همه چیز درمورد iOS 10؛ منتظر چه سیستم عاملی از سوی اپل باشیم؟

iOS 10

اپل در حالی که به تازگی نسخه های iOS 9.2 و OS X 10.11.2 را عرضه نموده است، به شدت در حال کار بر روی iOS 10 و OS X 10.12 بوده است تا بتواند در سال 2016، توانایی های خودش را به رخ رقیبانش بکشد.

سیستم عامل iOS 10 می‌تواند یک نقطه عطف بخش نرم افزاری آیفون و آیپد باشد. با توجه به برنامه ریزی کمپانی اپل طی سال‌های اخیر، به نظر می‌رسد که سیستم عامل iOS 10 چیزی حدود شش ماه دیگر عرضه شود.
درواقع کاربران پلتفرم iOS قادر خواهند بود تا نسخه تازه سیستم عامل خود را به صورت آزمایشی در تابستان سال 2016 و تنها چند هفته بعد از آن به صورت کامل دریافت نمایند.هرچند که این خبر تعجب آور نیست اما بدون شک همیشه رمز و راز‌هایی در پشته این سیستم عامل نهفته بوده است که منجر به جذابیت آن شده است.

در حال حاضر شایعاتی پیرامون رابط کاربری و اپلیکیشن‌های ویژه برای پرچمداران اپل در نسخه iOS 10 مطرح است که تصمیم داریم به آنها بپردازیم.
همانطور که در خبر‌های گذشته اعلام شده است اپل قصد دارد تا تغییرات گسترده ای را در شکل ظاهری آیفون 7 اعمال کند که بدون شک رابط کاربری iOS 10 نیز شاهد تغییرات چشمگیری خواهد شد.
به گفته اپل مشکلات نرم افزاری (هرچند کوچک) iOS 9 بر روی iOS 10 حل شده است و دیگر کاربران مشکلاتی از قبیل دریافت فریمور جدید را تجربه نخواهند کرد.

از آنجایی که نسخه بتای iOS 9 از ویژگی‌های بسیار کمی برخوردار بود، تنها باید منتظر ماند و دید که آیا در نسخه بتای iOS 10، اپل دست و دلبازی خواهد کرد و یا بیش از پیش قصد سورپرایز کردن کاربران را خواهد داشت. در حالی که به گفته کارشناسان، iOS 10 ممکن است چیزی حدود 512 گیگابایت رم را تصرف  کند، این امکان وجود خواهد داشت که دستگاه‌های کمی قدیمی تر این کمپانی نظیر آیفون 4 اس و آیپد 2، قادر به دریافت این نسخه از سیستم عامل اپل نباشند.

iOS 10

انتظار می‌رود که اپل با اضافه کردن قابلیت‌های کاربردی خود در iOS 10، دستیار صوتی Siri را نیز بهبود ببخشد و قابلیت‌هایی نظیر مدیریت پست صوتی را فراهم سازد.

در حال حاضر بزرگترین شایعه ای که از دستیار صوتی Siri در iOS 10 به گوش می‌رسد، انعطاف پذیری بالای هوش مصنوعی آن است. به طوری که حتی در هنگام مکالمه نیز بتوانید از Siri کمک گرفته و از آن بخواهید تا تماس شما را در حالت Hold قرار دهد و یا به واسطه سرویس ابری Voicemail خود، بتواند تا نامه ها و پیام‌های شما را برای شما بخواند.

iOS 10

قابلیت لمس سه بعدی نیز که اپل در سری جدید آیفون‌هایش از آن استفاده نموده است نیز می‌تواند بخش مهمی از تغییرات در iOS 10 را شامل شود. همانطور که می‌دانید بیشتر برنامه در حال حاضر از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود. بنابر این همه چیز برای یک انقلاب تازه از این تکنولوژی در iOS 10 محیا شده است.
یکی از قابلیت‌های خوبی که اپل در سالیان اخیر ارائه داده است، نمایش منوهای مات کشویی به واسطه ویژگی لمس سه بعدی است که بدون نیاز به خروج از برنامه نمایان می‌شوند که این کنترل سنتر دکمه ها فوق العاده کاربردی می‌تواند باشد.

iOS 10

شایعاتی از اپل در مورد کنترل سنتر موجود در iOS 10 به گوش می‌رسد که این کمپانی قصد دارد تا به واسطه این ویژگی، قابلیت‌هایی نظیر نحوه نمایش و دسته بندی برنامه ها را از طریق صفحه نخست میسر سازد.
چرا کاربران باید وادار به داشتن آیکون ساعت در کنار سایر برنامه ها باشند و چرا نمیشود از آن به عنوان یک تایمر ساعت استفاده نمود؟
این یک درخواستی است که از زمان عرضه iOS 7 از کاربران شنیده میشود. حال وقت آن است که تمامی این ویژگی ‌ها را اپل در کنترل سنتر iOS 10 جای دهد.

یکی دیگر از مباحث مطرح شده عدم نیاز به خبرخوان‌ اپل است. زیرا در حالی که اپلیکیشن‌های خبری قدرتمندی نظیر Flipboard وجود دارند، اپلیکیشنی نظیر Apple News واقعا نمی‌تواند ابراز وجود کند و به ندرت پیش می‌آید که کاربران از این برنامه استفاده نمایند.
این برنامه نیز در صورتی که می‌خواهد با اقبال عمومی مواجه شود، می‌بایست تغییراتی را در خود ببنید و همانند برنامه‌های مشابه خودش(به عنوان مثال برنامه خبری اختصاصی سامسونگ) از گرافیک و رابط کاربری بهتری برخوردار باشد.

iOS 10

تغییر دیگری که در iOS 10 اعمال خواهد شد، بخش کنترل‌های صوتی می‌باشند که باید منتظر ماند و دید تا کنترل چندسطحی صوتی اپل، به چه شکل خواهد بود.

شما در iOS 10 قادر خواهید بود تا تمامی حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های مختلف اجتماعی را به صورت یکپارچه و از طریق اپلیکیشن مخصوص به iOS مدیریت نمایید. این ویژگی یکی از شایعات پرطرفدار این روز‌های اپل است. با توجه به تعدد حضور کاربران در شبکات اجتماعی مختلف، این ویژگی به مدیریت هرچه بهتر کاربران بر روی حساب‌های کاربریشان کمک شایانی خواهد نمود.

حسگر اثر انگشت نیز در iOS 10، کاملاً پرسرعت تر و بهتر از نسخه ی ارائه شده توسط iOS 9 خواهد بود. بسیاری از کاربران از سرعت باز کردن قفل صفحه توسط حسگر اثر انگشت موجود در آیفون 6 اس و 6 اس پلاس نارضایتی داشته اند.

و در آخر نیز دیگر نیازی نیست تا حتماً برای باز کردن قفل صفحه خود انگشتانتان را بر روی دکمه هوم بفشارید، کافیست تا دو بار آرام به صفحه ضربه زده تا این قفل را بشکنید.این قابلیت پیشتر توسط اسمارت‌فون‌هایی از کمپانی‌های LG و HTC عرضه شده است.