پروژه بالن‌های غول‌آسای ناسا متوقف شد

پروازهای آزمایشی بالن‌های غول‌آسای ناسا قبل از موعد مقرر به پایان رسید. البته ناسا موفق به ثبت رکوردهایی جدید در زمینه بالن‌های غول‌آسا شده که آن‌هم مربوط به مدت پرواز بالن‌ها است.

آژانس فضایی بین‌المللی ناسا روز شنبه اعلام کرد: هدف اصلی ما نگه‌داشتن بالن در ارتفاع 30500 متری از زمین، آن‌هم در عرض 100 روز بود که برای 46 روز و 20 ساعت و 19 دقیقه با موفقیت اجرا شد. بالن در فرودگاه واناکا واقع در کشور نیوزیلند و در تاریخ 17 می (28 اردیبهشت) به هوا فرستاده شد.

چنین نتایجی یک رکورد برای یک پرواز در ارتفاع متوسط با یک بالن تحقیقاتی است. سایر بالن‌های دیگر به مدت بیشتری در آسمان شناور بوده‌اند. اما شرایط آن‌ها نیز متفاوت بوده است.

اپراتورهای مربوطه تصمیم به لغو این عملیات گرفتند. آن‌هم به این دلیل که متوجه تغییراتی در ارتفاع بالن در اقیانوس آرام شدند. که البته این تغییرات شامل تغییر درجه حرارت نیز بود.

درحالی‌که این بالن برای پرواز در ارتفاع 30500 متری ساخته‌شده بود، اما به‌یک‌باره در یک‌شب در حدود 21 هزار متر ارتفاع کم کرد. ازآنجاکه هلیوم در روزبه سبب نور خورشید انبساط می‌یابد، حجم بالن در شب کاهش پیداکرده بود و سبب چنین کاهش ارتفاع شدیدی شده بود.

این بالن با گنجایش 18 میلیون مترمکعب همراه با محموله خود، به‌راحتی و ایمنی کامل در کوهستان‌هایی در منطقه پرو فرود آمد. محققان در حال مطالعه بر روی اطلاعت به‌دست‌آمده از این عملیات آزمایشی هستند.

کوهستان های پرو

ناسا نزدیک به 30 سال است که در حال مطالعه بر روی بالن‌ها و اطلاعات جوی هستند تا بتوانند از بالن‌ها برای جایگزینی ارزان‌قیمت به‌جای ماهواره‌ها استفاده کنند. هدف این سوپر بالن‌ها افزایش استقامت آن‌ها با تزریق هلیوم به داخل آن است که باعث شود حجم این بالن ثابت بماند تا بتواند در ارتفاع‌ثابتی پرواز کند.

خوشبختانه باوجود اطلاعاتی که توسط محموله ثبت‌شده است، دانشمندان می‌توانند از سقوط‌های احتمالی در آینده جلوگیری کنند.

دبی فیربرادر، رئیس برنامه بالن‌های ناسا می‌گوید:

نسبت به آنچه در این مأموریت کسب کرده‌ایم خوشحال هستیم. این پرواز یک رکورد تاریخی در مدت‌زمان و وزن محموله محسوب می‌شود. ما هنوز به دنبال پرواز برای مدت‌زمان 100 روز و یا حتی بیشتر هستیم. همچنین چیزهایی که در این مأموریت‌های آزمایشی فراگرفته‌ایم نیز به یاری ما خواهند آمد.

 

منبع gizmodo
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد