دش شارژ چگونه وان پلاس3 را سریع‌تر شارژ می‌کند

عمر باتری یکی از ضعف‌های بزرگ تلفن‌های هوشمند است. همان‌طور که قبلاً مطالعه‌ای در مورد عمر باتری‌ها داشتیم. تلفن‌های هوشمند جدید در مقابل همتایان قدیمی خود هیچ‌گونه پیشرفتی نداشته‌اند. بلکه شاهد پسرفت در این زمینه نیز بوده‌ایم. البته از یک دیدگاه مثبت تلفن‌های هوشمند امروزی سریع‌تر شارژ می‌شوند. تلفن‌های همراه جدید در حدود 60 درصد سریع‌تر شارژ می‌شوند. که البته چنین سرعتی مدیون فناوری‌های جدید شارژ است. به‌عنوان‌مثال، شارژ سریع کوالکام توسط تلفن‌های جدید مانند سامسونگ، ال‌جی، اچ‌تی‌سی و موتو پشتیبانی می‌شود.

هم‌اکنون نیز فناوری جدیدی به نام Dash Charge که بر اساس فناوری OPPO و VOOC ساخته‌شده برای تلفن همراه وان‌پلاس3 موجود است.این فناوری شارژ جدید تنها در عرض 30 دقیقه، دوسوم باتری را شارژ می‌کند.

اما چه نوع جادویی در پشت این کار وجود دارد. با دیجی رو همراه باشید تا به راز این شارژ سریع پی ببرید.

چه چیزی باعث افزایش سرعت شارژ می‌شود؟
شارژ سریع وان پلاس3

باتری های جدید موجود لیتیومی هستند و باید با دقت از آن‌ها مراقبت شود. اگر از آن به‌خوبی مراقبت نشود نه‌تنها باعث کاهش عمر آن می‌شود، بلکه ممکن است باعث آتش گرفتن، ایجاد دود و یا انفجار شود. برای کاهش چنین ریسک‌هایی تولیدکنندگان یک مدار الکتریکی به خصوصی را در داخل تلفن‌های همراه،شارژرها و باتری برای انتقال برق می‌گذارند.

البته، شارژ با سرعت کم‌تر به‌مراتب ایمن‌تر است. اما کسی نمی‌خواهد تا آخر عمر منتظر شارژ تلفن همراه خود بماند. اما در اینجا  شارژ سریع کارایی خود را نمایان می کند. ازلحاظ بنیادی تمامی شارژرهای سریع بر اساس یک اصل کار می‌کنند. آن‌هم به این‌گونه که مقدار زیادی جریان برق را تا جایی که امکان دارد، با توجه به رعایت ایمنی به سمت باتری می‌فرستد. باتری‌های لیتیومی می‌توانند برق بیشتری در هنگام خالی بودن و یا بودن زیر فشار معینی از جریان ورودی برق، دریافت کنند. تقریباً تمامی روش‌های شارژ سریع از این اصول استفاده می‌کنند. وقتی میزان جریان ورودی برق به یک آستانه معینی برسد، سطح ایمنی شارژ کاهش پیدا می کند. درواقع شارژ سریع تا درصد معینی از شارژ باتری ادامه پیدا می‌کند و پس از رسیدن به آن درصد معین، سرعت شارژ کاهش پیدا می‌کند تا از صدمه رسیدن به باتری جلوگیری شود. در وان‌پلاس3، تنها 30 دقیقه طول می‌کشد تا باتری آن از صفر درصد به 63 درصد شارژ شود. اما بااین‌وجود به 44 دقیقه دیگر برای شارژ مابقی ظرفیت خود نیاز دارد.

اما چرا Dash Charge خاص است؟

از یک‌چشم انداز وسیع‌تر، Dash Charge بر روی وان‌پلاس3 تفاوت زیادی با سایر فناوری‌های شارژ سریع ندارد. همانند سایر فناوری‌های شارژ سریع، با فرستادن میزان زیادی برق به باتری شروع می‌شود و بعد از رسیدن به مقدار معینی جریان برق را به حالت عادی برگردانده می شود تا باتری در روال عادی شارژ شود. فناوری شارژ سریع کوالکام که در سری تلفن‌های هوشمند سامسونگ، ال‌جی، اچ‌تی‌سی و موتو به‌کاربرده شده است از ولتاژ بالا برای شارژ استفاده می‌کند. از سوی دیگر Dash Charge از جریان زیادی استفاده می‌کند.هردوی این فناوری‌ها معایب و مزایای مخصوص به خود رادارند.شارژ سریع وان پلاس3

شارژ سریع کوالکام امتیازات بیشتری را به خاطر سازگار بودن خود با انواع تلفن‌های همراه را داراست. هر گوشی که از استاندارد QC پشتیبانی می‌کند را می‌توانید به شارژ کننده‌های QC وصل کنید و به‌راحتی گوشی خود را شارژ کنید. اینکه با استفاده از چه کابل USB  گوشی خود را شارژ می‌کنید مهم نیست. به‌هرحال Dash Charge شمارا ملزم به استفاده از شارژر و کابلی  که برای وان پلاس 3 تهیه‌کرده است می‌کند. کابلی غیر از کابل استاندارد این نوع شارژ نمی‌تواند ایمنی هنگام شارژ را ایجاد کند.

در ابتدا ممکن است کمی تعجب‌برانگیز باشد. هردوی Dash Charge و شارژ سریع کوالکام چیزی در حدود 15 تا 20 وات برق را ایجاد می‌کنند. اما چرا دومی نیاز به کابل مخصوص دارد؟ خب به این دلیل که در یک مدار الکتریکی، جریان بیشتر برق نیاز به سیم ضخیم‌تری دارد(درحالی‌که در ولتاژ بالاتر چنین چیزی صدق نمی‌کند). به همین دلیل شارژ سریع کوالکام به کابل‌های عادی نیز می‌تواند کار کند. درحالی‌که Dash Charge به کابلی ضخیم‌تر، نیاز دارد. اگر از کابل معمولی نیز استفاده شود، گوشی با سرعت کم‌تری شارژ می‌کند.

شارژ سریع وان پلاس3

اما با‌وجود این‌گونه محدودیت‌ها چرا Dash Charge طراحی‌شده است؟ آن‌هم به این دلیل که وان پلاس 3 در حین شارژ بسیار خنک‌تر می‌ماند. شارژهای سریع کوالکام از مدار به خصوصی برای کاهش ولتاژ ورودی به باتری استفاده می‌کنند که باتری می‌تواند آن را بهتر مدیریت کند. تولید گرما درگوشی باعث می‌شود که CPU و GPU گرم شوند و گرم شدن آن‌ها سرعت شارژ را کم می‌کند. اما علاوه بر شارژ با سرعت کم، گرمای بیش‌ازحد عمر باتری را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر شارژ Dash Charge از یک مدار الکتریکی تنظیم ولتاژ و جریان بهره می‌برد که چنین چیزی باعث می‌شود که وان‌پلاس3 گرمای کم‌تری را هنگام شارژ ایجاد نماید. درنتیجه به هنگام انجام فعالیت‌هایی با بار پردازشی بیشتر مانند بازی، CPU و GPU به خاطر گرمای کمتر در حین شارژ، عملکرد بهتری رادارند. همچنین سرعت شارژ نیز کم‌تر مورد تأثیر قرار می‌گیرد.

آیا بااین‌وجود Dash Charge بهترین فناوری شارژ سریع است؟

بستگی به این دارد که چگونه به آن نگاه کنید. Dash Charge شاید نیاز به کابل مخصوص دارد، اما با توجه به این ویژگی خاص، وان‌پلاس3 سریع‌تر شارژ می‌شود. در حال حاضر، وان‌پلاس3 پرسرعت‌ترین فناوری شارژ گوشی است که در رده نخست چهارگوشی با شارژ سریع ایستاده است. در عرض 15 دقیقه شارژ، میزان شارژ آن به 19 درصد می‌رسد. در عرض نیم ساعت نیز به شارژ 63 درصدی می‌رسد. بعد از گذشت نیم ساعت دیگر نمایشگر شارژ باتری 96 درصد را نمایش می‌دهد. شارژ کامل در عرض 1 ساعت و 14 دقیقه  محقق خواهد شد. در نگاه کلی، وان‌پلاس3 با سرعت بیشتری نسبت به گلکسی‌اس7، ال‌جی جی5، اچ‌تی‌سی، آیفون6 اس و سونی‌اکسپریا زد5، شارژ می‌شود آن هم باوجوداینکه تمامی این گوشی‌ها ظرفیت باتری یکسانی دارند.

زمان شارژ وان‌پلاس3 نسبت به سایر گوشی‌ها

شارژ سریع وان پلاس3

اما همان‌طور که شاره کردیم Dash Charge هشدارهای خاص خود را دارد. مهم است بدانید که تنها راه شارژ سریع وان‌پلاس3، استفاده از همان شارژر مخصوص و کابل USB خود است. این بسته الحاقی شارژ 33 دلار قیمت دارد و تنها جایی که می‌توانید این بسته را خریداری کنید فروشگاه‌های وان‌پلاس است. اما در مقایسه، شارژ کوالکام می‌تواند با هر کابلی که موجود است، بسیاری از تلفن‌هایی که از این نوع شارژ پشتیبانی می‌کنند را شارژ کند.

اما نظر شما چیست؟ به نظرتان شارژ اختصاصی بهتر است یا شارژی که با بیشتر گوشی‌ها سازگار است؟

 

منبع phonearena
مطالب پیشنهادی
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا
رضا
6 سال قبل

شارژر اختصاصی بهتره ۱۰۰% چون گوشی و لوازمش یک وسیله ی شخصی کامل میشه