ساخت بزرگ‌ترین درایو SSD دنیا توسط سامسونگ

تنها چند ساعت بعد از اینکه شرکت آمریکایی سیگیت (Seagate) درایو 60 ترابایتی SAS خود را در جریان گرهمایی حافظه‌های فلش به معرض نمایش گذاشت، کمپانی کره‌ای سامسونگ نیز اقدام به معرفی مدل 32 ترابایتی خود با نام PM1643 نمود. سامسونگ ادعا کرده که این محصول، بزرگ‌ترین حافظه SSD دنیا است که بر پایه چیپ‌های 512 گیگابیتی V-NAND تولید شده است.

تفاوت درایوهای تولیدی سیگیت و سامسونگ هم در شکل ظاهری آن‌ها بوده (درایو سامسونگ 2.5 اینچی و درایو سیگیت 3.5 اینچی است) و هم این که سامسونگ در ساخت محصول خود از چیپ‌های 512 گیگابیتی اختصاصی استفاده کرده که این چیپ‌ها در درایو 60 ترابایتی سیگیت، ساخت شرکت میکرون و از نوع 384 گیگابیتی می‌باشند.

بنابراین با وجود این که حافظه تولیدی سیگیت از ظرفیت بیشتری برخوردار است، اما وقتی صحبت از تراکم اطلاعات باشد (که در واقع مبنای مقایسه حافظه‌ها نیز همین مورد است)، سامسونگ یک سر و گردن بالاتر از رقیب آمریکایی خود قرار می‌گیرد.

درایو 60 گیگابایتی SSD سیگیت
درایو 60 گیگابایتی SSD سیگیت

درایو 32 گیگابایتی سامسونگ با بهره‌گیری از نسل چهارم تکنولوژی V-NAND این شرکت تولید شده و ارتقاء تعداد لایه‌های آن به عدد 64 باعث شده تا زمینه تولید چیپ‌های 512 گیگابیتی مهیا شود.

سامسونگ همچنین ادعا کرده که تا سال 2020 درایوهای 100 ترابایتی SSD نیز تولید خواهند شد. البته مطمئناً با توجه به شرایط بازار ممکن است خیلی زودتر از این‌ها هم بتوانیم ظرفیت مورد اشاره سامسونگ را در بازار مشاهده کنیم. به ویژه اگر این سازنده کره‌ای تصمیم بگیرد که مدل 3.5 اینچی درایو خود را نیز تولید نماید.

درایو 32 گیگابایتی سامسونگ، که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است، عرضه خود را از سال آینده میلادی آغاز خواهد کرد. قیمت این محصول نیز هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است، اما با در نظر گرفتن این که مدل‌های 15.36 ترابایتی این شرکت با قیمتی در حدود 10,000 دلار به فروش می‌رسند، انتظار نمی‌رود که قیمتی زیر 20,000 دلار برای آن تعیین شود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع techradar
مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.