چرا قیمت گوشی‌های همراه در کشور ناگهان افزایش پیدا کرد؟

بیانیه رسمی انجمن واردکنندگان موبایل در خصوص التهابات اخیر بازار تلفن همراه

اگر در چند وقت اخیر به بازار موبایل یا حتی فروشگاه‌های آنلاین این حوزه سری زده باشید، حتماً متوجه افزایش قابل ملاحظه قیمت گوشی‌ها شده‌اید. در پی این تحولات بازار موبایل طی چند روز اخیر و افزایش قیمت گوشی تلفن همراه، انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی اقدام به ارائه توضیحاتی با هدف شفاف‌سازی و ارائه راه‌کار برون رفت از التهابات موجود در حوزه موبایل کشور کرده است که در ادامه به مرور مهم‌ترین نکات ذکر شده در آن خواهیم پرداخت. با دیجی رو همراه باشید.

این طور که در بیانیه انجمن واردکنندگان موبایل آمده، این تشکل پیش از این با ارسال نامه‌ای به وزارت صمت و دیگر دستگاه‌های ذیربط نسبت به شرایط بازار موبایل هشدار داده و اعلام کرده بود که “تنظیم بازار و برنامه‌ریزی تأمین کالای موردنیاز کشور که بطور متوسط فرآیندی حدود 50 روز از زمان سفارش‌گذاری تا مرحله آماده‌سازی و توزیع را داراست تنها با سفارش و تخصیص ارز منظم و ادامه‌دار و بدون وقفه امکان پذیر است.”

“اما از اواسط اسفندماه با شیوع ویروس کرونا تا به امروز بخش عمده‌ای از تخصیص ارز نیمایی بازرگانان این حوزه بی‌اعتبار و منقضی شده است. این در حالی‌ است که حجم عمده‌ای از کالا در گمرکات کشور دپو شده است، که به علت شرایط حاکم بر جامعه و فشارهای اقتصادی تحمیل شده بر کشور به واسطه شیوع بیماری کرونا و تحریم‌ها، تخصیص ارز جهت ترخیص این کالاها از گمرک صورت نگرفته است.”

این انجمن پیش بینی کرده بود در صورتی که توقف‌های متعدد و زمان‌بر در ثبت سفارش و تخصیص ارز به شیوه حاضر ادامه پیدا کند، با معضل بزرگ کمبود کالا و افزایش بی‌سابقه بیش از 30 درصدی قیمت‌ها و تشنج دوباره در زنجیره عرضه و توزیع مواجه خواهیم شد.

حال پس از گذشت 2 هفته، ظاهراً شرایط از آنچه که تصور می‌شد نیز بحرانی‌تر شده است و انجمن واردکنندگان موبایل علت آن را در ادامه تعطیلی مراکز آموزشی و به طبع آن تمرکز بر آموزش آنلاین و البته معرفی برنامه کاربردی شاد برای استفاده آموزشی دانش آموزان می‌داند که باعث افزایش تقاضای موبایل در سطح بازار شده‌اند. به گفته مسئولان این انجمن، از ابتدای سال 99 تا نیمه اردیبهشت ماه تنها 700 هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده بود، در حالی که مصرف ماهانه کشور 1 میلیون و 200 هزار دستگاه است. بنابراین میزان موبایل وارد شده در فروردین و اردیبهشت 99 پاسخگوی تقاضای ایجاد شده در بازار نیست و همین موضوع باعث التهاب در بازار شده است.

به طور خلاصه انجمن واردکنندگان موبایل عوامل زیر را در تشدید التهابات بازار و به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا مؤثر می‌داند:

  • شیوع ویروس کرونا
  • بالا رفتن نرخ ارز
  • بسته شدن مرزها و محدودیت‌های ترانزیتی برای واردات کالا
  • معرفی اپلیکیشن شاد

بدیهی است که افزایش قیمت گوشی تلفن همراه نه تنها بار مضاعفی بر دوش مصرف کننده نهایی تحمیل می‌کند، بلکه صنوف و مغازه داران را نیز ناچار به افزایش سرمایه جهت تامین کالا کرده است. شرایطی که اگر به همین منوال پیش برود، بنا به پیش‌بینی انجمن، می‌تواند موجب از سرگیری قاچاق گوشی با سوء استفاده از رویه مسافری، به بهانه عدم تامین کالا توسط واردکنندگان شود که تهدیدی جدی برای بازار موبایل کشور است.

انجمن واردکنندگان موبایل در انتهای بیانیه خود از تمام دستگاه‌های ذیربط همچون وزارت صمت و بانک مرکزی خواسته تا نسبت به تخصیص ارز مورد نیاز جهت واردات موبایل اقدام و فرایند ثبت سفارش و ترخیص را تسریع کنند. تصمیمی که اگر به موقع اتخاذ شود، می‌تواند از التهابات بازار موبایل کاسته و در نهایت باعث شود تا مصرف کننده نهایی در این شرایط نامناسب اقتصادی، موبایل را با قیمت واقعی خریداری کند. در غیر این صورت فشارها به مصرف کننده و صنوف فعال در حوزه تلفن همراه بیش از پیش خواهد شد و باید در آینده‌ای نزدیک شاهد افزایش نامتعارف قیمت موبایل، تعطیلی کسب و کارها و تعدیل 100 ها هزار نفر شاغل در صنعت موبایل کشور باشیم.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها