بلوتوث 5 با سرعت و برد بیشتر به زودی عرضه می‌شود

بلوتوث 5 با سرعت و برد بیشتر به زودی عرضه می‌شود

نسخه جدید تکنولوژی بلوتوث به زودی راهی دیوایس‌ها می‌شود و انتقال سریعتر و برد بیشتر را به کاربران ارائه می‌کند.

نسخه 5.0 بلوتوث پیشرفت بزرگی نسبت به نسخه کنونی 4.2 محسوب می‌شود، تحلیلگران گروه The Linley در پژوهشی که این هفته انجام شد اعلام کردند برد بلوتوث 5 در یک خط واضح تا 400 متر افزایش خواهد یافت، این به این معناست که کاربران می‌توانند گوشی هوشمند خود را به بلندگوی بلوتوثی متصل کنند که حتی در محدوده دیدشان نباشد. در ادامه به گفته این تحلیلگران، نسخه نهایی بلوتوث 5 تا اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده منتشر خواهد شد.

به گفته چاک سابین (Chuck Sabin) مدیر استراتژی بخش کسب و کار که استانداردهای بلوتوث را معین می‌کنند، در شرایط واقع بینانه بلوتوث 5 بردی تا 120 متر ارائه می‌دهد که این میزان 4 برابر برد نسخه 4.2 است، همچنین سرعت انتقال در این نسخه نسبت به نسخه 4.2 دو برابر بیشتر است و سرعت انتقال 2 مگابایت بر ثانیه خواهد بود.

سابین در ادامه می‌گوید، طبق سابقه قبلی هر زمان که نسخه نهایی بلوتوث جدید عرضه می‌شود دیوایس ها به سرعت به استفاده از آن روی میاورند بنابراین اگر نسخه نهایی بلوتوث 5 تا پایان امسال منتشر شود دیوایس هایی که از آن استفاده می‌کنند تا اوایل سال آینده روانه بازار می‌شوند.

در گذشته نسخه‌های ابتدایی بلوتوث در تجهیزات صوتی، هدست ها و اتومبیل استفاده می‌شد اما امروزه تکنولوژی بلوتوث تکامل یافته و هسته اینترنت اشیا را تشکیل می‌دهد و در وسایل خانگی هوشمند، دیوایس های پزشکی، پهپادها، روبات‌ها و ابزارهای پوشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طوریکه می‌توان گفت این تکنولوژی با تکنولوژی‌های وایرلس نظیر وای فای و ZigBee در حال رقابت است.

به گفته سابین، سرعت و برد بالاتر و ویژگی تصحیح خطا در بلوتوث 5 منجر به انتقال راحت تر ثابت افزارها به دیوایس ها می‌شود که این مسئله برای اتومبیل‌ها، اندازه گیرهای هوشمند و دیوایس های پزشکی مفید خواهد بود.

بلوتوث 5 همچنین از قابلیت پیام رسانی یک به چندگانه برخوردار است که این به این معناست که به عنوان مثال دیوایس ها قادر به انتقال داده‌ها از یک دستگاه پوشیدنی به سایر دیوایس ها می‌باشند. این قابلیت بیشتر در اینترنت اشیا نمود خواهد داشت جاییکه یک اندازه گیر هوشمند می‌تواند داده‌ها را به رایانش‌ها و منابع متفاوت انتقال دهند.

یکی دیگر از ویژگی‌های بلوتوث 5 توانایی انتشار داده‌های غنی‌تر است  که این داده‌ها شامل اطلاعات موقعیت مکانی، آدرس‌های اینترنتی و فایل‌های چندرسانه‌ای می‌شوند. به عنوان مثال سنسورهای مختلف در یک فروشگاه می‌توانند جهت یابی به سبک GPS را به یک آیتم مشخص ارائه کنند. بلوتوث 5 همچنین برای اتومبیل‌های خودران کارکرد خواهد داشت و برای برقراری ارتباط با سنسورهای گوناگون و منابع خارجی نظیر چراغ‌های راهنمایی رانندگی مورد استفاده واقع می‌شود.

دیوایس هایی که هم اکنون از آخرین نسخه بلوتوث و نسخه کم مصرف بلوتوث استفاده می‌کنند ممکن است به وسیله ثابت افزارها بتوانند به بلوتوث 5 ارتقا پیدا کنند در غیر اینصورت دیوایس ها برای برخورداری از بلوتوث 5 به تراشه‌ها و کنترلهای جدید نیاز دارند که در حال حاضر در حال ساخت و طراحی قرار دارند. به عنوان مثال تراشه وایرلس CC2640 Texas Instruments از استاندارد بلوتوث 5 پشتیبانی می‌کند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید