آیا موبایل ما را دیوانه می کند؟ توصیه روانشناسی برای همه

استفاده زیاد از موبایل تاثیرات مخربی بر ذهن و روان انسان ها در هر سنی دارد. روانشناسی تاثیر موبایل بر سلامت روان هر شخص را متفاوت می داند، اما مشخص است این روند باید متوقف شود چون اثرات موبایل بر مغز می تواند پایدار باشند.

بررسی تاثیر موبایل بر سلامت روان انسان

اعتیاد به گوشی های هوشمند یکی از مشکلات جدی سلامت روان میلیون ها کاربر در سراسر جهان است. در حالی که این پدیده اغلب با جوانان در ارتباط است این نوع اعتیاد تقریبا هر جمعیتی را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند به طور جدی سلامت روانی را تحت تاثیر قرار دهد. از کیفیت پایین خواب گرفته تا سطوح بالای استرس، اضطراب و افسردگی، اعتیاد به گوشی های هوشمند می‌تواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد.

متخصصان باید از مسائل مرتبط با استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند آگاه باشند تا بتوانند به مشتریان خود در شناسایی، مدیریت و غلبه بر اعتیاد کمک کنند.

گوشی شما به 8 روش می تواند بر سلامت روان شما تاثیر بگذارد

گوشی های موبایل کاربردی هستند، اما شیوه استفاده از آنها تعیین می کند که آسیب زا هستند یا نه. اثرات موبایل بر مغز به مرور ایجاد می شوند، پس طبق توصیه های روانشناسی برای استفاده از آنها باید برنامه داشت.

گوشی های هوشمند کیفیت اعتیادآوری دارند و وارد پنجمین نسخه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی شده اند. اعتیاد به تلفن همراه به یکی از روش های زیر بروز می کند:

 • نداشتن علاقه به فعالیت ها.
 • اضطراب زمانی که نمی توانید پیام ارسال یا دریافت کنید.
 • تحریک پذیری هنگامی که از تلفنتان دور هستید.

کاهش عملکرد در محل کار یا مدرسه

استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند باعث کاهش عملکرد در محل کار یا دانشگاه می شود. وقتی کسی مدام گوشی خود را برای اعلان ها یا مرور رسانه های اجتماعی چک می کند، برای انجام کارهای مربوط به شغل یا تحصیل خود زمان کافی صرف نمی‌کند. این امر موجب عملکرد کاری ضعیف‌تر، نمرات پایین‌تر در مدرسه و افزایش سطح استرس ناشی از فشار برای انجام کارها می‌شود.

ترس از گم شدن

آیا موبایل ما را دیوانه می کند؟ توصیه روانشناسی برای همه

مطالعات اخیر ارتباط بین علائم اضطراب و استفاده مشکل ساز از گوشی هوشمند را ثابت کرده اند.

در طول یک مطالعه درباره تاثیر موبایل بر سلامت روان در سال ۲۰۱۶، ۳۰۸ شرکت کننده پرسشنامه ای را پر کردند که در مورد رابطه‌ی بین سلامت روانی افراد و استفاده از تلفن همراه بود.

اکثر کسانی که نگران گم شدن گوشی‌شان بودند، تمایل داشتند بیش از حد از گوشی خود استفاده کنند. همینطور این افراد اضطراب و افسردگی بیشتری هم داشتند. به این دلیل که استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند در فعالیت های اجتماعی اختلال ایجاد می‌کند و در نتیجه افسردگی را افزایش می دهد.

کاهش توجه و بهره وری نتیجه استفاده زیاد از موبایل است

چه در محل کار و چه در مدرسه، استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند، دامنه توجه افراد را کاهش می دهد. در مورد این سوال: «آیا تلفن من بر سلامت روانم تأثیر می گذارد؟» تحقیقات زیادی انجام شده که ثابت کردند افراد حین تماس تلفنی یا هنگام دریافت اعلان از تلفن هوشمند حواسشان پرت شده است.

مطالعات دیگر نشان داد که افراد با استفاده زیاد از رسانه های اجتماعی، ماده خاکستری کوچکی در مغز خود دارند. این ناحیه خاکستری مسئول کنترل توجه است.

مسائل مربوط به روابط

چک کردن مداوم گوشی در حضور دیگران باعث می شود که آن ها احساس بی توجهی کنند و منجر به تنش و درگیری در روابط می‌شود. صرف زمان بیشتر برای تعامل آنلاین با افراد نسبت به گفتگوی واقعی با شریک زندگی نیز می تواند منجر به کاهش نزدیکی و صمیمیت در روابط شود.

اثرات موبایل بر مغز ابتلا به افسردگی است

مطالعه ای در میان نوجوانان در مورد این سوال که «آیا تلفن همراه باعث اضطراب و افسردگی می شود؟» مشخص شد که گوشی‌های هوشمند در افزایش میزان افسردگی نقش دارند. این مطالعه نشان داد نوجوانانی که مدام با گوشی خود کار می کردند، کمتر از نوجوانانی که کمتر از تلفن همراهشان استفاده می کنند، خوشحال‌تر هستند.

استفاده زیاد از موبایل کیفیت روابط را کم می کند

مردم همیشه پای تلفن هایشان هستند تا با عزیزانشان که دورند ارتباط برقرار کنند. با این حال، گوشی های هوشمند می توانند اثر عکس هم داشته باشند. به عنوان مثال:

هنگام استفاده از تلفن در زمان صرف شام خانوادگی یا قرار ملاقات با پارتنرتان، توجه شما را از عزیزانتان می گیرد و باعث فشار مخرب به رابطه می شود.

تغییر در ترشح هورمون دوپامین

اعتیاد به هر چیزی به مواد شیمیایی مغز بستگی دارد و دوپامین معمولاً عامل انتقال دهنده عصبی است. دوپامین یک پیام رسان نوروشیمیایی است و سیگنال هایی را حمل می کند که مسئول پاداش دهی هستند.

تغییر نوروپلاستیک از این فرآیند همان چیزی است که باعث بروز اعتیاد می شود. هر بار که یک اعلان از گوشی می آید، مغز دوپامین آزاد می کند.

اثرات موبایل بر فکر ایجاد اختلال خواب است

آیا موبایل ما را دیوانه می کند؟ توصیه روانشناسی برای همه

خواب آشفته ناشی از عوامل زیادی از جمله استفاده مکرر از گوشی به خصوص در شب است.

استفاده بیش از حد از گوشی در شب برای مغز شما مضر است زیرا صفحه نمایش گوشی های هوشمند نور آبی ساطع می کنند.

این نور روشنایی خورشید را تقلید می کند و در نتیجه مغز را گیج می کند.

افزایش اضطراب دیگر تاثیر موبایل بر سلامت روان است

استفاده از گوشی هوشمند می تواند به روش های مختلف باعث اضطراب در افراد شود. برخی افراد زمانی که از گوشی خود دور هستند، اضطراب را تجربه می کنند. برای برخی هم، استرس مانند علائم ترک مواد مخدر خود را نشان می دهد. استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند وابستگی روانی ایجاد می کند و جدایی از دستگاه باعث اضطراب خواهد شد.

چطور تاثیرات مخرب موبایل بر سلامت روان را کاهش دهیم؟

 • از برنامه های جانبی که میزان استفاده از گوشی موبایل را نمایش می دهند استفاده کنید.
 • میزان مصرف روزانه خود را مشخص کنید.
 • برنامه ای به جای استفاده بیهوده از گوشی در نظر بگیرید. (خواندن کتاب، پیاده روی، ورزش، فیلم دیدن)
 • در منزل گوشی موبایل را از خود دور نگه دارید. (این کار برای کم کردن تاثیر موبایل بر سلامت روان عالی است.)
 • در روزهایی خاص اصلا از شبکه های اجتماعی استفاده نکنید. (به مرور به این عادت برسید)
 • فقط در صورت ضرورت از گوشی موبایل استفاده کنید.
 • صدای نوتیفیکیشن های شبکه های اجتماعی را قطع کنید.
 • همیشه به اینترنت متصل نباشید.
 • یک ساعت قبل از خواب اصلا از موبایل استفاده نکنید.

کاهش اثرات موبایل بر مغز یک روند است که باید به مرور آن را انجام دهید. اگر یکباره استفاده از گوشی موبایل را کم کنید نتیجه عکس خواهید گرفت!

جمع بندی

در کل تاثیر موبایل بر سلامت روان بیشتر از چیزی است که فکر می کنید. اگر بتوانیم از موبایل به عنوان ابزاری مفید، در ساعاتی مشخص استفاده کنیم می توان از آسیب های روانی آن کم کرد. اما اگر مدام از آن استفاده می کنید و زندگی خود را بر استفاده از آن بنا کرده اید احتمالا با مشکلات عدیده ای مواجه خواهید شد.

تاثیر موبایل بر روان زمانی مخرب تر می شود که در نبود آن احساس پوچی و بی  قراری می کنید. وقتی از گوشی موبایل بدون دلیل استفاده می کنید یا بدون دلیل در اینستاگرام و شبکه های اجتماعی پرسه می زنید، بیشتر از هر شخصی تاثیر موبایل بر سلامت روان را احساس خواهید کرد.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها