آی پینز

چطور از آخرین تغییرات برنامه پروازمان باخبر شویم؟

گاهی پیش می‌آید که زمان پروازتان تغییر کند. حتی امکان لغو پرواز هم وجود دارد. چنین چیزی اصلا خوشایند نیست و می‌تواند به‌قیمت به‌هم‌خوردن برنامه‌هایتان تمام شود. شاید فکر کنید که تأخیر و لغو پرواز غیرقانونی است و شرکت‌های هوایی اجازه ایجاد تغییراتی به این بزرگی را ندارند. البته که حق با شما است اما چنین چیزی رخ می‌دهد. ضمن اینکه گاهی وقایعی مانند تغییرات جوی و آب‌وهوایی باعث تغییر زمان پروازها می‌شوند. اما چطور می‌توان از تغییرات برنامه پرواز هواپیما آگاه شد؟

«رزرو سریع و آسان بلیط هواپیما »

تغییرات برنامه پرواز؛ وقتی زمان پرواز جابه‌جا می‌شود

شاید با تغییرات برنامه پرواز عصبانی شوید و بگویید که شرکت‌های هوایی اجازه و حق چنین کاری را ندارند. واقعیت این است که بعضی‌اوقات، تغییر برنامه‌ها اجتناب‌ناپذیر است. اگر شرکت‌ها ۱۴ روز پیش از انجام پرواز، تغییراتی ایجاد کنند و آنها را به‌اطلاع مسافران برسانند، مشکلی نیست. به‌عبارت بهتر، چنین تغییراتی در دایره قانون قرار می‌گیرد و مانعی ندارد.

البته یادتان باشد که شرکت‌های هواپیمایی فقط می‌توانند تاریخ و زمان پروازها را تغییر بدهند. هرگونه تغییر در شماره پرواز مسافران ممنوع است. اگر شرکتی بنا به دلایلی موجه، ۱۴ روز پیش از سفر به شما اطلاع‌رسانی کرد که هیچ؛ اما اگر برنامه سفر را تغییر داد و دست‌کم در این بازه زمانی شما را مطلع نکرد، امکان پس‌دادن بلیط هواپیما و دریافت وجه پرداختی بابت آن را خواهید داشت.

دلایل لغو یا تغییر زمان پروازها

از فاصله فروش بلیط تا زمان پرواز، احتمال وقوع اتفاقات مختلفی وجود دارد. گاهی‌اوقات، بلیط بعضی از پروازها بسیار زودتر از زمان پرواز به‌فروش می‌رسند. در این فاصله ممکن است، هواپیمای پرواز از رده خارج شود یا بنا به دلایل متنوع و متعدد دیگر، شرکت‌های هوایی مجبور شوند که پرواز را با تأخیر انجام بدهند و برنامه‌هایشان عوض شود.

تغییرات جوی در فصل‌های سرد سال هم عاملی مهم در جابه‌جاکردن تاریخ و ساعت پروازها هستند. در هر حال پای هر موضوعی که در ‌میان باشد، لازم است که به مسافران از پیش خبر داده شود. پرسش مهم این است که چطور از تغییرات برنامه پرواز هواپیما باخبر شوید؟

راه‌های آگاهی از تغییر برنامه پرواز یا لغو آن

چطور از آخرین تغییرات برنامه پروازمان باخبر شویم؟

برای آنکه برنامه‌ریزی‌هایتان مخدوش نشود، همیشه حواستان به تغییرات احتمالی برنامه پرواز باشد. راه‌هایی برای آگاهی از این موضوع وجود دارد. چه راه‌هایی؟

  • اطلاع‌رسانی شرکت هواپیمایی درباره لغو یا تأخیر؛
  • بررسی پروازهای قبل از پرواز شما؛
  • آگاهی از پرشدن ظرفیت پرواز؛
  • رصد وضعیت آب‌وهوایی مبدأ و مقصد؛
  • ردیابی مسیر هواپیمای موردنظر؛
  • خروج خدمه از هواپیما.

تغییر زمان پرواز اتفاق خوشایندی نیست و اگر در زمان مناسب درباره آن اطلاع‌رسانی نشود، تجربه بسیار بدتری هم برایتان رقم خواهد زد. بنابراین، بهتر است که بدانید چطور از برنامه پروازتان باخبر شوید و در جریان تغییرات قرار بگیرید.

۱. اطلاع‌رسانی شرکت هواپیمایی درباره لغو یا تأخیر

همیشه حواستان به پیامک‌ها یا ایمیل‌های احتمالی باشد که نزدیک پرواز از سوی شرکت هواپیمایی فرستاده می‌شوند. این را هم به‌خاطر بسپارید که اگر پروازتان تأخیر نداشته باشد یا لغو نشود هم باز امکان معطلی در فرودگاه برای پروازهای ایرانی وجود دارد. متأسفانه، بیشتر پروازهای ایرانی ۲ تا ۴ ساعت تأخیر دارند. در واقع، پرواز با تأخیر اصلا خوب نیست اما در ایران زیاد به‌وقوع می‌پیوندد. اگر نخستین ‌بار است که سفر هوایی را تجربه می‌کنید، انتظار چنین چیزهایی را هم داشته باشید.

۲. بررسی پروازهای قبل از پرواز شما

گاهی‌اوقات، وضعیت پرواز قبل از پرواز شما می‌تواند راهنمای مسیرتان شود. با کسب اطلاعاتی درباره وضعیت آب‌وهوا، فرودگاه مقصد و مبدأ ببینید که پرواز قبلی به سرانجام رسیده است یا خیر. اگر پرواز قبل از شما لغو شده یا تأخیر داشته، احتمال اینکه پرواز بعد از آن هم به چنین سرنوشتی دچار شود، زیاد خواهد بود.

۳. آگاهی از پرشدن ظرفیت پرواز

مروری بر تعداد صندلی‌های فروش‌رفته از سوی ایرلاین هم می‌تواند اطلاعات خوبی درباره وضعیت پرواز در اختیارتان قرار بدهد. هیچ شرکتی دوست ندارد با صندلی‌های خالی پرواز کند. بنابراین، اگر بتوانید از راهی متوجه تعداد صندلی‌های خالی پروازتان شوید، برآوردی درباره تأخیر یا لغو سفر پیدا خواهید کرد.

۴. رصد وضعیت آب‌وهوایی مبدأ و مقصد

آب‌وهوای مقصد را بررسی کنید و نگاهی به وضعیت جوی مبدأ داشته باشید. اگر اوضاع مناسب نباشد، احتمال تغییر زمان سفر زیاد می‌شود. همیشه در فصل‌هایی مانند پاییز و زمستان که بارش‌ها سنگین‌تر هستند در نزدیکی تاریخ سفر به این موضوع دقت کنید. وضعیت ناخوشایند جوی شوخی‌بردار نیست و بهتر است که هرگونه تغییر برنامه و حتی لغو در این موقعیت‌ها را با آغوش باز بپذیرید.

۵. ردیابی مسیر هواپیمای موردنظر

گاهی‌اوقات، هواپیمایی که قرار است با آن پرواز کنید، به‌موقع به مسیر قبلی نمی‌رسد. اگر اپلیکیشن‌های مخصوص شرکت هواپیمایی را نصب کنید، امکان پیگیری و ردیابی سفرهای هوایی برایتان مقدور می‌شود.

با رصدکردن مسیر هواپیمای موردنظرتان، امکان تخمین تغییرات پرواز برایتان به‌وجود می‌آید. اگر سفر قبلی هواپیمای موردنظرتان با تأخیر انجام شده باشد، سرنخ‌هایی درباره تغییر زمان پرواز خودتان به‌دست خواهید آورد.

۶. خروج خدمه از هواپیما

اگر در سالن انتظار فرودگاه نشسته باشید و خدمه‌های پرواز زیادی را ببینید که چمدان‌به‌دست در حال رفت‌وآمد هستند، به‌احتمال زیاد باید پروازتان را لغو‌شده بدانید. به‌هرحال، تردد آنها نشان می‌دهد که اوضاع خوب نبوده و پرواز لغو شده است. همه هم در راه بازگشت به منزل هستند. نشانه‌های این‌چنینی برای آگاهی از برنامه سفر را در نظر داشته باشید.

پیگیری حقوق مسافر در صورت تأخیر و تغییر پرواز

چطور از آخرین تغییرات برنامه پروازمان باخبر شویم؟

مسافران حقوق قابل‌پیگیری درباره خسارت‌هایی ندارند که تأخیر و تغییر پرواز ایجاد می‌کند. قانون خاصی هم در این زمینه وجود ندارد. شاید شرکت‌های بیمه در این زمینه بتوانند خسارت‌های احتمالی واردشده به شما را جبران کنند. اگر هم سفری حساس پیش روی دارید، بهتر است که با در نظرگرفتن این موضوع، حتما کمی پرس‌وجو کنید و ببینید که کدام شرکت‌های هواپیمایی خوش‌نام‌تر هستند.

سعی کنید که با خرید اینترنتی بلیط هواپیمای خارجی و داخلی از ایرلاین‌های مشهور و خوش‌سابقه تاحدی تضمینی برای پیش‌برد دقیق برنامه‌های سفرتان داشته باشید. از آنجایی که امکان دارد، برنامه پرواز به‌هم بخورد و ضرر مادی و معنوی ببینید، با تهیه بلیت پرواز از شرکت‌های معتبر از ریسک این ضررها بکاهید.  شرکت‌های خوش‌نام را از روی تعداد پروازها و مسافرانشان بشناسید. اگر ایرلاینی معروف باشد و تعداد پروازهای زیادی را در طول هفته سازمان‌دهی کند، به‌احتمال زیاد عملکرد قابل‌قبول و پروازهای بی‌تأخیری دارد.

البته در بسیاری از مواقع، شرکت‌های هواپیمایی سعی می‌کنند امکانی برای مسافران ناراضی به‌وجود بیاورند تا آنها دوباره بلیط دیگری برای خود تهیه کنند. امکان پس‌دادن بلیط و دریافت بهای آن هم وجود دارد. با وجود اینکه چنین سازوکارهایی هم هست اما همان‌طور که گفته شد، قانونی مشخص و ویژه درباره تغییر زمان پرواز، تأخیرها و لغو پروازها به‌میان نیست.

در آخر

تغییرات برنامه پرواز هواپیما به‌ویژه پرواز با تاخیر برای هیچ مسافری خوشایند نیست. برنامه‌ریزی‌های سفر با وجود چنین چیزی به‌هم می‌خورد و نیاز به تنظیم دوباره کارها و برنامه‌‌ریزی‌های جدید پیش می‌آید. به‌کمک روش‌هایی که گفته شد، وضعیت پرواز پیش روی خود را بررسی کنید. با رزرو آنلاین بلیت هواپیما می‌توانید از همان آغاز سفر با برنامه‌ریزی دقیق پیش بروید.

بخش‌های بعدی کار هم که دیگر دست شما نیست؛ یعنی نمی‌توانید کنترلی روی برنامه‌های پرواز داشته باشید اما همیشه حواستان را جمع کنید و ببینید که در روزهای نزدیک به سفرتان، پیامی از سوی شرکت هوایی برایتان ارسال شده است یا خیر. این پیام می‌تواند در قالب پیامکی به شماره تلفن همراهتان باشد یا از طریق ایمیل برایتان فرستاده شود.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها