بررسی آیفون ۶ اس و آیفون ۶ اس پلاس: دو گوشی هوشمند از یک خانواده

بعضی افراد نظر خوبی در مورد مدل های “S” آیفون ندارند، منظور مدل هایی است که اپل میلی به تغییر ظاهری گوشی های همراهش ندارد. اما مدل های اس در طول این چند سال که شاهد ورود اپل به بازار تلفن های همراه بوده ایم، همیشه دارای قابلیت های جدید و بنیادی بوده است. سیری، تاچ آیدی و جدیدترین آن ها، تاچ سه بعدی یا همان ۳D Touch را می توان برای اثبات این حرف، نام برد. نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که ارزش واقعی یک تلفن هوشمند به تنها یک قابلیت بستگی ندارد، بلکه مجموعه ای از امکانات و قابلیت ها در کنار کارکرد درست و بی نقض، آن را تعیین می کند. به همین دلیل است که آیفون های ۶ اس و ۶ اس پلاس به ترتیب، با قیمت های ۶۴۹ دلار و ۷۴۹ دلار، نمونه ای از یک ابزار عالی قلمداد می شود. ترکیبی از سخت افزار بهتر و نرم افزار بهینه و کاربردی تر باعث می شود تا با بهترین آیفون های ساخته شده توسط اپل روبرو باشیم.

نگاه کلی به خانواده ۶ اس:

آیفون ۶ اس

نکات مثبت:

 • تاچ سه بعدی بسیار هوشمند و کاربردی است
 • عملکرد گوشی بسیار بی نقض است
 • دوربین ها با پیشرفت هایی همراه بوده اند
 • تاچ آی دی سریع و دقیق تر شده است

نکات منفی:

 • گوشی فاقد تثبیت کننده تصاویر به کمک نور ( OIS ) است
 • Live Photos دارای ایراداتی است
 • مدل پایه همچنان با ۱۶ گیگابایت حافظه ارائه می شود
 • تاچ آی دی گاهی بسیار حساسیت نشان می دهد

 Specsographics-review-Apple-iPhone-6s

آیفون ۶ اس پلاس

نکات مثبت:

 • تاچ سه بعدی بسیار هوشمند و کاربردی است
 • عملکرد گوشی بسیار بی نقض است
 • دوربین ها با پیشرفت هایی همراه بوده اند
 • تاچ آی دی سریع و دقیق تر شده است
 • دوربین به لطف وجود OIS بسیار عالی کار می کند
 • عمر باطری گوشی بسیار مناسب است

نکات منفی:

 • Live Photos دارای ایراداتی است
 • مدل پایه همچنان با ۱۶ گیگابایت حافظه ارائه می شود
 • تاچ آی دی گاهی بسیار حساسیت نشان می دهد
 • استفاده از گوشی با یک دست راحت نیست

Specsographics-review-Apple-iPhone-6s-Plus

طراحی و کلیات سخت افزار

خیر، چشمان شما دروغ نمی گویند، آیفون های ۶ اس و ۶ اس پلاس از نظر طراحی تفاوتی با مدل های سال گذشته نکرده اند. تنها مورد جدید، اضافه شدن رنگی جدید به سه گانه آیفون است که اپل آن را “Rose Gold” می خواند. تغییر دیگری نیز در بدنه صورت گرفته که در ظاهر قابل تشخیص نیست و آن هم آلیاژ بکار رفته در ساخت این ابزار است. آلومینیوم سری ۷۰۰۰ مورد استفاده در آیفون ها، در سازمان های فضایی کاربرد دارد که این نوید استحکام بالای دیوایس ها را می دهد. علائم و نشانه هایی که در پشت آیفون ها حک می شد نیز جای خود را به حرف “S” داده اند تا بدانید گوشی در دست شما، محصول جدید اپل است.

بررسی آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس

همانطور که شاهد هستید؛ آیفون ها مثل سال گذشته در سه نسخه ۱۶، ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی ارائه می شوند که معمولا خریداران به دو نسخه آخر میل بیشتری نشان می دهند. انتظار می رفت تا اپل مدل ۱۶ گیگابایتی را برای همیشه مرخص و ۳۲ گیگابایت حافظه را در مدل پایه خود جای دهد. دوربین ۱۲ مگاپیکسلی، تصویر برداری ۴K و لایو فوتو به این معنای این هستند که دارندگان مدل ۱۶ گیگابایتی، باید زمان زیادی را صرف دست و پنجه نرم کردن با حافظه گوشی خود کنند.

همانند قبل، تاچ آی‌دی در کلید Home قرار گرفته و بنا به ادعای اپل، دو برابر سریع تر از قبل کار می کند. آزمایش های ما نیز این حرف را تایید می کند، تاچ آی‌دی به طور محسوسی سریع تر است. دقت آن نیز بی نظیر می باشد، به طوری که حتی یک بار نیز در تشخیص اثر انگشت خطا نمی کند.

آیفون های ۶ اس و ۶ اس پلاس ( با ۱۴۳ و ۱۹۲ گرم وزن ) نسبت به مدل های سال گذشته کمی سنگین تر شده اند ( ۱۲۹ و ۱۷۲ گرم برای مدل های آیفون ۶ و ۶ پلاس ). همچنین ضخامت آن ها نیز به میزان بسیار اندکی بیشتر شده، اما همچنان در دست گیری آنها بسیار راحت به نظر می رسد.

باطری های بکار رفته در مدل های جدید، نسبت به سال گذشته کوچکتر شده اند که در پایین آن را بطور جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد. اما پس از کالبد شکافی این محصولات، لازم است تا تاچ سه بعدی را دلیل این دانگرید بدانیم. تاچ سه بعدی برای فعال شدن به ۹۶ سنسور در زیر نمایشگر رتینا اچ دی نیازمند است که این خود فضای بیشتری را در درون بازار اشغال می کند.به عقیده ما، تاچ سه بعدی ارزشش را دارد تا کمی از حجم باطری کم کند، اما با این حال در ادامه نتایج آزمایشات باطری شما را متعجب خواهد ساخت.

صفحه نمایش و روشی جدید برای فشردن آن

در نگاه اول، شاید هیچ تفاوتی در نمایشگر LCD IPS آیفون های امسال و سال گذشته به چشمتان نخورد. اندازه، رزولوشن و تراکم پیکسلی در آیفون های ۲۰۱۵ هیچ تغییری نکرده و تنها محافظ صفحه نمایش است که با نمونه ای مقاوم تر جایگزین شده است ( البته تا زمانی که آن را به زمین نکوبید متوجه تفاوتش نمی شوید) . شاید در این میان افراد بسیار تیزبینی باشند که نمایشگر جدید را کمی شفاف تر و بهبود رنگ ها را ببینند.

وقتی از صفحه نمایش صحبت به میان می آید، جدیدترین قابلیت آیفون خودنمایی خواهد کرد. تاچ سه بعدی یا ۳D Touch به تلفن همراه این اجازه را می دهد تا میزان فشاری که انگشت به نمایشگر می آورد را محاسبه و واکنش های متفاوتی را از خود نشان دهد.

این قابلیت توسط ۹۶ سنسور که در زیر LCD قرار گرفته اند عمل محاسبات را انجام و در اختیار سیستم عامل قرار می دهد. لازم به ذکر است که این کار بسیار دقیق و بدون نقض صورت گرفته و کاربر در طول استفاده با هیچ مشکلی بر روبرو نخواهد شد. اگر با آیفون های جدید کار کنید، متوجه وجود ویبره ای در حین لمس نمایشگر خواهید شد. این لرزش توسط Taptic Engine ایجاد می شود که بسیار دقیق است.

بررسی آیفون ۶ اس و آیفون ۶ اس پلاس
بررسی آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس

عملکرد ۳d Touch می تواند در برنامه های مختلف، متفاوت باشد اما برای توضیح می توان به امکانات پیش فرض سیستم عامل اشاره ای نمود. اگر در صفحه اصلی بر روی آیکونی لمس آرامی داشته باشید، منوی جدیدی از امکانات آن اپلیکیشن به نمایش در می آید.

مثلا اگر بر روی ایمیلی لمس کنید، پیش نمایشی از آن باز خواهد شد و با فشار بیشتر به طور کامل وارد اپلیکیشن ایمیل می شوید. اگر پس از به در آمدن پیش نمایش، تصمیم به بستن آن کردید، کافیست بدون بیشتر کردن فشار، انگشت خود را از روی نمایشگر جدا کنید تا به صفحه قبل باز گردید.

هر یک از برنامه های آیفون به طور خاص خود از این فناوری استفاده خواهد کرد. مثالی دیگر دوربین، با فشاری آهسته حالت های عکس برداری و فیلم برداری برای انتخاب بر روی صفحه به نمایش در می آید تا قبل از تصویر برداری، تنظیمات مورد نظر خود را انتخاب کنید. همانطور که گفته شد، این قابلیت در دست توسعه دهندگان به روش های مختلفی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و با پتانسیل بالایی که در آن مشاهده می شود، کاربردهای بی شماری را به آیفون خواهد افزایید.

بررسی آیفون 6 اس و 6 اس پلاس
بررسی آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس

نرم افزار

با آی او اس ۹ به خوبی آشنا شده ایم، اما پس از استفاده از آن بر روی آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس به این نتیجه رسیدیم که این نسخه بهترین کاربرد را بر روی این ابزارها دارند.، زیرا در هر قسمتی از آیفون متوجه حضور تاچ سه بعدی هستیم. به سراغ سیری که برویم، می بینیم می تواند با شنیدن “Hey Siri” به طور همیشگی آماده پاسخگویی باشد. این قابلیت برای آی او اس ۹، چند هفته قبل از معرفی آیفون ها معرفی شد، اما وجود کمک پردازنده ارتقا یافته M9 باعث بهبود عملکرد این امکان در آیفون های جدید می شود. برای گوش دادن به موسیقی در اپل موزیک، اضافه کردن برنامه ای به تقویم و یا تغییر وضعیت گوشی به حالت پرواز، کافیست تا از سیری آن را بخواهید.

دوربین

می دانیم که روزانه عکس های زیادی توسط آیفون های اپل در سرتاسر جهان به ثبت می رسد، بنابراین جای تعجی نیست که اپل آن را بسیار جدی دانسته و سعی در بالا بردن عملکرد آن کند. پس از سال ها، اپل دوربین ۸ مگاپیکسلی را کنار گذاشته، و از سنسور ۱۲ مگاپیکسلی جدیدش معرفی به عمل آورده است. هرچند می دانیم که رزولوشن همه چیز نیست و عناصر بسیار دیگری در بالا رفتن کیفیت تصاویر گرفته شده، نقش دارند. بنابراین اهالی کوپرتینو تغییرات کلیدی ای را در دوربین آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس انجام داده اند.

دوربین جدید اپل از لنز های ۵ عنصره ای با دیافراگم f/2.2 ساخته شده و تغییرات زیاده اعم از نوع قرار گیری سنسور، جدا شدن سنسور فوتودیود و غیره را به خود دیده است. البته این اطلاعات به کار ما نمی آیند، زیرا تمامی آن ها در مجموع بوجود آورنده تصاویری با کیفیت تربا نویز کمتر است که ما آن هارا به ثبت می رسانیم.

عکس هایی که با آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس گرفته می شوند بسیار زیبا هستند، کیفیتی بسیار بالا دارند. رنگ ها با در عین طبیعی بودن، حالت اشباح شده ای دارند. در انتها این بخش، می توانید تصاویر گرفته شده با دوربین آیفون را مشاهده کنید.

تنها قسمت نا امید کننده ، عکس برداری در همراه زوم است، به نظر آیفون سال گذشته، جزئیات بیشتری را در حالت زوم به ثبت می رساند.

بررسی آیفون 6 اس و 6 اس پلاس
بررسی آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس

تصاویر گرفته شده با آیفون ۶ اس پلاس، تقریبا تفاوت چندانی با آیفون ۶ اس ندارد، اما در شرایط کم نور، به لطف تثبیت کننده نوری تصاویر ( OIS ) شاهد کیفیت بهتری در آیفون ۶ اس پلاس هستیم.

دوربین جلو نیز همانند دوربین اصلی، جهشی بزرگ داشته و از ۱٫۲ به ۵ مگاپیکسل افزایش پیدا کرده است. بنابراین از این پس آیفون نیز یک گوشی ایده آل برای گرفتن سلفی به شمار می رود. اپل برای عکس های سلفی فلاشی مستقل را در نظر نگرفته، اما در هنگام عکس برداری صفحه نمایش تماما سفید شده تا نقش فلاش را برای صاحبش بازی کند.

فیلم برداری در آیفون های جدید به صورت ۴k صورت می پذیرد، درست است که هنوز نمایشگرهای ۴K به استاندارد خانه ها تبدیل نشده، اما ویدیوهای گرفته شده با آیفون بسیار شفاف، با کیفیت، و رنگ ها بسیار طبیعی هستند. البته این کیفیت بالا می تواند به سرعت تمام فضای خالی گوشیتان را پر کند.

چیزی که بصورت پیش فرض فعال است، Live Photos می باشد. احتمالا دموی آن را دیده اید، وقتی شما تصویری را با دوربین آیفونتان به ثبت می رسانید، چند لحظه قبل و بعد آن به صورت صدا و ویدیو نیز به صورت خودکار ذخیره می شود. با این قابلیت می توان تصاویری خلاقانه و به گونه ای فانتزی را به آلبوم تصاویران بی افزایید. Live Photos چیزی شبیه به Living Images است که لومیاهای اخیر مشاهده کرده ایم.

اگر بخواهیم به طور کل در مورد دوربین آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس نظر بدهیم، به جرات آن را جزو برترین های بازار دانست. اما آیا می توان آن را به قاطعیت بهترین دوربین در بین پرچم داران دانست؟ خیر، در این زمینه سال هاست که رقابت تنگاتنگی بین کمپانی های مختلف از جمله نوکیا، سامسونگ، موتورولا و سونی برقرار است که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند.

عملکرد و عمر باطری

تاچ اسکرینی جدید و دوربین های تغییر یافته را که کنار بگذاریم، چه چیزی در زیر نقاب آیفون وجود دارد؟ امسال ما شاهد چیپست جدید ۶۴ بیتی اپل با نام A9 هستیم که هر دو آیفون از آن بهره می برند. با استناد به بنچمارک ها، این چیپست از پردازنده ای با ۲ هسته Typhoon ( که با کلاک  ۱٫۸ گیگاهرتز کار می کنند ) ، پردازنده گرافیکی و پردازنده کمکی ارتقا یافته M9 تشکیل شده است.

اپل هیچوقت از اعداد و ارقام برای معرفی محصولاتش استفاده نمی کند، بنابراین پس از کالبد شکافی هایی که بر روی این محصول صورت گرفته، اکنون می دانیم که آیفون های جدید، همانند آخرین مدل های آیپد ایر و آیپد مینی، دارای ۲ گیگابایت رم هستند. این بزرگترین ارتقا در عملکردی بوده که اپل از نسلی به نسل جدید محصولش صورت داده است.

بررسی آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس
بررسی آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس

در این بررسی، تمامی اطلاعات و برنامه ها از طریق فایل پشتیبان (Backup ) از آیفون های ۶ و ۶ پلاس به آیفون های ۶ اس و ۶ اس پلاس انتقال یافته تا بتوان آن ها را در کنار هم مورد آزمایش قرار داد. تفاوت بسیار آشکار است، باز کردن برنامه ها، بالا و پایین کردن صفحات اینترنت و مولتی تسکینگ بر روی آیفون های جدید، بسیار روان تر و سریع تر شده اند. البته لازم به ذکر است که آیفون ۶ در مواقعی پا به پای ۶ اس در عملکرد یکسان عمل می کند، ولی این موضوع در تمامی موارد صحت ندارد.

با نگاهی به جدول بنچمارک زیر، می توانید متوجه شوید که آیفون های ۶ اس و ۶ اس پلاس در هنگام کارهای سنگین و گرافیکی مانند اجرای بازی، چقدر بهتر از آیفون های سال گذشته هستند. هیچ افت فریم، لگ و کندی ای حتی در سنگین ترین کارها به چشم نمی خورد و این ها در مجموع باعث می شود تا آیفون های ۶ اس و ۶ اس پلاس را پیروز بی چون چرا در مقابل برادران بزرگترشان بدانیم.

بررسی آیفون 6 اس و 6 اس پلاس
بررسی آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس

قدرت بیشتر سخت افزاری، مسلما مصرف انرژی بیشتری را طلب می کند و این اصلا خبر خوبی نیست، اما پس از تست های صورت گرفته، آیفون هاس ۶ اس و ۶ اس پلاس بسیار قافل گیرمان میکنند. با نور پس زمینه ۵۰ درصدی و وای فای متصل شده، آیفون ۶ اس قادر به پخش بی وقفه ویدیو به مدت ۱۰ ساعت و ۴ دقیقه خواهد بود. این مدت ۱۵ دقیقه از آیفون ۶ کمتر است.

در مقابل آیفون ۶ اس پلاس با شرایط یکسان توانست ۱۲ ساعت و ۳۷ دقیقه به پخش ویدیو ادامه دهد که این از آیفون ۶ پلاس سال گذشته، بهتر است.

انتظار نمی رفت که آیفون های جدید حتی بتوانند به این اعداد نزدیک هم شوند، اما هر آنچه که اپل با ابزارهای خود انجام می دهد، به نظر در کارش موفق بوده است.

در تستی که بر روی آیفون ۶ اس انجام شده، یک روز استفاده معمول از آیفون که شامل گشت و گذار در وب و شبکه های اجتماعی، ارسال و دریافت پیام های متنی و ایمیل، چندیدن تماس تلفنی و در زمان فراغت، انجام بازی بوده است، با ۱۵ تا ۲۰ درصد باطری اضافه، به شارژ مجدد متصل شده است.

به طور کلی آیفون ۶ اس می تواند برای ۱۱ ساعت در طول روز با یک بار شارژ شدن کامل، دوام بیاورد که این زمان در آیفون ۶ اس پلاس با کارکرد مشابه، به میزان قابل توجهی ( ۱۸ ساعت ) افزایش پیدا می کند.

رقیب ها

اگر شما با پلتفرمی که اپل ارائه می دهد میانه خوبی ندارید، سری اس ۶ از گلکسی های سامسونگ می تواند مناسب شما باشد. گلکسی اس ۶ و اس ۶ اج، از سریع ترین تلفن های هوشمند بازار هستند که از اندروید پشتیبانی می کنند. هر دوی این گوشی ها با داشتن ۵٫۱ اینچ صفحه نمایش برای استفاده در دست بسیار راحت هستند و از بدنه ای با ترکیب فلز و شیشه دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد. اگر اندازه ملاک انتخاب شماست، گلکسی نوت ۵ می تواند برایتان در جایگاه بهتری نسبت به آیفون ۶ اس پلاس قرار بگیرد.

بررسی آیفون 6 اس و 6 اس پلاس
بررسی آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس

و البته نام های بزرگی که هنوز وارد بازار نشده اند، نکسوس های ۵X و ۶P در کنار قدرتی که ارائه می دهند، قیمت های بسیار مناسبی نیز دارند که می تواند توجه شما را به خود جلب کنند. مایکروسافت نیز قصد دارد تا وجود پر رنگ خود را در این رقابت با معرفی لومیا های جدید به رخ دیگران بکشد.

جمع بندی

برای گفتن اینکه این دو، بهترین آیفون هایی هستند که اپل تا کنون ساخته است، احتیاجی به خسته کردن خود نیست، زیرا این موضوع هر سال صادق است. همانطور که قبلا گفته شد، ارزش یک دیوایس متکی به تنها یک قابلیت نیست، مهم این است که تمامی امکانات، طراحی، قابلیت های سخت افزاری و نرم افزاری همگی در یک مجوعه بی نقض گرد هم بیایند که می توان به جرات گفت که اپل در آیفون های ۶ اس و ۶ اس پلاس به خوبی از پس انجام این کار بر آمده است. آن ها گوشی های بسیار خوبی هستند، کیفیت بسیار بالایی دارند و دارای پتانسیل های فراوانی می باشند.

بررسی نهایی
آیفون ۶ اس و آیفون ۶ اس پلاس
علاقه مند به دنیای آی تی و نویسنده ی مقالات و اخبار روز