تحریم های آمریکا علیه هواوی یک سال دیگر هم ادامه خواهد داشت

کسانی که امیدوار بودند هواوی بتواند دوباره مجوز استفاده از سیستم عامل اندروید را به دست آورد، با خبر امروز ناامید خواهند شد؛ چرا که گفته شده تحریم های آمریکا علیه هواوی برای یک سال دیگر هم تمدید شده است. روز گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، دستورالعملی اجرایی را صادر کرد که خواستار وضعیت “اضطراری ملی” برای محافظت از اطلاعات و خدمات مخابراتی در برابر تهدیدها، از جمله هواوی، شده است. با دیجی رو همراه باشید.

اولین دستورالعمل اجرایی در این رابطه، در ماه مه سال گذشته صادر شد و مشاغل و بنگاه‌های اقتصادی مستقر در ایالات متحده را از هرگونه همکاری با هواوی منع کرد. این قانون شامل گوگل هم می‌شد و از همین رو خدمات اندرویدی این شرکت را از دسترس هواوی خارج کرد تا کمپانی چینی به فکر ایجاد یک اکوسیستم اختصاصی بیفتد که به خدمات گوگل تکیه نداشته باشد. البته فقدان سرویس‌های گوگل در گوشی‌های هواوی همچنان یک معضل محسوب می‌شود و با اینکه گوشی‌های هوشمند این شرکت در بازارهای غربی هم عرضه می‌شوند، اما بسیاری از مشتریان نمی‌توانند با موضوع عدم استفاده از خدمات نرم افزاری گوگل کنار بیایند و از همین رو فروش گوشی‌های هواوی در این مناطق افت محسوسی داشته است.

گوشی هواوی

در ماه مارس، هواوی اعلام کرد که کاربران فعال سرویس‌های موبایلی این شرکت موسوم به HMS که به عنوان جایگزین سرویس‌های گوگل پلی عرضه شده، به 400 میلیون نفر رسیده است و 1.3 میلیون توسعه دهنده نیز از آن پشتیبانی می‌کنند. اگرچه گزینه‌های جایگزین زیادی برای اپ‌های اصلی گوگل مانند جیمیل و مپس وجود دارد، اما هیچکدام از آن‌ها نمی‌نوانند به معنای واقعی جای برنامه‌های گوگل را بگیرند و از همین رو با وجود ارائه خدماتی مشابه توسط HMS، هنوز هم عدم دسترسی به سرویس‌های گوگل یک چالش بزرگ برای هواوی محسوب می‌شود.

در هر صورت، هواوی حداقل برای یک سال دیگر از دریافت مجوز رسمی اندروید منع شده است. بنابراین، می‌توان پیش‌بینی کرد که این شرکت چینی به توسعه اکوسیستم اختصاصی خود ادامه دهد و حتی می‌توانیم انتظار شنیدن خبرهای بیشتری را در خصوص توسعه سیستم عامل جایگزین اندروید با نام هارمونی او اس (Harmony OS) داشته باشیم.

منبع gsmarena
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.