بازداشت مدیر عامل ایرانی «پیمنت 24» به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا

بنا به ادعای دادستان‌های آمریکایی، شرکت ایرانی پیمنت 24 (Payment24) که در زمینه ارائه خدمات مالی آنلاین فعالیت دارد و دو تن از مدیران ارشد آن، به نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران متهم شده‌اند.

براساس کیفرخواستی که روز دوشنبه (29 اردیبهشت) در دادگاه فدرال آمریکا در مینسوتا مطرح شد، سید سجاد شهیدیان، وحید والی و شرکت پیمنت 24 به توطئه برای ارتکاب جرائم علیه ایالات متحده، پولشویی، سرقت هویت و کلاهبرداری اینترنتی متهم شدند.

دادستان‌های آمریکایی می‌گویند که آقای شهیدیان، بنیان‌گذار و مدیر عامل 33 ساله این شرکت، در انگلیس دستگیر و به آمریکا مسترد شده و روز دوشنبه تحویل مقامات قضای این کشور گردیده است. این طور که گزارش شده، آقای شهیدیان در جلسه دادگاه اظهار بی‌گناهی کرده و گفته که هیچ جرمی مرتکب نشده است. اما هیچ جزئیات دیگری از جریان پرونده و دادگاه ایشان ارائه نشده است.

سجاد شهیدیان
سجاد شهیدیان، مؤسس و مدیر عامل پیمنت 24

شرکت پیمنت 24 که دارای دفاتر متعددی در ایران بوده و در اوج کاری خود 40 کارمند داشته، به گفته مقامات قضایی آمریکا، از سال 2009 تا 2018 به شهروندان ایرانی کمک کرده تا تحریم‌های آمریکا را دور بزنند. این نقض تحریم‌ها شامل مواردی همچون خرید نرم افزارها و لایسنس‌های کامپیوتری از شرکت‌های آمریکایی و سرورهای رایانه‌ای مستقر در این کشور می‌باشد. آمریکا در سال‌های اخیر تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران وضع و صادرات هرگونه کالا، فناوری و خدمات را به کشورمان ممنوع اعلام کرده است.

بنا به ادعای دادستان‌های آمریکایی، شرکت پیمنت 24 از طریق وب‌سایت خود بسته‌ای شامل یک حساب کاربری پرداخت اینترنتی PayPal، یک آدرس اینترنتی (IP) از امارات متحده عربی، گیفت کارت Visa و یک کارت شناسایی جعلی و قبض اعلام وصول به کاربران می‌فروخته تا به مشتریان ایرانی برای خرید آنلاین خدمات و کالاها از آمریکا کمک کند. البته شایان ذکر است که نه PayPal و نه Visa هیچکدام حاضر به اظهارنظر در این مورد نشده‌اند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع WSJ
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها