تعداد مشترکین نسل چهارم اینترنت موبایل با رشدی 200 درصدی مواجه شده است

وحید یزدانیان – رئیس دانشکده پست و مخابرات- در کارگاه بین المللی «توسعه نقشه راه پهن باند بی‌سیم» که با همکاری دانشکده‌ی پست و مخابرات و اتحادیه‌ی جهانی مخابرات برپا شده است، با اشاره به شعار اتحادیه جهانی مخابرات در روز جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد که کارآفرینی ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور تاثیرات اجتماعی شعاری است که در نظر گرفته شده و بررسی تجارب جهانی نشان دهنده تاثیرگذاری مثبت و موثر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گسترش بنگاه های اقتصادی است.

یزدانیان با بیان آن که گزارش‌های انتشار یافته توسط نهاد‌های مختلف نظارتی و مسئول در سراسر جهان، نمایانگر آن است که ریشه‌ی اصلی بسیاری از افراطی‌گری‌ها و تحرکات تروریستی چیزی جز بیکاری نیست. به همین خاطر توجه به کارآفرینی مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند تاثیر مهمی در ثبات اجتماعی داشته باشد. وی در همین راستا ادامه داد:

در جهانی که صنعت و تجارت بر اساس سرعت و رقابت شکل می گیرد، توسعه کسب و کارهای وابسته به ارتباطات و فناوری اطلاعات وابسته به توسعه پهن باند است و تنها کشورهایی می توانند به این ارزش دست یابند که برنامه‌های مدونی برای توسعه پهن باند داشته باشند. از سوی دیگر آمارهای جهانی نشاندهنده روند رو به رشد پوشش جهانی موبایل در نسل های 3 و 4 است به نحویکه در سال 2016 حدود 6 میلیارد نفر از جمعیت جهان تحت پوشش این دو نسل قرار گرفته‌اند و سهم LTE و LTE advanced از یک میلیارد نفر در میانه سال 2013 به بیش از 3 میلیارد نفر در سال 2016 افزایش یافته است.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که توسعه پهن باند سیار تضمین کننده آینده کسب و کارهای مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

نسل چهارم اینترنترئیس دانشکده پست و مخابرات با بیان آن که جمهوری اسلامی ایران این موضوع را به خوبی درک کرده است گفت که برنامه‌های گسترده‌ای در سطح سیاستگذاری برای توسعه پهن باند تدوین شده است و از کلیه‌ی فعالان ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز درخواست شده است تا برنامه‌های توسعه خود را در حوزه مربوطه اجرا کنند. رگولاتوری و سازمانهای دولتی ایران نیز همراه با بخش خصوصی، موضوعات مختلف کلان نظیر تعرفه گذاری، مدیریت فرکانس، سرویس‌های قابل عرضه بر بستر پهن باند سیار را مورد توجه قرار داده‌اند.

یزدانیان همچنین افزود:

ما بر این باوریم که ایجاد همگرایی بین اجزای برنامه‌های توسعه ملی با سایر برنامه‌های توسعه کشورهای منطقه و ایجاد وحدت رویه در برنامه نویسی می‌تواند ضریب اطمینان از پیاده سازی برنامه ها ارتقاء بخشد و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران میزبانی این دوره‌ی آموزشی را بر عهده گرفته است. ایران ضمن اعلام آمادگی در زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک با اتحادیه جهانی مخابرات از طریق بدنه آموزشی خود یعنی دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات، آرزومند است برگزاری این دوره آموزشی باعث ایجاد این وحدت رویه در سطوح ملی و منطقه ای شده و باعث توسعه همکاری‌ها با اتحادیه جهانی در زمینه تربیت نیروی انسانی شود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع تسنیم
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد