فلای تودی

اطلاعات جدید از احتمال وجود دریاچه و حیات در مریخ خبر می‌دهد

اگر یک ماه پیش از افراد مطلع در این زمینه می‌پرسیدید که آیا روی مریخ آب وجود دارد یا نه، احتمالاً با این جواب مواجه می‌شدید که مدارکی مبنی بر وجود H2O در گذشته این سیاره وجود دارد اما احتمالاً خیلی وقت است که دیگر خبری از آب روی این سیاره نیست. اما حالا همه چیز تغییر کرده است. اول خبر بزرگی که طی آن اعلام شد هنوز هم آب (در یکی از حالت‌هایش) در این سیاره موجود است. و حالا اطلاعات جدیدی که از کوریاسیتی به دست آمده است نشان می‌دهد که احتمالاً مقدار بسیار بیشتر و به مدت بسیار طولانی‌تری از آن‌چه در گذشته فکر می‌شد، آب روی این سیاره وجود داشته است و همچنین شرایط وجود حیات نیز در این سیاره وجود دارد.

کوریاسیتی در حال بررسی سنگ‌های رسوبی محدوده‌ای به نام گودال گیل است. عمق این گودال و سنگ ماسه‌ای صیقل خورده ته آن اشاره‌ای به وجود حجمی دریاچه‌مانند از آب در گذشته در این ناحیه دارد. این شواهد به تایید یک مورد از تئوری‌های مربوط به مریخ کمک می‌کند. این تئوری می‌گوید که مریخ در زمانی فشار اتمسفری و آب و هوای مناسبی برای وجود آب غیر منجمد داشته است. این سوالات در مورد وجود آب در مریخ به سوال بزرگتری باز می‌گردد. سوال امکان وجود حیات در این سیاره.

یافته‌های کوریاسیتی نمی‌تواند وجود حیات در مریخ را تایید کند اما می‌توان احتمال وجود آب و شرایط مناسب برای رشد میکروب‌ها را از این یافته‌ها برداشت کرد. تئوری‌ها و شواهد مربوط به وجود آب سطحی در مریخ برای مدت‌های زیادی وجود داشته‌اند اما معمولاً‌ به صورت آب‌های زیرسطحی که ناگهان به سطح آمده‌اند یا نشت تدریجی این آب‌ها به سطح این سیاره یا وجود اقیانوس‌هایی که برای حیات بیش از حد شور بوده‌اند مطرح می‌شدند. این اطلاعات جدید از احتمال درست بودن ایده وجود آبی که شرایط مساعد برای پشتیبانی از زندگی را داشته باشد خبر می‌دهد. تیم پشت این کشفیات ادعا می‌کنند که «احتمالی امیدوارکننده وجود دارد که حیات فرازمینی ممکن است وجود داشته باشد یا بتوانیم شواهدی از آن به دست بیاوریم چون شواهد وجود آب روی این سیاره بسیار زیاد است.

منبع engadget
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد