرفی کرد. سیسکو نیز سریعاً علیه شرکت اپل به دلیل نقض استفاده از نام تجاری اقامه دعوا کرد. گرچه این مجادله بین دو شرکت قبل از ورود گوشی‌های iPhone به بازار بر سر نام تجاری حل وفصل گردید. به نظر می‌رسد با توافق مالی که انجام‌شده، که هر دو شرکت حق استفاده از این نام تجاری را دارند. این دو شرکت چیزی آر این توافق مالی در آن زمان را هرگز فاش نکردند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع phonearena
مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.