شروع حیات فرا زمینی بر روی قمر تایتان سیاره مشتری

در اولین نگاه به تایتان، قمر نارنجی رنگ سیاره مشتری، هیچ کس باور نمی‌کند که این قمر با میانگین دمای بالای منفی 290 درجه کلوین، میزبان حیات باشد.

اما تایتان تنها جایی در منظومه شمسی است که مانند زمین دارای جریان‌های مایعات مانند رودخانه، دریاچه و دریاست. البته این مایعات متشکل از گازهای متان و اتان (این دو گاز برای حیات موجودات زمینی بسیار خطرناک و سمی است) هستند و آب موجود بر روی این قمر منجمد است.

اما اگر شکل دیگری از حیات وجود داشته باشد، آیا امکان وجود حیات در سیارات دیگر نیست؟ مانند حیاتی که وابسته به آب نیست، برعکس حیات زمینی که کاملاً وابسته و محتاج به آب است.

یک شکل متفاوت از زندگی

با توجه به یک مطالعه جدید که توسط دانشمندان در دانشگاه کرنل صورت گرفته، امکان وجود زندگی در این قمر دور وجود دارد. آنها دلیل خود را این گونه بیان کرده‌اند که به هنگام تابش نور خورشید به جو زرد رنگ و سمی تایتان، سیانید هیدروژن (HCN) تولید می‌شود. بسیاری از محققان بر این باورند که در دنیای پیش از حیات روی زمین، تولید سیانید هیدروژن یک واکنش زسیتی بود که سبب ایجاد یک چرخه زیستی بر روی سیاره ما شده است.

سیانید هیدروژن مشتق شده از مولکول های بزرگ پلیمری با نام polyimine و polyimine است که قادر به جذب طیف گسترده‌ای از نور خورشید است. از سوی دیگر این ماده‌ها به حجم زیادی در اتمسفر تایتان وجود دارد و می‌تواند در جو سمی این قمر و با جذب مقدار زیادی نور خورشید، سیانید هیدروژن آغازگر حیات را تولید کند.

pia08118

تیم کرنل یکی از محققین شرکت کننده در عملیات کاسینی-هویگنس ناسا بود. گزارشات آنها قابلیت پیش بینی انواع ترکیبات مختلفی که ممکن است با حضور سیانید هیدروژن ساخته شود و همچنین بررسی برخی از خواص و ویژگی‌های این ترکیبات را دارد.

در پایان بررسی‌ها، محاسبات نشان می‌داد که ترکیب‌های تولید شده قادر به ایجاد زمینه حیات هستند و این ساختارهای شیمیاییتنها به نور خورشید برای تولید نیازمند هستند.

مارتین رام نویسنده ارشد این مطالعات و تحقیقات دیجیتالی است و در این زمینه می‌گوید:

اگر زندگی در آنجا وجود داشته باشد، آن حیات بسیار متفاوت‌تر از آن چیزی است که ما در روی زمین می‌شناسیم و سرنخ‌های ما تنها محدود به همین حیات‌های زمینی است.

شکارگاه برای زندگی بیگانه

این تحقیقات جدید دلایل بیشتری را در اختیار دانشمندان قرار داد تا نگاهی دقیق‌تر به تایتان برای حیات فرازمینی داشته باشند.

در گزارش ScienceAlert اینگونه بیان شده است:

دانشمندان فکر می‌کنند که در زیر سطح یخ زده تایتان، مقدار زیادی آب مایع وجود دارد اما تمامی این مایعات کاملاً پوشیده و غیر قابل دسترس هستند. بسیاری از گمانه زنی‌ها نیز بر وجود حیات در این اقیانوس‌های زیر زمینی دلالت دارد.

اگر چه این مقاله جدید وجود حیات بر روی سطح تایتان را تأیید نمی‌کند اما ایده شروع آهسته حیات به واسطه فرایندهای شیمیایی و تولید گاز را تأیید می‌کند.

تیم کرنل امیدوار است با شبیه سازی ترکیبات شیمیایی موجود در قمر تایتان، شرایط حفظ حیاط بر روی آن را بررسی کند.

رام یکی از محققین این طرح گفته است:

اگر تحقیقات آینده قادر به تأیید وجود گازهای زیست محیطی در جایی مانند تایتان باشد، این تحقیق می‌تواند یک دستاورد بسیار بزرگ برای محققین باشد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع businessinsider
مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.