آیا وجود  اسکنر عنبیه چشم در گلکسی نوت 7 سامسونگ ضروری است؟

آیا وجود  اسکنر عنبیه چشم در گوشی نوت 7 سامسونگ ضروری است؟

گوشی گلکسی نوت 7 سامسونگ در هفته پیش معرفی شد که استفاده از اسکنر عنبیه چشم iris در آن یک اقدام امنیتی مناسب  بود. فناوری‌های بیومتریک در حال درنوردیدن مرزهای امنیتی امروز هستند و افزودن قابلیت‌های امنیتی بیومتریک به گوشی‌های پرچم‌دار یک حرکت قوی و هوشمندانه در این کسب‌وکار است. همچنین سامسونگ نیز طبق روندی که توسط سایر شرکت‌ها گرفته شد، اسکنر اثرانگشت را به گوشی‌های خود اضافه کرد. پس می‌توان گفت سامسونگ خیلی هم با امنیت بیومتریک بیگانه نیست و هم‌اکنون از این ویژگی استفاده می‌کند. بااین‌وجود هدف از ارائه اسکنر عنبیه iris چیست؟

اضافه کردن لایه دوم امنیتی به آن سبب شده قیمت گوشی افزایش یابد. اما اگر از زاویه‌ای دیگر به مسئله نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که اضافه کردن یک قابلیت بیومتریک دیگر نوعی هدر رفت سرمایه است که می‌توان به‌راحتی از آن اجتناب کرد.


علاوه بر این استفاده از اسکنر iris به این سادگی‌ها هم نیست. اگر شرایط اسکنر شناسایی موجود نباشد مشکل ایجاد می‌شود. به‌عنوان‌مثال استفاده از عینک در فرآیند شناسایی عنبیه چشم مشکل ایجاد می‌کند. اما قبل‌تر از این نیز در لومیا 950 چنین اسکنر مشابهی وجود داشت و به همین خاطر موجب شد تا کمی با این نوع اسکنر بیومتریک آشنا شویم. برای گوشی که حسگر اثرانگشت ندارد، اسکنر عنبیه چشم بسیار مناسب است. اما بر روی گوشی که از ویژگی حسگر اثرانگشت بهره می‌برد، چه لزومی به استفاده از اسکنر عنبیه چشم است؟

کاربران برای استفاده از این اسکنر در گوشی نوت 7، بایستی چشمان خود را در دایره‌ای که بر روی صفحه‌نمایش ظاهر می‌شود قرار دهند. اما در لومیا 950 حتی با کمی حرکت گوشی و یا چشم‌ها، در 80 درصد موارد قادر به تشخیص است. موشکافی صورت یک کاربر شاید چندان راه مناسبی برای ترغیب مردم به سمت این فناوری نباشد. ازآنجایی‌که حسگر اثرانگشت بسیار سریع‌تر و آسان‌تر است دلیل استفاده از این فناوری جدید چیست؟

البته باید این را هم گفت که اسکنر عنبیه چشم بسیار امن‌تر از حسگر اثرانگشت است. به‌عنوان‌مثال اگر شما در حال خواب باشید، کس دیگری می‌تواند به‌آرامی از دستان شما برای باز کردن قفل گوشی استفاده کند.

note-7-iris-3-840x517البته یکی دیگر از مزایای این اسکنر را می‌توان قابلیت استفاده در فصل سرد دانست. در فصل‌های سرد مردم عمدتاً از دستکش استفاده می‌کنند و استفاده از حسگر اثرانگشت برای باز کردن قفل گوشی کمی سخت می‌شود و اینجاست که اسکنر iris توانایی خود را نشان می‌دهد.

اما سامسونگ با شعار اضافه کردن یک‌ لایه امنیتی دیگر اسکنر آیریس را اضافه کرد، که شاید حرکت هوشمندانه‌ای نباشد. با تمامی مشکلاتی که ممکن است داشته باشد، شاید از توجه کاربران به آن بکاهد، اما این فناوری از فناوری‌های پیشگام دنیای فناوری است و می‌تواند فرصت خوبی برای سامسونگ در استفاده از اسکنر عنبیه چشم باشد.

اما نظر شما چیست؟ آیا داشتن یک اسکنر عنبیه چشم در گوشی لازم و ضروری است؟ و یا باوجود حسگر اثرانگشت، تنها یک ویژگی بلااستفاده است؟