التیماتوم ایران به اپل برای ثبت نمایندگی رسمی

التیماتوم ایران به اپل برای ثبت نمایندگی رسمی

خبرها حاکی از آن است که  دولت محلی ایران تصمیم گرفته تا ورود گوشی‌های آیفون را منوط به تأسیس یک نمایندگی رسمی توسط شرکت اپل، برای جلوگیری از قاچاق کرده است. به این منظور اپل باید یک نمایندگی رسمی در ایران را به ثبت برساند.

به گفته مقامات محلی، قاچاق گوشی‌های هوشمند یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در ایران است. یک گزارش که اخیراً توسط خبرگزاری تسنیم منتشرشده، نشان می‌دهد که ایران خانه‌ی بیش از 40 میلیون کاربر تلفن‌های همراه است که عمدتاً این تلفن‌های همراه توسط قاچاقچیان به کشور واردشده است.

برای متوقف کردن قاچاق گوشی دولت قصد دارد پروژ‌ه‌ای را پیگیری نماید که در آن تمامی گوشی‌های تلفن همراه باید در پایگاه داده‌ای متعلق به دولت ثبت شوند. کسانی که گوشی آن‌ها در این پایگاه داده ثبت‌نشده است، قادر به استفاده از گوشی خود در ایران نیستند. البته این پروژه عطف به ما سبق نمی‌شود. یعنی گوشی‌هایی که قبلاً به‌صورت قاچاق واردشده‌اند شامل این پروژه نمی‌شوند و تنها گوشی‌های جدید هستند که باید در این پایگاه داده ثبت شوند.

التیماتوم ایران به اپل برای ثبت نمایندگی رسمی
هیچ کدام از نمایندگی های اپل موجود در ایران ، نمایندگی رسمی شرکت اپل نیست

رئیس ضد قاچاق ایران در رابطه با ممنوعیت قاچاق گوشی‌های آیفون می‌گوید:

اگر اپل اقدام به ایجاد یک نمایندگی رسمی در ایران نکند، تمامی گوشی‌های این شرکت از سطح بازار جمع‌آوری خواهد شد.

این طرح با همکاری دو اپراتور تلفن همراه و دولت محلی انجام می‌شود. گرچه برخی فعالان صنعت IT، جمع‌آوری این تعداد گوشی‌های آیفون را کار سختی می‌دانند. برخی نیز در مورد نفوذ هکرها به این پایگاه داده عظیم هشدار می‌دهند.