آی پینز

ایستگاه های مترو با طراحی عجیب و خاص

مترو به شبکه زیرزمینی ریلی گفته می‌شود که به جابه‌جایی مسافران در مسیرهای مشخص شده می‌پردازد. برخلاف اتوبوس و تراموا، مترو نوعی سامانه ریلی برقی است که در مسیر رفت و آمد خود با عابران و یا وسایل نقلیه دیگر برخورد ندارد. سامانه‌های مترو معمولا برای حداکثر راحتی و سرعت در رفت‌ و آمد در مقایسه با سایر وسایل هم و نقل قرار می‌گیرند.

تاریخ ساخت و احداث اولین متروی جهان به لندن و متروی نیمه زیرزمینی متروپولیتن بازمی‌گردد. این سامانه ریلی با قدمت بیش از سه صده در سال 1863 راه‌اندازی شد. سالها بعد با گسترش صنعت حمل و نقل ریلی و پیشرفت علم و دانش بشری ایستگاه‌ها و سامانه ریلی پیچیده‌تری در سراسر جهان آغاز و ساخته شدند که در این میان برخی از آن‌ها بسیار شگفت‌انگیز و خاص هستند. در این مقاله با عنوان ایستگاه های مترو با طراحی عجیب و خاص به نمونه‌های جالب و جذاب از ایستگاه‌های جهان می‌پردازیم.

ایستگاه مترو اسکله کانری لندن

یکی از خاص‌ترین و عجیب‌ترین ایستگاه‌های مترو دنیا متعلق به اسکله کانری در لندن است که شکل ظاهر آن همانند یک صدف در درون آب است. این اسکله که سالها به‌عنوان یک استخر عظیم مورد استفاده قرار می‌گرفته، توسط فاستر معمار به زیبایی هرچه تمام‌تر تبدیل به یکی از خاص‌ترین ایستگاه‌های مترو شد. گنبدهای شیشه‌ای این سازه و همچنین ورودی‌ها و خروجی‌ها همگی از یک اصول معماری مدرن و خاص خبر می‌دهند.

ایستگاه های مترو با طراحی عجیب و خاص

ایستگاه مترو ابس پاریس

ایستگاه ابس پاریس یکی از خاص‌ترین و عجیب‌ترین ایستگاه‌های مترو جهان است. دلیل خاص بودن این ایستگاه، نه صرفا به‌خاطر طراحی آن بلکه به‌خاطر عمیق‌ترین ایستگاه مترو بودن آن است. این ایستگاه در خط 12 مترو پاریس و نزدیک به ایستگاه 36 قرار دارد. ورودی این ایستگاه مترو به شکل عجیب و به شکل دروازه‌ای برای ورود به جهان جادویی ساخته و احداث شده است.ایستگاه های مترو با طراحی عجیب و خاص

ایستگاه مترو تری انگل مالمو سوئد

ایستگاه مترو تری انگل یا مثلث مالمو یکی از عجیب‌ترین ایستگاه‌های مترو در جهان است که در مرکز شهر مالمو به زیبایی هرچه تمام‌تر قرار گرفته است. یکی از دلایل عجیب و خاص بودن این ایستگاه علاوه بر شکل ظاهری آن حسی است که هنگام ورود به آن پیدا می‌کنید،  وارد شدن به این ایستگاه مترو همانند وارد شدن به داخل کشتی است. بهترین چشم‌انداز این ایستگاه از نمای بالا است، سقف شیشه‌ای به کار رفته در معماری باعث ایجاد فضایی شاعرانه و جسورانه شده چنانچه افرادی که در داخل آن تردد دارند به وضوح مشخص هستند.ایستگاه های مترو با طراحی عجیب و خاص

 ایستگاه مترو فرودگاه امام تهران

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که ایستگاه مترو فرودگام امام خمینی ایران نیز در میان ایستگاه‌های خاص و عجیب دنیا قرار می‌گیرد. این سازه که به شکل یک گنبد شیشه‌ای منعکس کننده آسمان ساخته شده، با الهام از سالن ترمینال مسافری شماره یک این فرودگاه احداث شده است. فرودگاه امام از جمله سازه‌های بسیار عالی و مدرن کشور محسوب می‌شود که با توجه به امکانات زیاد و مناسبی که دارد به شهر فرودگاهی نیز مشهور است. از جمله امکاناتی که این مجموعه را به یک فضای خاص و مدرن تبدیل کرده وجود هتل نزدیک فرودگاه امام که در جهت رزرو هتل و آسودگی اقامت مسافران طراحی شده و تقریبا جزء تنها هتل تهران است که اقامتگاه فرودگاهی در آن انجام می‌گیرد. همچنین خدمات دیگری مانند CIP و صرافی و اجاره خودرو این فرودگاه را تبدیل به یک فضای کامل و جامع برای مسافران کرده است.

 ایستگاه های مترو با طراحی عجیب و خاص

ایستگاه مترو کائوجیاوان چین

در میان ایستگاه‌هایی که معرفی کردیم این ایستگاه واقع در چین، طراحی عجیب یا خاصی ندارد اما قرارگیری آن در فضای جنگلی این ایستگاه را بسیار عجیب و مرموز جلوه می‌دهد. ایستگاه کائوجیاوان در شهر چونگ کینگ کشور چین، خروجی منتهی به جنگل و طبیعت دارد که هیچ جاده‌ای برای جابه‌جایی مسافران در آن وجود ندارد.

ایستگاه های مترو با طراحی عجیب و خاص

در این مقاله با عنوان ایستگاه های مترو با طراحی عجیب و خاص به معرفی چند نمونه از ایستگاه های عجیب موجود در دنیا پرداختیم. لازم به ذکر است که ایستگاه‌های بسیار زیادی در دنیا وجود دارد که از طراحی خاص و عجیبی برخوردار هستند و در این مقاله تنها سعی شده به خروجی‌های عجیب پرداخته شود.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغاتی ندارد.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها