فلای تودی

طرح جدید صفحه کلید هوشمند آیپد با یک نمایشگر لمسی

مهندسان اپل همواره در حال کار بر روی نوآوری‌های جدید و همچنین اعمال بهبودهایی در ابزارهای کنونی این شرکت هستند. از آنجا که شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی‌های روز، مدام در حال رقابت با یکدیگر هستند، اپل و یا هیچ کمپانی دیگری جزئیات و اخبار مربوط به نوآوری‌های خود را به صورت عمومی منتشر نمی‌کند. اما با این حال زمانی که اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا تصمیم می‌گیرد تا اختراع‌های ثبت شده این گونه شرکت‌ها را اعلام کند، بیشتر این نوآوری‌ها عمومی می‌شوند و خبر آن‌ها در سراسر دنیا منتشر می‌شود.

صفحه کلید اپل (تصویر 1)هفته گذشته نیز این اتفاق دوباره رخ داده و اعلام شده که اپل توانسته حق اختراع جدیدی را به نام خود ثبت کند. این حق اختراع جدید در واقع مربوط به اعمال تغییری در صفحه کلید هوشمند آیپد می‌باشد که یک صفحه نمایش انعطاف پذیر را به عنوان نمایشگر دوم در اختیار این ابزار قرار می‌دهد. در این حق اختراع، چندین ادعای نوآوری مختلف از جانب اپل مطرح شده که از جمله آن‌ها می‌توان به طراحی چندین کلید مجازی در نمایشگر این صفحه کلید اشاره کرد که با نام نوار ابزار اپلیکیشن‌ها (Application’s Toolbar) معرفی شده است. همچنین اپل امکان تعریف جسچرهای چند لمسی (Multi-Touch Gesture) جالبی را نیز به نمایشگر انعطاف پذیر این ابزار اضافه کرده که به‌وسیله آن‌ها کاربر قادر خواهد بود تا هر یک از اپلیکیشن‌ها را از نوار ابزار به نمایشگر اصلی (صفحه نمایش آیپد) انتقال دهد.

در طرحی که اپل از این صفحه کلید ارائه نموده است، می‌توان مشاهده کرد که صفحه نمایش دوم، هم در بالای کلیدها می‌تواند قرار داشته باشد و هم در پایین آن‌ها. شاید این نوآوری بالاخره بتواند رویای استفاده از آیپد پرو به عنوان یک رایانه شخصی را به واقعیت بدل کند.

صفحه کلید اپل (تصویر 2)این طراحی جدید یادآور اخباری است که در اوایل سال جاری میلادی منتشر شده و گفته شده بود که احتمالاً اپل قصد دارد تا کلیدهای وظیفه (Function Keys) در صفحه کلید مک بوک پرو را با یک نوار لمسی در بالای آن جایگزین نماید. در واقع باید گفت این طرح نیز بسیار هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد و از همین حالا می‌توان تصور نمود که توسعه دهندگان مختلف می‌توانند چه کاربردهای متنوعی برای این نوار لمسی تعریف کنند. مثلاً می‌توان کلیدهای کنترل پخش فایل‌های چند رسانه‌ای را در این قسمت قرار داد (دقیقاً مطابق با آنچه که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید) و یا گزینه‌های مربوط به ویراش تصویر را به هنگام مشاهده عکس‌ها و تصاویر، در این نوار لمسی نمایش داد و یا اینکه حتی کاربر بتواند کلیدهای میانبر اپلیکیشن‌های مختلف را برای اجرای سریع‌تر آن‌ها در مواقع نیاز، به این نوار لمسی منتقل کند. در کل اگر این طرح واقعی بوده و به اجرا گذاشته شود مطمئناً تحول بزرگی در زمینه صفحات کلید به وجود خواهد آورد.

منبع gizmochina
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد