پتنت جدید اپل به نقشه‌های واقعیت افزوده اشاره دارد

پتنت جدید اپل به نقشه‌های واقعیت افزوده اشاره دارد

مدتی است که اخبار گوناگونی پیرامون علاقه اپل به مفاهیمی نظیر واقعیت افزوده و واقعیت مجازی شنیده می‌شود و تاکنون چندین پتنت نیز توسط این کمپانی در این موضوعات منتشر شده است اما جدیدترین پتنت ثبت شده در زمینه واقعیت افزوده جالب‌تر از پتنت های پیشین است.

در این رابطه امروز اپل پتنت جدیدی با نام «نقشه‌های واقعیت افزوده» به ثبت رسانده است. طبق توضحیات مندرج در این پتنت، اپل قصد دارد از واقعیت افزوده برای اهداف موقعیت یابی و جا به جایی استفاده کند. به عنوان مثال کاربر می‌تواند یک موقعیت در اطراف خود را انتخاب کند و مسیر رسیدن به نقطه انتخاب شده به صورت یک ویدیوی زنده از دوربین گوشی هوشمند یا یک وسیله ضبط کننده دیگر به نمایش در می‌آید. سیستم همچنین به صورت خودکار جهت دستگاه، شیب، میدان دید و موقعیت GPS را شناسایی می‌کند و قادر است مسیر درست را به کاربر نشان دهد. به عنوان مثال اگر شما به سمت جنوب ایستاده باشید اما مسیر شما به سمت شمال باشد، یک نشانگر بر روی صفحه نمایان می‌شود که به شما اعلام می‌کند باید جهت را تغییر دهید و به سمت دیگر برگردید.

بر خلاف GPS های معمول، در این روش نیازی نیست کاربران تنها بر روی نقشه‌های اجمالی و از زاویه بالا تکیه کنند، در حقیقت مسیر بر روی ویدیو به صورت یک خط به نمایش در می‌آید که از خیابان‌ها عبور می‌کند، در موقعیت مناسب می‌پیچد و تغییر جهت می‌دهد و … .

در تصویر مربوط به این پتنت مشخص است که این تکنولوژی قادر به درک نام خیابان‌ها و آدرس‌ها از طریق پخش زنده ویدیویی است بنابراین طبق این تکنولوژی، کافی است دوربین گوشی خود را به صورت رندوم به سمت یک خانه بگیرید تا آدرس آن خانه بر روی صفحه نمایش گوشی هوشمند شما ظاهر شود.

همچنین همانطور که قابل مشاهده است، بخش جستجو نیز در بالای محتوای زنده وجود دارد که در توضیح آن آمده است، کاربران نیازی نیست برای موقعیت یابی از برنامه‌های گوناگون نظیر جستجوی POI یا راهنمای AR استفاده کنند و تمام این ویژگی‌ها در یک پکیج کوچک جای گرفته‌اند و درست همینجا و در بالای چیزی که سنسور دوربین شما نشان می‌دهد به نمایش در می‌آیند.

با وجود شایعاتی که پیش از این ادعا می‌کرد اپل ایده ساخت اتومبیل خودران خود را به لوازم جانبی خودرو و تکنولوژی‌های مرتبط محدود کرده است، این پتنت می‌تواند نویدی برای نسل جدید جابه جایی و موقعیت یابی در اتومبیل‌ها باشد. به خصوص که اتومبیل‌های جدیدتر از چندین دوربین مختلف بهره می‌برند بنابراین، این راه حل واقعیت افزوده می‌تواند در آینده به راه حل مناسبی در ناوبری و جابه جایی وسایل نقلیه تبدیل شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید