آی پینز

ماشین خورشیدی تبدیل ادرار به آب آشامیدنی؛ تازه‌ترین اکتشاف دانشمندان

ایده بازیافت مواد زاید بدن به مواد مفیدتر چیز جدیدی نیست و حتی بیل گیتس سال گذشته در طرح جالبی حضور پیدا کرد که قطعات زاید بدن را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کردند. اکنون دانشمندان بلژیکی فرآیند مشابه ای طراحی کرده‌اند که این بار ادرار را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند.

در واقع محققان دانشگاه گنت بلژیک، ماشین خورشیدی جدیدی طراحی کردند و برای اولین بار آن را در طول یک فستیوال 10 روزه موسیقی مورد آزمایش قرار دادند، در نهایت آن‌ها به وسیله ضایعاتی که در این مدت به‌دست آوردند موفق به تولید 1000 لیتر آب آشامیدنی شدند که سپس به آبجو نیز تبدیل شد.

طرز کار این ماشین به این شکل است که 95% آمونیاک موجود در ادرار را به وسیله تقطیر غشایی از بین می‌برد سپس این مایع در یک تانک جمع آوری می‌شود و با استفاده از انرژی خورشیدی گرم می‌شود. این ماشین همچنین قادر است مواد مغذی موجود در ادرار را جدا کند تا در آینده به صورت جداگانه به عنوان کود مورد استفاده واقع شود.

در حال حاضر قرار نیست کارخانه‌ای در ارتباط با تبدیل ادرار به آب آشامیدنی یا آب جو تأسیس شود اما ظاهراً قرار است نسخه‌های بزرگتری از این ماشین خورشیدی در جاهای شلوغ‌ مانند فرودگاه‌ها و مکان‌های ورزشی واقع شود.

منبع ubergizmo
مطالب پیشنهادی
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پرهام
پرهام
7 سال قبل

اییش!!