آیا ایکس باکس اسکورپیو در E3 امسال رونمایی خواهد شد؟

اگر پیگیر اخبار بازی های رایانه ای بوده باشید حتما می دانید که در حال حاضر شایعات زیادی پیرامون کنسول جدید مایکروسافت با نام رمز ایکس باکس اسکورپیو (Xbox Scorpio) شکل گرفته و حتی در برخی منایع از آن به عنوان ایکس باکس 2 (Xbox Two) نیز یاد می شود. با توجه به همین شایعات، سوالات متعددی ذهن دوستداران بازی های رایانه ای را به خود درگیر کرده است و شاید بتوان گفت مهمترین سوالی که در حال حاضر مطرح می شود این است که آیا این کنسول جدید در نمایشگاه E3 امسال حضور خواهد داشت؟ فعلا هیچ پاسخ قطعی و دقیقی به این سوال نمی توان یافت، اما با تحلیل و بررسی اخباری که تاکنون در رابطه با این کنسول منتشر شده اند، می توان گمانه زنی هایی در مورد تاریخ احتمالی عرضه و همچنین سخت افزار احتمالی آن انجام داد.

کنسول ایکس باکس واندر ابتدا باید گفت، گزارش های اولیه حکایت از این دارند که کنسول ایکس باکس اسکورپیو چهار برابر قوی تر از نسل کنونی کنسول مایکروسافت، یعنی ایکس باکس وان خواهد بود. همچنین این حرف به معنی قدرت به مراتب بیشتر آن نسبت به کنسول رقیب، یعنی نسخه بهبود یافته پلی استیشن 4 با نام نئو (NEO) نیز می باشد. بنا به مطلبی که در وب سایت Alphr منتشر شده، ایکس باکس اسکورپیو از فضای ذخیره سازی 2 ترابایتی بهره مند خواهد بود و همانند پلی استیشن 4 نئو، توانایی اجرای بازی های 4K را نیز خواهد داشت. اما این طور که به نظر می رسد، قرار نیست شاهد بهبود درایو بلوری (Blu-ray) در این کنسول جدید باشیم، و همین مسئله به احتمال زیاد باعث افزایش زمان بارگذاری در بازی های 4K خواهد شد که مطمئنا به مذاق گیمرها خوش نخواهد آمد. همچنین گفته شده ایکس باکس اسکورپیو، از بازی های واقعیت مجازی نیز پشتیبانی خواهد نمود که البته برای نسل جدید کنسول ها، این مورد به عنوان یک قابلیت حداقلی به شمار می آید.

ایکس باکس وان و پلی استیشن 4اما مسئله ای که باعث می شود تا احتمال ورود ایکس باکس اسکورپیو به بازار در انتهای سال جاری میلادی را بسیار ضعیف بدانیم این است که، توسعه دهندگان بازی ها فرصت کافی برای ساخت و عرضه عناوین جدید برای این کنسول تازه وارد را نخواهند داشت. حتی اگر مایکروسافت قابلیت پشتیبانی از عناوین کنسول های نسل قبل را نیز از همان ابتدا برای ایکس باکس اسکورپیو در دسترس قرار دهد، باز هم قدرت پردازش واقعی آن به کار گرفته نخواهد شد و خریداران این کنسول هیچ بازی مناسبی برای استفاده از حداکثر قدرت اسکورپیو در اختیار نخواهند داشت.

به علاوه، به گزارش وب سایت Ars Technica، یکی از توسعه دهندگان بزرگ بازی های رایانه ای در حال ساخت عنوانی واقعیت مجازی برای کنسول فعلی مایکروسافت یعنی ایکس باکس وان می باشد و گفته شده این بازی در نمایشگاه E3 امسال نیز حضور خواهد داشت. از طرف دیگر شایعات مختلفی نیز در مورد عرضه مدل های جدیدی از کنسول ایکس باکس وان، طی سال های آتی، به گوش می رسد و باعث می شود به این نتیجه برسیم که ایکس باکس 2 یا همان اسکورپیو امسال نمی تواند وارد بازار شود.

ایکس باکس وان اسلیمیکی از مدل هایی که مایکروسافت قصد رونمایی از آن را دارد، نسخه باریک و کوچک ایکس باکس وان می باشد که با نام ایکس باکس وان اسلیم (Xbox One Slim) شناخته می شود. رونمایی مایکروسافت از ایکس باکس اسکورپیو در نمایشگاه E3 امسال باعث خواهد شد تا ایکس باکس وان اسلیم فرصت ورود به بازار و فروش مناسب را نداشته باشد و این مشکل با عرضه اسکورپیو در سال جاری، وخیم تر نیز خواهد شد. درنتیجه این خود یکی از دلایلی است که احتمال حضور اسکورپیو در E3 را بسیار کم رنگ تر از قبل می کند.

خوب، نتیجه این تجزیه و تحلیل ها چیست؟ چیزی که در حال حاضر می توان گفت این است که به نظر می رسد کنسول جدید مایکروسافت هنوز فاصله زیادی تا ورود به بازار دارد و به این زودی ها شاهد عرضه آن نخواهیم بود. در همین زمینه، وب سایت Inquisitr با توجه به تحلیل هایی که نموده ادعا کرده نسل جدید کنسول ها تقریبا حوالی سال 2020 روانه بازار خواهند شد و به نظر می رسد این سخن بسیار منطقی تر از شایعاتی است که سال های 2016 و یا 2017 را به عنوان تاریخ عرضه ایکس باکس اسکورپیو مطرح کرده اند. این بازه زمانی می تواند فرصت کافی را نیز در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد تا از حداکثر قدرت کنسول های نسل جدید، در ساخت بازی های خود استفاده نمایند. همچنین به احتمال زیاد مایکروسافت در فکر ادغام هر چه بیشتر کنسول ایکس باکس و سیستم عامل ویندوز 10 می باشد و بنابراین از فرصت باقی مانده تا عرضه ایکس باکس اسکورپیو، می تواند برای رسیدن به این هدف نیز بهره ببرد.

منبع thebitbag
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد