آیا شیائومی 11 مرداد از هدست واقعیت مجازی خود رونمایی خواهد کرد؟

هدست واقعیت مجازی Xiaomi

شرکت تکنولوژی شیائومی اینک به عنوان یک سازنده چینی گوشی هوشمند شناخته می‌شود و معروفیت کنونی خودش را مدیون محصولات بسیار جذابی نظیر «می 5» و «ردمی نوت 3» است. این شرکت هرچند که خیلی سریع با ورود به سایر محصولات حوزه تکنولوژی نظیر اینترنت اشیاء و محصولات اتوماسیون خانگی هوشمند نظیر سیستم‌های تهویه مطبوع و همچنین لامپ‌های هوشمند وسعت محصولات خودش را بیش از پیش گسترش داد و دیگر آن‌ها به یک تولیدکننده گوشی هوشمند محدود نمی‌شوند.

اوایل هفته جاری بود که شیائومی نشان داد می‌خواهد گام تازه‌ای را در صنعت تکنولوژی بردارد. آن‌ها از نخستین لپ تاپ‌های خود به نام «Mi Notebook Air» رونمایی کردند که از نظر طراحی قابل رقابت با مک بوک ایر اپل اما با قیمتی بسیار کم‌تر است. درست در همان رویداد خبری آن‌ها از یک گوشی هوشمند جدید به نام «ردمی پرو» نیز رونمایی کردند تا اینک برند ردمی صاحب یکی از جذاب‌ترین گوشی‌های دو دوربینه جهان با قدرت عکاسی بسیار بالا باشد.

به هر حال کار شیائومی هنوز هم با گسترش وسعت محصولاتشان در این حوزه به اتمام نرسیده است. این صحبت ما به خاطر آن است که صفحه رسمی شیائومی در شبکه اجتماعی Weibo تیزر‌های جدیدی را منتشر کرده که نشان می‌دهد آن‌ها آماده‌ی رونمایی از نخستین نسل یک محصول مبتنی بر واقعیت مجازی هستند. این تیزرها به ما می‌فهماند که  شیائومی قصد دارد در تاریخ 11 مرداد ماه (1 آگوست) از یک هدست واقعیت مجازی رونمایی کند. اما وقتی به تیزر بعدی نگاه می‌کنیم نوشته است که «آن تقریباً در چین رایج است» بنابراین هنوز نمی‌توان به طور قطع در خصوص این محصول مبتنی بر واقعیت مجازی سخن گفت.

بسیاری از مطبوعات چینی می‌گویند که این شرکت قصد دارد تا از نخستین نسل از هدست واقعیت مجازی خود رونمایی کند و در نظر دارند همراه آن صدها نرم افزار و محتوای واقعیت مجازی را نیز به خریداران ارائه کنند تا از این حیث نیز بتوانند بازاریابی قدرتمندانه‌ای را در ابتدای مسیر داشته باشند.

واقعیت مجازی اینک به یکی از مسائل مهم جهان تبدیل شده است و طی سال های اخیر تعداد زیادی از شرکت‌های فناوری جهان نظیر سامسونگ، سونی، اچ تی سی و همچنین غول‌های اینترنت جهان گوگل و فیسبوک در این راه گام‌های مؤثری را برداشته‌اند. در هر صورت هنوز هیچ یک از محصولات این شرکت‌ها موفق نشده‌اند تا به یک محصول بسیار جذاب با رکورد خرید بالا تبدیل شوند و هنوز می‌توان گفت که این صنعت در حال پا گرفتن است. در حال حاضر شما می‌توانید با 10 دلار هدست‌های واقعیت مجازی ارزان قیمتی نظیر گوگل Cardboard را خریداری کنید و یا آنکه محصولات گران قیمتی نظیر HTC Vive و یا اوکولوس Rift را تهیه و استفاده کنید.