ربات ویرایشگر تازه کار ویکی‌پدیا دردسرساز شد

کشور چین طبق برنامه ای تحت عنوان توسعه امنیت فضای اینترنتی، وبسایت ویکی‌پدیا را مسدود سازی نمود.
البته این نخستین باری نیست که ویکی‌پدیا در این کشور کهن مسدود می‌شود.بار نخست در سال 2004 بود که پس از مسدود سازی این وبسایت در این کشور پرجمعیت آسیای شرقی، جیمی ولز بنیان گذار سایت ویکی‌پدیا ناچار شد به چین سفر کرده و با مقامات وقت به گفتگو بپردازد.

در روز چهارشنبه و پس از ایجاد تغییرات ویکی‌پدیا در وبسایت و ویرایشگر خود، ظاهراً این تغییرات به مذاق دولتمردان چینی خوش نیامده و تصمیم به مسدود سازی این وبسایت نمودند. ویکی‌پدیا به واسطه استفاده از یک  ربات هوشمند ویرایشگر، به صورت خودکار مطالبی را که به نظرش مشکوک باشد را حذف و یا ویرایش می‌کند.مقامات چینی نیز این قضیه ابراز نارضایتی کرده و با مسدود سازی این وبسایت، اعتراض خودشان را نشان دادند.

البته این مسدود سازی تنها بر روی صفحه نسخه چینی این وبسایت انجام شده است و همچنان کاربران در این کشور از نسخه انگلیسی این وبسایت می‌توانند استفاده نمایند.
بنا به گزارشات قرار است به زودی جیمی ولز باردیگر به این کشور سفر کرده و با مقامات دولت چین در باره این مسدود سازی به گفتگو بپردازد.
به هر حال در این قضیه حق را میتوان به دولت چین داد، چرا که عملکرد ربات ویرایشگر ویکی‌پدیا در بسیاری از موارد اشتباه است.

در وبلاگ Wikimedia توضیح داده شده است: “عملکردهای ORES (ربات ویرایشگر ویکی پدیا) مانند ویژگی های اشعه ایکس است، ایده های جدید و نوشتارهای کمدی را مشخص می کند و این کارها به این دلیل انجام می شود که ویرایش های نادرست را برای ویراستاران مشخص کند. این سرویس، ویرایش های موجود را برای ویراستاران دسته بندی کرده تا آنها را با دقت بازبینی و اصلاح کنند.”

در حدود نیم میلیون ویرایش، روزانه در ویکی پدیا اتفاق می افتد که برای ویرایش توسط ویراستاران انسانی بسیار زیاد است. سرویس ORES جدید، طراحی شده تا از این حجم کاری کم کند و ویکی پدیا را به مکان لذت بخش تری تبدیل کند. هدف از این سرویس راحت تر کردن کار برای ویراستاران انسانی است و قرار نیست که جایگزینی برای آنها باشد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع fossbytes

نظرات بسته شده است.