آیا گوگل پروژه ساخت هدست واقعیت مجازی رده بالای خود را متوقف کرده است؟

اگر به ماه فبریه بازگردیم خبری در خروجی رسانه‌های مختلف مبنی بر «گوگل در حال کار بر روی یک هدست واقعیت مجازی مستقل بالارده است» قرار گرفت و ادعا می‌کرد که این هدست برای اجرا نظیر گوگل کارت‌برد نیازی به استفاده از تلفن هوشمند نخواهد داشت. در واقع گوگل شروع خودش را با یک هدست واقعیت مجازی مقوایی و بسیار ارزان قیمت به نام گوگل کارت‌برد آغاز کرد که هر کسی را قادر می‌ساخت تا با هزینه‌ی ناچیز چند دلاری تجربه‌ی واقعیت مجازی را به دست آورند. اما حال این محصول گوگل دارای سطحی کاملاً بالایی برخوردار بوده است.

هدست واقعیت مجازی گوگل کارت برد
هدست واقعیت مجازی گوگل کارت برد

این هدست واقعیت مجازی می‌توانست به موفقیت‌های اوکولوس ریفت و اچ تی سی Vive دست پیدا کند. هر دو این محصولات هدست‌های واقعیت مجازی مستقلی هستند که اوایل سال جاری رونمایی شدند. جالب اینجاست که بر اساس گزارش‌های مختلف این هدست قدرتمند گوگل قرار نبود از سیستم عامل اندروید استفاده کند و می‌توانست صاحب سیستم عامل تازه‌ای شود.

حال خبری منتشر شده است که بر اساس آن ظاهراً گوگل از تصمیم خود پشیمان شده است. البته این تصمیم تنها یک شایعه است و هیچ ارتباطی با سایر برنامه‌های واقعیت مجازی این کمپانی ندارد. یکی از این برنامه‌ها دی دریم (Daydream) است. کمپانی گوگل طی کنفرانس Google I/O 2016 از دی دریم، یک پلتفرم واقعیت مجازی برای اندروید N رونمایی کرد و این کمپانی امیدوار است که با ساخت سخت افزار و نرم افزاری استاندارد، تولیدکنندگان شخص ثالث به ساخت دستگاه‌هایی با این پلتفرم روی آورند. یک هدست مبتنی بر پلتفرم دی دریم همچنان در حال کار است. بر خلاف هدست مستقلی که گفته می‌شد هیچ ارتباطی با اندروید نخواهد داشت، این هدست دی دریم در واقع مبتنی بر سیستم عامل اندروید گوگل خواهد بود.

در حال حاضر گوگل هیچ واکنشی به ساخت و یا عدم ساخت این هدست واقعیت مجازی مستقل نشان نداده است و ما نمی‌دانیم که این کمپانی چه اهدافی را برای پیشبرد واقعیت مجازی در سر می‌پروراند. به نقل از منابع مختلف در حال حاضر 50 نفری که مشغول به کار بر روی ساخت هدست واقعیت مجازی مستقل بوده‌اند، به پروژه واقعیت مجازی دیگری از این کمپانی ملحق خواهند شد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع phonearena
مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.