بلیط هواپیما فلای تودی

بررسی و تایید مدارک تحصیلی شما برای کشور آلمان

هر موقع برای کار یا تحصیل در آلمان درخواست می‌دهید یا به دنبال ویزای کار کردن در آلمان هستید ارزیابی مدارک تحصیلی شما در پیشبرد مراحل اخذ پذیرش نقش مهمی ایفا میکنند که البته باید گفت این بررسی مدارک به خودی خود چیز خوبی است زیرا به طور کل شما سالهای زیادی را در پی کسب گواهینامه‌های حرفه‌ای و دیپلم های فارغ التحصیلی گذرانده‌اید و این آنجاست که ثمره تلاش‌های خود را میبینید.

در آلمان داشتن صلاحیت به تنهایی کافی نیست. قبل از اینکه مهارت شما تایید شود باید مدارک شما به لحاظ رسمی بررسی و تایید شوند. در این مقاله میخواهیم چگونگی ارزیابی مدارک تحصیلی برای اخذ پذیرش از دانشگاههای آلمان یا اخذ ویزای کار در آلمان را توضیح دهیم طوری که همه تازه واردان در آلمان بتوانند وارد دانشگاهها و یا بازار کار شوند یا در اولین فرصت بتوانند برای بررسی، ارزیابی و تایید مدرک خودشان اقدام کنند.

بررسی و تایید مدارک تحصیلی شما برای کشور آلمان

اطلاعات کلی

مروری بر تشخیص مدارک در آلمان

در دنیایی ایده‌آل همه مدارک تحصیلی ارزشی یکسان خواهند داشت، دانشگاهها نیازی به ارزیابی مدارک ندارند و کارفرمایان در تمام دنیا به سادگی به همه افرادی که در سرتاسر جهان جویای کار هستند اعتماد میکنند. اما در واقعیت سیستم تحصیلی در جاهای مختلف با یکدیگر متفاوت هستند و کیفیت و کارایی مدرک‌ها با یکدیگر فرق میکنند. بنابراین یک مدرک معماری که در برزیل گرفته شده است با مدرکی که از تحصیل معماری در آلمان بدست آمده متفاوت خواهد بود.

در آلمان فرآیند بررسی مدارک به کسانی که متقاضی کار هستند این امکان را میدهد تا مدارک خودشان را با نزدیکترین مدارک در آلمان مقایسه کنند. این فرآیند کاملا رسمی است که توسط قانون فدرال ایجاد شده است. بنابراین جای هیچگونه ابهامی باقی نمیگذارد. اگر مدرک تحصیلی شما رد صلاحیت شد شما نیاز به تحصیل بیشتری در این زمینه دارید.

بررسی و ارزیابی به طور کلی از طریق نهادهایی که بخشهای خاصی را اداره میکنند انجام میشود. در دنیای آکادمیک آلمان سازمانی به نام ZAB  یا دفتر مرکزی آموزش خارجی هست که دقیقا همین نقش را ایفا میکند.

ZAB همچنین همه گواهی‌های اعتبار مدارک تحصیلی را صادر میکند حتی اگر مدارک شما از فیلتر ناظران عبور کرده باشد باز هم نیاز به تایید ZAB دارد. بنابراین ZAB به عنوان بخش اصلی این سیستم تائید صلاحیت محسوب میشود.

آیا تایید مدارک در آلمان نگران کننده است؟

اگر برای اولین بار است که با تشخیص و بررسی مدرک خود مواجه هستید نگران نباشید. باید بدانید که دولت آلمان نمیخواهد مانع ورود کسانی که صلاحیت حرفه‌ای دارند بشود و این ارزیابی مدارک صرفا جهت جلوگیری از ورود افرادی است که از نظر سیستم آموزشی آلمان صلاحیت ادامه تحصیل و یا کار را در این کشور ندارند. کارشناسان ما در اپلای استار شما را در امر آماده کردن مدارک و ارسال آنها برای ارزیابی همراهی خواهند کرد .

در عوض بررسی حرفه‌ای به عنوان نوعی فیلتر به کار میرود تا مطمئن شوند فقط کسانی که واقعا صلاحیت دارند و در کار خود حرفه‌ای هستند بتوانند مشغول به کار شوند و یا در دانشگاهها تحصیل کنند. به همین دلیل میتوان فهمید که این فرآیند کاملا عاقلانه است و در هر کجای جهان ممکن است به شکلی با آن مواجه شویم.

علاوه براین در برخی زمینه‌هایی که تحت پوشش مدرک تحصیلی قرار نمیگیرند این فرآیند اجرا نخواهد شد. حرفه‌هایی که تحت نظر قوانین سازمان فدرال قرار میگیرند مانند پزشکی، پرستاری، وکالت، تدریس، داروسازی، علوم غذایی و روان‌درمانگری شامل سختگیریهای بیشتری در امر ارزیابی میشوند. ارزیابی‌هایی که سختگیری کمتری دارند نیز برای مهندسین و معماران اعمال میشوند.

بررسی و تایید مدارک تحصیلی شما برای کشور آلمان

تشخیص و بررسی مدارک دانشگاهی

برای افرادی که در سطح بین المللی به دنبال تحصیل یا اشتغال در آلمان هستند.

تشخیص و بررسی این مدارک به بخش آکادمیک و دانشگاهی آلمان هم کشیده میشود. اگر شما به دنبال این هستید که در آلمان در مدارج بالاتر تحصیل کنید باید مدارک قبلی تحصیلی شما تایید شود. اگر مدارک شما با مدارک آلمان در یک سطح نباشد به احتمال زیاد درخواست شما رد میشود. شما ملزم به گذراندن دوره های پیش نیاز در کشور آلمان خواهید بود.

در عین حال تشخیص و تایید مدارک دانشگاهی بخشی از فرآیند درخواست ویزا است به این معنا که هم کسانی که مشتاق به ادامه تحصیل در این کشور هستند و هم کسانی که جویای کار هستند باید در مورد آن آگاهی داشته باشند.

تشخیص و بررسی سطح دانشگاهی به چه معناست؟

در تشخیص سطح علمی، بررسی صلاحیت آکادمیک تحت قوانین مشابه با بررسی گواهینامه‌های حرفه‌ای که تحت قوانین فدرال قرار میگیرند نمی‌باشد و فرآیند متفاوتی برای آن اعمال میشود. در بحث تشخیص و تایید علمی موسسه تحصیلات عالی که شما متقاضی آن هستید مسئول تایید صلاحیت متقاضیان خود دانشگاه است در واقع دانشگاهها نسبتا سختگیر هستند چون میخواهند دانشجویانی با سطح بالای علمی داشته باشند.

در اکثر موارد کارکنان پذیرش دانشگاه با ابزاری به نام آنابین صحت مدراک دانشگاهی را بررسی میکنند که توسط سازمان  ZAB اجرا میشود. آنابین یک پایگاه داده جهت تائید صلاحیت مدارک تحصیلی است. برای دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان آنابین یک ابزار بسیار مهم است زیرا با استفاده از آن میتوانید بفهمید که آیا مدرک شما با استانداردهای آلمان مطابقت دارد یا خیر.

این پایگاه داده بسیار کامل و به روز است و شانس بسیار زیادی وجود دارد که مدرک شما تحت پوشش آن قرار گیرد. ZAB به شما کمک میکند تا با شرکتهای سراسر آلمان تماس برقرار کنید و همچنین اگر تحقیق و بررسی بیشتری نیاز بود به راحتی بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید.

پیدا کردن صلاحیت حرفه‌ای

چگونه متوجه شوم که مدارک قبلی من در آلمان تایید صلاحیت شده است

وقتی که شما متقاضی کار یا تحصیل در دانشگاههای آلمان هستید یک ابزار تایید صلاحیت مورد نیاز است. این منابع ضروری اطلاعات به روز در مورد معادل بودن مدارک شما با مدارک در آلمان را ارائه میکند و از شما میخواهد حداقل یکی از مواردی که در طی فرآیند درخواست است را نشانه گذاری کنید.

آیا مدارک دانشگاهی من در آلمان به رسمیت شناخته میشود؟

برای بررسی اینکه آیا مدرک تحصیلی شما به رسمیت شناخته میشود یا نه به آنابین مراجعه کنید و از موتور جستجوی آن استفاده کنید. کشوری که مدرک را اعطا کرده است را انتخاب کنید سپس به پایین صفحه بروید و نوع مدرک خود را پیدا کنید.

روی نوع مدرک خودتان کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد آن مشاده کنید. اگر شما عبارت (دسترسی مستقیم) را  مشاهده کردید نشان میدهد که میتوانید به یک برنامه کامل دست پیدا کنید. اگر شما کلمه  Feststellungsprüfungرا مشاهده کردید به این معناست که شما مدارک مقدماتی بیشتری نیاز دارید

هنگام تحصیل در دانشگاه‌های آنلاین آلمان هم ممکن است برخی از این ابهامات برای متقاضیان وجود دارد مخصوصا اگر کسانی باشند که میخواهند مدرک دانشگاه آزاد در آلمان به رسمیت شناخته شود. اما ملاحظات خاصی برای آنها وجود ندارد. مدارکی که از دانشگاه آزاد گرفته میشود از لحاظ سطح علمی مشابه با دانشگاههای دولتی می‌باشند.

روند بررسی و تایید مدرک

گام به گام باید با روند تایید و بررسی مدرک پیش بروید

در حال حاضر شما باید در مورد آنچه که برای تشخیص و بررسی مدرک مورد نیاز شما هست اطلاعات کافی داشته باشید چون قطعا به شما در انجام دقیق این روند کمک میکند. بنابراین بیایید با یک آموزش ابتدایی برای ورودی‌های جدید به آلمان این بحث را به پایان ببریم.

1.ابتدا شما باید بدانید آیا نیاز هست که شما مدرک خود را برای تایید صلاحیت بفرستید یا نه. به یاد داشته باشید که بسیاری از زمینه‌های حرفه‌ای نیازی به تایید و تشخیص مدرک ندارند هر چند که مشاغل تحت نظارت برنامه‌های دانشگاهی این کار را خواهند کرد در این مرحله بهتر است از یک برنامه تایید صلاحیت استفاده کنید.

2.برای تشخیص اینکه کدام سازمان مسئول مقایسه مدرک شماست و دیگر مدارک تحصیلی شما و گواهینامه‌های شما را مورد بررسی قرار دهد باید در آن محلی که میخواهید درس بخوانید یا کار کنید از برنامه آنابین استفاده کنید.

3.حالا باید شما یک برنامه جامع برای خود ترتیب دهید و مدارک خود را که توسط کارفرما یا دانشگاه تایید شده‌اند را در آن قرار دهید. همچنین باید اصل مدارک خود را داشته باشید. اینکار را میتوانید از طریق یک شخص و یا اگر در خارج هستید از راه پست انجام دهید.

  1. وقتی که برنامه ارسال شد باید منتظر بمانید تا مدارک شما تایید صلاحیت شوند ممکن است سه ماه طول بکشد در برخی موارد ممکن است بخواهند که مهارتهای شما را آنالیز کنند. زمانی که مدارک ارائه شده توسط شما کمبودی داشته باشند این آنالیز در پیشبرد درخواست بررسی شما کمک زیادی میکند.
  2. این فرآیند با یک نامه که حاوی اطلاعیه معادل سازی است به پایان میرسد که به شما خبر میدهند که مدارک شما تایید شده‌اند و به این معناست که مدرک شما معادل نسخه‌ای است که در آلمان ارائه میشود. تایید صلاحیت جزیی نشان میدهد که مدارک شما فاقد برابری کامل است. در برخی موارد به طور کامل مدارک رد میشوند اما اگر شما قبل از تقاضا مدارک خود را بررسی کرده باشید نباید مشکلی به این صورت برای شما رخ دهد.

اگر همه چیز خوب پیش رفت به شما تبریک میگوییم گواهینامه و مدرک شما به رسمیت شناخته شده است و به شما این امکان را میدهد تا تحصیلات یا کار خود را در آلمان شروع کنید.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغاتی ندارد.

مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments