چیپ های A9 و A9X اپل معرفی شدند، قدرتی به اندازه کامپیوترهای شخصی

Apple A9

ما منتظر لحظه‌ای بودیم که اپل چیپ جدید A9 خود را معرفی کند و بگوید که این چیپ چقدر سریع‌تر از چیپ اولین آیفون‌ها است و البته نتیجه آن کاملا رضایت‌بخش بود.

اپل چیپ A9X خود را به صورت رسمی معرفی کرد، همان پردازنده‌ای که در iPad Pro‌ جدید و از نوع پردازنده‌های 14nm سامسونگ است. این آمار نه تنها ناامیدکننده نیستند بلکه کاملا شگفت‌انگیزند برای نمونه می‌توان گفت که پردازنده گرافیکی جدید A9X به اندازه 360 برابر سریع‌تر از پردازنده گرافیکی OG iPad عمل می‌کند. البته دستگاهی که این پردازنده با آن مقایسه شده است کمی قدیمی است اما اپل چیزهای دیگری نیز برای گفتن دارد.

Apple-A9-and-A9X-processors (4)

پردازنده A9X به اندازه 1.8 برابر سریع‌تر از سریع‌ترین پردازنده‌های اپل تا کنون است، دو برابر سریع‌تر از پردازنده A8X که در iPad Air 2 موجود است و همچنین پردازنده گرافیکی آن نیز دو برابر سریع‌تر است. نکته مهم‌تر این که پهنای باند حافظه این پردازنده دو برابر است و سرعت ذخیره‌سازی اطلاعات آن نیز دو برابر بیشتر است. این پردازنده گرافیکی آنقدر قوی است که به شما اجازه می‌دهد به صورت آنی استریم‌های 4K را ویرایش کنید.

Apple-A9-and-A9X-processors (2)

اپل همچنین از چیپ‌های A9 خود رونمایی کرد، چیپ‌هایی که در آیفون‌های جدید 6s و 6s Plus خواهند بود و 70 درصد سریع‌تر از A8 در پردازش‌های معمولی و 90 درصد سریع‌تر در پردازش‌های گرافیکی خواهند بود. این چیپ با فناوری 14nm FinFET ساخته شده است. همچنین یک پردازنده کمکی M9 نیز وجود دارد که هنگام قفل بودن صفحه به سیری اجازه می‌دهد با دستور «هی، سیری» فعال شود.

Apple-A9-and-A9X-processors (1)

به صورت کلی در یک مقایسه کلاک به کلاک، می‌توانید از امتیازهای Geekbench انتظار داشته باشید که امتیاز این پردازنده‌ها همچون پردازنده‌های کامپیوترهای شخصی با معماری Intel Skylake باشد، و کارایی آن سریع‌تر از 80 درصد کامپیوترهایی باشد که در 12 ماه گذشته منتشر شده‌اند. با در نظر گرفتن سرعت A8، فقط منتظر این هستیم که پردازنده‌های نسل سوم 64 بیتی اپل پنچ‌مارک شوند.

Apple-A9-and-A9X-processors (3)

phonearena