مک بوک پرو جدید همانند ایفون از اطلاعات اثر انگشت شما محافظت خواهد کرد

استفاده از چیپ جدید t1 در مک بوک جدید
استفاده از چیپ جدید t1 در مک بوک جدید

اپل در کمال تعجب از چیپ جدیدی در مک بوک پرو 2016 استفاده کرده است. در رویداد پاییز اپل که در حال برگزاری است، فیل شیلر از مدیران ارشد این شرکت اعلام کرد که چیپ جدید T1(ساخت اپل) را در نسل جدید لپ تاپ های خود تعبیه خواهد کرد. استفاده از این چیپ ها باعث می شود تا سیستم امنیت بسته اپل(Secure Enclave) که تا بحال از آن در آیفون و آیپد استفاده می شد برای اولین بار روی لپ تاپ های این شرکت نیز وجود داشته باشد.

البته T1 پردازنده ی اصلی نیست و اکثر عملکردها هنوز وابسته به پردازنده ی اینتل core i5 یا core i7 هستند، با اینحال اضافه کردن چیپ اپل A7 (که در آیفون ها و آیپدها نیز از آن ها استفاده میشود) باعث شده تا امکانات امنیتی مهمی به این دستگاه اضافه شوند. چیپ A7 با یک کلید منحصر به فرد و غیرقابل استخراج در کارخانه کد گذاری شده که از این کلید در چندین ویژگی امنیتی دستگاه مثل رمزگذاری در iMessages استفاده می شود. در مک بوک های قبلی برای رمزگذاری از کلیدهای خصوصی قابل دسترسی با نرم افزار استفاده می شد که نسبت به این روش امنیت بسیار پایین تری داشت.

این ویژگی ها به طور خاص برای تاچ آیدی (TouchID) کاربرد دارند که در نوار لمسی تاچ بار (Touch Bar) مک بوک پرو های جدید تعبیه شده است. سنسور تاچ آیدی که برای اولین بار روی مک بوک نصب شده به دستگاه این اجازه را می دهد تا با تشخیص اثر انگشت هر کاربر، بلافاصله یوزر دستگاه را عوض کند.

سیستم امنیت بسته یکی از مهمترین ویژگی های تاچ آیدی است. سیستمی که به کاربر این اطمینان را می دهد تا مهاجمان و هکرها امکان پیدا کردن اطلاعات اثر انگشت کاربر را به هیچ وجه نخواهند داشت، اتفاقی که تا کنون برای چندین گوشی اندرویدی پیش آمده است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید