دونالد ترامپ انگیزه‌های لازم برای ساخت آیفون در آمریکا را به اپل می‌دهد

دونالد ترامپ انگیزه‌های لازم برای ساخت آیفون در آمریکا را به اپل می‌دهد

رییس جمهور منتخب آمریکا، آقای دونالد ترامپ در کنفرانس خبری روز سه شنبه با New York Times به مکالمه خود با تیم کوک رییس کمپانی اپل اشاره کرد. به گفته ترامپ، پس از انتخاب وی به عنوان رییس جمهور جدید ایالت متحده آمریکا، تیم کوک در تماسی پیروزی او در انتخابات را تبریک گفته و ترامپ نیز در این گفتگو اعلام کرده شرایط تولید محصولات اپل در داخل خاک آمریکا را فراهم می‌کند.

ترامپ که فروتنی و تواضع از صفات برجسته او نیست، معتقد است اگر بتواند اپل را مجاب کند به جای چین و ویتنام محصولات خود را کشور آمریکا تولید کند قدم بزرگی برداشته است. وی در ادامه این مکالمه گفته است که انگیزه لازم را به اپل می‌دهد تا در نهایت کارخانه جدید اپل در آمریکا ساخته شود. رییس جمهور منتخب همچنین به تیم کوک گفته که دولت او در حال برنامه ریزی است تا یک برش بزرگ مالیاتی را به کنگره ارسال کند که تیم کوک نیز از این اتفاق بسیار خوشنود خواهد شد.

با این حال باید گفت اپل در این مورد هوشمندانه عمل کرده و از قبل به چنین روزی فکر کرده است، در این رابطه اخیراً گزارشی از ژاپن منتشر شد که نشان می‌داد اپل در ماه ژوئن از دو تولید کننده قراردادی Foxconn و Pegatron که وظیفه جمع آوری و مونتاژ آیفون در آسیا را بر عهده دارند در خواست کرده برنامه‌ای برای ساخت دیوایس در آمریکا طراحی کنند. بنابراین گزارش، فاکس کان درخواست اپل را پذیرفته اما Pegatron به دلیل هزینه‌های سنگین پیشنهاد اپل را رد کرده است.

اگرچه ساخت آیفون در آمریکا برای غرور ترامپ بسیار مؤثر خواهد بود و او را به خواسته‌اش می‌رساند و همچنین شغل‌های زیادی در آمریکا ایجاد می‌کند اما به احتمال زیاد این اتفاق منجر به افزایش قیمت چشمگیر آیفون خواهد شد چراکه اپل در این صورت مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتر برای قطعات و نیروی انسانی خود خواهد بود.

رییس جمهور منتخب، دونالدو ترامپ در رابطه با گفتگوی تلفنی خود با تیم کوک گفت: «من تماسی از تیم کوک دریافت کردم و به او گفتم “تیم، میدانی که یکی از بزرگترین دستاوردهای من زمانی رقم خواهد خورد که اپل به جای تولید در چین و ویتنام، یک یا چند کارخانه بزرگ در آمریکا تأسیس کند. او در پاسخ به من گفت “من متوجه این موضوع هستم” و من در ادامه در پاسخ به تیم گفتم “ما انگیزه‌های لازم را برای کمپانی شما ایجاد می‌کنیم و من فکر می‌کنم شما این کار را انجام خواهید داد. ما قصد داریم یک برش مالیاتی عظیم برای کمپانی‌های بزرگ ایجاد کنیم که احتمالاً شما از آن خوشنود خواهید شد.” اما برای این برش مالیاتی باید ابتدا از مقررات و قوانینی که این موضوع را غیر ممکن کرده خلاص شویم. چه لیبرال باشید چه محافظه کار، من به شما نشان می‌دهم قوانینی که همه با آن‌ها موافق هستند بیهوده و بی ارزش اند.»

هنوز بسیار زود است که پیش بینی کنیم در زمانی که ترامپ به مسند ریاست جمهوری بنشیند چه اتفاقی رخ خواهد داد. با این حال این گفته‌های جدید ترامپ فاصله زیادی با گفته‌های قبلی وی در طول مبارزات انتخاباتی‌اش دارد، جاییکه گفته بود اپل به دلیل سر باز زدن از آنلاک کردن آیفون مربوط به تروریست‌ها باید تحریم شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید