اندروید N؛ قابلیت های مخفی نسخه‌ی توسعه‌دهندگان این سیستم‌عامل

درست زمانی که همه فکر می‌کردند تمامی قابلیت‌های جدید نسخه توسعه‌دهندگان اندروید N را مرور کرده‌اند، وب سایت Lifehacker برخی از قابلیت‌هایی که تا حدی مخفی نگه داشته شده بودند را در آن یافت و در این مقاله قصد داریم به بررسی این موارد و کاربرد آن‌ها بپردازیم. با دیجی رو همراه باشید.

اولین مورد مربوط به قابلیت تب دوگانه می‌شود؛ با دوبار تپ بر روی آیکون اپلیکیشن‌های اخیر، وارد آخرین برنامه‌ای که در سیستم عامل بسته شده است خواهید شد. و اگر می خواهید وارد برنامه دیگری شوید، آنقدر بر روی آیکون مربوطه لمس کنید تا برنامه مورد نظر در صفحه نمایش داده شود؛ جالب و منحصر به فرد!

همچنین بخش مدیریت فایلی که اولین بار در نسخه 6 مارشملو اندروید معرفی شده بود، کاربردی فراتر از کپی فایل و گشت و گذار در پوشه‌ها ارائه می‌کند. در نسخه جدید اندروید می‌توانید فایل‌ها را تغییر نام داده و به کلی منتقل کنید. با این فایل منیجر جدید می‌توانید در صورت عدم نیاز، مدیریت فایل جانبی نصب شده بر روی تلفن را پاک کنید. در نهایت با اندروید N، اگر شماره تلفنی را مسدود یا همان بلاک کنید، در صورت تعویض تلفن، ریست آن و هر چیز دیگر، آن شماره از حالت مسدود شده خارج نخواهد شد. حتی پیام‌های صوتی ارسال شده توسط آن شماره نیز پاک می‌شوند.

1

در اندروید نسخه N می‌توانید حالت بدون مزاحم – Do not Disturb – را بر روی غیر فعال شدن خودکار پس از به صدا در آمدن اولین آلارم قرار دهید. کاربرد چنین قابلیتی برای همه کاربران اندرویدی کامل مشخص است. علاوه بر موارد یاد شده، آن دسته از کاربرانی که به حالت Night Shift در iOS 9.3 حسودی می‌کنند نیز با حالت Night mode جدید اندروید کاملا راضی خواهند بود. این حالت تلفن را از شکل پس زمینه سفید با متن مشکی خارج می‌کند تا چشمان کاربر ضعیف نشوند. کاربران حالت شب را می‌توانند بر روی زمان و مکان‌های خاصی تنظیم کنند تا به صورت خودکار فعال گردد. همچنین گرمی رنگ صفحه در این حالت نیز توسط کاربر تعیین می‌شود (color tempreture). این قابلیت در نسخه پیش نمایش اندروید مارشملو نیز دیده میشد که نهایتا در نسخه نهایی پاک شد و با توجه به قابلیت جدید Night shift اپل احتمالا این بار جان سالم به در می‌برد.

4

در اندروید N برنامه‌ها سریع تر نصب می‌شوند و هر با که تلفن به روز رسانی می‌شود نیاز به صبر طولانی جهت آپتیمایز تک تک برنامه‌ها نخواهید داشت. در نهایت شماره مخاطبان اضطراری در صفحه هوم اسکرین و کنار اطلاعات شخصی و مهم شما نظیر نام کامل، آدرس، تاریخ تولد، نوع خون، آلرژی ها، درمان های خاص، وضعیت اهدای عضو و … قرار می‌گیرد. تنها مشکل این است که هر کس می‌تواند در تلفن شما با باز کردن بخش Dialer به اطلاعات مذکور دسترسی داشته باشد.

هنوز نمی دانیم کدام یک از این قابلیت ها در نسخه نهایی اندروید N دیده می شوند. با این حال هر کاربر اندرویدی می خواهد تمامی این موارد به نسخه نهایی و در نهایت تلفن خود راه یابند.