با بازی شطرنج مخفی مسنجر فیس بوک آشنا شوید

با بازی شطرنج مخفی مسنجر فیس بوک آشنا شوید

پیام رسان فیس بوک Facebook Messenger یک بازی شطرنج در دل خود مخفی کرده است که کاربران می‌توانند با دوستان خود به صورت آنلاین بازی کنند؛ کاربران اندروید و همچنین iOS می‌توانند این بازی مخفی را اجرا کنند. لازم به ذکر است این بازی به صورت گروهی انجام نمی‌شود و تنها دو کاربر حق شرکت همزمان در آن را دارند. کاربران در حین مکالمه خود می‌توانند همزمان شطرنج بازی کنند. جهت اجرای بازی مخفی باید کد مخصوص به آن را بدانید. در ادامه نحوه جابجا کردن مهره ها را نیز آموزش می‌دهیم.

هر کسی به راحتی می تواند یک بازی شطرنج آغاز کند، بدین منظور کافیست در نوار متن، سمبل @ را وارد کنید و منتظر بالا آمدن بازی در یک پاپ آپ باشید (مطابق تصویر زیر). گزینه fbchess@ را انتخاب کرده و عبارت Play را با یک فاصله تایپ کنید. همچنین با تایپ fbchess play@ بازی آغاز می‌شود. امکان دارد مهره‌های سفید یا سیاه به صورت رندم برای شما ثبت گردد. به نظر می‌رسد منطقه زمین شطرنجی که متعلق به شماست توسط خود مسنجر تعیین می‌گردد و شما دخالتی در آن نخواهید داشت.

شطرنج مخفی مسنجر فیس بوک

هر وقت خواستید مهره ای را جابجا کنید، اول باید fbchess@ را تایپ کرده و سپس نام آن و محل حرکت را تعیین کنید. کد مربوط به این کار عبارت است از:

fbchess Pd3@

حرف P مربوط به مهره سرباز می‌شود – و یا هر مهره دیگر که قصد حرکت دادنش را دارید – و D3 بلوکی که قرار است در آن قرار گیرد. بلوک و شماره آن در نقشه میدان شطرنج مشخص است. مهره‌های دیگر هر کدام با حرف اول خود مشخص می‌شوند. K برای پادشاه، Q برای وزیر (ملکه)، B برای فیل، R قلعه (رخ)، N برای شوالیه یا همان اسب (ای کاش از H استفاده می‌شد!) و همچنین P برای سرباز ها.

این بسیار مهم است که اول حرف مربوط به مهره و سپس بلوک مورد نظر تایپ شوند تا به درستی جابجایی صورت گیرد. همچنین باید دقت کنید که حرف اول هر مهره که وارد می‌کنید، حرف بزرگ انگلیسی باشد (به عنوان مثال d به جای D غلط است). جهت مشاهده لیست کامل فرمان‌های بازی عبارت fbchess@ help را وارد کنید. در حین بازی هر چیزی که بدون پیش عبارت fbchess@ وارد کنید، همچون پیام معمولی برای فرد مقابل ارسال می‌گردد.

در مجموع برای کسانی که مدت‌ها به مکالمه متنی در مسنجر می‌پردازند، اجرای همزمان یک بازی می‌تواند سرگرم کننده باشد. نظر شما در این رابطه چیست؟