آی پینز

ناسا پس از 2 سال موفق به ارتباط با فضاپیمای گم شده خود در فضا شد

اگر یک خودرو گم شود، شما می‌توانید خیلی سریع از طریق پلیس و یا حتی تکنولوژی مدرت GPS اقدام به پیدا کردن آن کنید اما اگر یک فضاپیما گم شود و یا ارتباط شما با آن از دست برود، داستان طور دیگری پیش خواهد رفت! در واقع اگر فرض را بر این بگیریم که این اتفاق افتاده، شما می‌توانید تنها داستان از دست دادن این شی گران قیمت را بنویسید؛ اما ظاهراً برای ناسا زود است که بخواهد به چنین اقدامی دست بزند.

چندین سال پیش ناسا از کاوشگر STEREO-B پرده برداری کرد اما در تاریخ یکم اکتبر سال 2014 میلادی، این آژانس هوایی خبر از گم شدن فضاپیمای خود و همچنین قطع ارتباط کامل با آن داد حال ظاهراً ناسا موفق شده است تا دوباره ارتباط خود را با این فضاپیما به دست بیاورد و سیگنال‌هایی را از طریق شبکه عمیق فضایی از سوی آن دریافت کند.

nasa-stereo-640x360تنظیم مجدد ناموفق باعث قطع ارتباط ناسا و فضاپیمای STEREO-B

برای نخستین بار زمانی که ناسا تصمیم به تنظیم مجدد این فضاپیما می‌گیرد تا یکی از دو فضاپیمای این آژانس هوایی برای مطالعه‌ی طغیان خورشیدی آماده شود، این ارتباط بین مبدأ و مقصد قطع می‌شود. این ایده زمانی به فکر ناسا می‌رسد که هر دو فضاپیما در حال دور شدن از سمت خورشید بوده‌اند و ارتباط آن‌ها نیز با یکدیگر به سختی امکان پذیر شده است. علاوه بر آن این احتمال وجود داشته است که آنتن به سمت خورشید این فضاپیما موجب اتفاقات ناگواری برای آن شود.

به همین جهت ناسا تصمیم می‌گیرد تا زاویه آنتن این فضاپیما را تغییر داده و هر دو فضاپیماهای خود را در حالت امنی تا رسیدن به زمین نگه دارد. در حالی که STEREO-A به خوبی این آزمون را پشت سر می‌گذارد اما STEREO-B با شکست مواجه می‌شود و پس از مدتی دیگر قادر به ارسال سیگنال به کره زمین جهت بازگشت نمی‌شود. آژانس هوایی ایالات متحده تلاش زیادی را از همان لحظه به بعد برای برقراری دوباره ارتباط با این فضاپیما انجام می‌دهد و اینک خبر می‌رسد که تیم مأموریت STEREO با استوار سازی مکالماتشان با این فضاپیما در حال تحقیق و بررسی و همچنین ارزیابی سلامت آن هستند.

منبع ubergizmo
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد