چگونه هزینه‌های استفاده از کولر گازی را کاهش دهیم؟

با توجه به گران شدن هزینه‌های انرژی مخصوصاً برق و گاز در کشورمان، بسیاری از خانوارها نگران هزینه‌های استفاده از تجهیزات برقی و گازی از جمله کولر گازی هستند. در زیر به ۵ راه حل ساده و عملی اشاره خواهیم کرد که بدون داشتن اطلاعات و یا مهارت تخصصی می‌توان از آن‌ها بهره‌مند شد.

کنار آپارتمان خود درخت بکارید

بیشترین گرمایی که وارد منزل شما می‌شود از طریق تابش مستقیم نور خورشید است که از پنجره‌ها و سقف، گرما را وارد خانه خواهد کرد. کاشت درختان بزرگ در اطراف بیرونی محل سکونت شما، از رسیدن گرمای خورشید به داخل خانه جلوگیری خواهد کرد. با این کار علاوه بر اینکه به سلامت محیط زیست هم کمک شایانی می کنید، طبق محاسبات وزارت انرژی امریکا بهره‌وری را تا  ۱۰ درصد افزایش می‌دهید.

پنجره‌ها را بپوشانید

با استفاده از یک عایق حرارتی بر روی شیشه، تا 70 درصد از ورود انرژی خورشید به داخل اتاق جلوگیری کرده و گرما را نیز با همین کار بازتاب دهید. طی سال‌های اخیر نیز از پنجره‌های خورشیدی در برخی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که این خود سبب استفاده بهینه از انرژی در فصول گرم و چه در فصول سرد سال می‌شود همچنین استفاده از پرده در داخل اتاق باعث جلوگیری از ورود گرما و سرما از پنجره به اتاق می‌شود.

bg06مهار دمای آشپزخانه

بعضاً ما به گرمای حاصل از پخت و پز داخل محیط آشپزخانه و یا دوش گرم حمام توجهی نمی‌کنیم. بهتر است برای پخت غذاهایی که بخار بسیاری داخل آشپزخانه ایجاد می‌شود در زمان‌هایی که گرما به اوج خود نرسیده است اقدام کنیم (اوج گرما ۱۲ تا ۱۶). برای مثال می توان از ساعت ۱۸ به بعد را به پخت غذا اختصاص داد و یا از انواع هودهای آشپزخانه برای خارج کردن گرمای ایجاد شده استفاده کنیم و همچنین با روشن کردن فن داخل حمام، گرمای حاصل شده از دوش گرفتن را بدون اینکه وارد اتاق و سایر قسمت‌های خانه شود، دور بریزیم و وارد محیط بیرونی کنیم. هرچقدر شما زمان کمتری در حمام صرف کنید علاوه بر اینکه گرمای کمتری تولید می کنید و صرفه جویی در مصرف برق خواهید داشت، باعث صرفه جویی در مصرف آب هم می‌شوید که قدم کوچک اما بزرگی در جهت درست مصرف کردن ذخایر آبی برداشته‌اید.

سرویس کولر گازی

همیشه یک کولر گازی جدید و یا کلاً هر محصول جدید، جدا از مدل و برند تولید کننده به خوبی فعالیت می‌کند اما بعد از مدتی بهره‌وری آن‌ها کاسته می‌شود. هرچند که مصرف کننده نقش نخست در این کاهش بهره‌وری را بر عهده دارد. بسیاری از مصرف کنندگان به نگهداری صحیح از کولر گازی توجهی ندارند؛ در صورتی که نیاز است هر از چند گاهی کولر گازی توسط نیروی متخصص بازبینی شود و فیلترهای آن تمیز گردد. بنابراین، از خدمات پشتیبانی تولیدکننده آگاهی کسب کنید تا برای سرویس‌های آن در زمان‌های مشخصی اقدام کنید. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و این جمله نه تنها برای کارکرد بدن یک انسان کارایی دارد بلکه برای تمامی تجهیزات مصرفی شما از جمله کولر گازی کاربرد دارد.

lg1-1024x537تنظیم سرعت با رطوبت

سرعت فن کولرتان را همیشه بالا قرار دهید؛ مگر در روزهای بسیار مرطوب! در روزهای مرطوب سرعت فن را کاهش دهید؛ چرا که این کار باعث تولید هوایی فارغ از رطوبت می‌شود. همچنین هرچقدر شما در خرید کولر گازی هوشمندانه‌تر عمل کنید و متناسب با ظرفیت و نیازتان انتخابتان را انجام دهید از بسیاری از هزینه‌های انرژی که در آینده ممکن است بر اثر انتخاب اشتباه متحمل شوید در امان خواهید بود.